Eğitimde Dört Dörtlük Çöküş

Sözcü gazetesi yazarı Sultan Uçar yazdı...

GÜNCEL 12.06.2021, 15:33
Eğitimde Dört Dörtlük Çöküş

Siyasal iktidar, 19 yılda eğitim sisteminde irili ufaklı yüzlerce değişiklik yaptı. Toplumun önüne her değişiklik ‘reform' diye çıkarıldı. Reform neydi? Fransızca kökenli ıslah etme yani yenilikti, 16. yüzyılda imtiyazlı sınıfların sonunu getirendi. Dini kullanan, açgözlü, bağnaz ruhban sınıfı, saraylı soylular ve siyasetçiler şatafatlı lükslerine, tanrıyı kalkan yapacak kadar pervasızdı. Katolik Kilisesi, aşırı zenginleşmiş, ahlaki yozlaşmada sınır tanımıyordu. Günahların affı için parayla endüljans yani göz yumma belgelerini, yoksul halka peynir-ekmek gibi satıp, din bezirganlığı yapılıyordu. Papa, kardinaller, piskoposlar, papazlar, saraylılar, siyasetçiler ve yoksul halk…

SOYSUZ SOYLULAR

Teolog yani İlahiyatçı Martin Luther, ‘yeter artık' diyecekti. Almanya'daki Wittenberg Sarayı'nın kapısına 95 maddelik bir bildiri astı. Papa ve para gücüyle şımaran din adamları ve soysuz soylulara karşı halk uyandırılmalıydı. Tanrı ile kul arasına girilemeyeceği ‘Din, din, din…' diye tutturanların, asıl derdinin ‘Para, para, para…' olduğu yüksek sesle haykırıldı. Vatikan, Luther'i aforoz edip dinden çıkarsa da yalanlar, gerçekler karşısında yıkılacaktı. Kıta Avrupası'nda yoksul halk artık gözünü açacaktı. Mezhepsel ayrım, üstünler sınıfı, cinsiyetçilik ve dini değerlerin kullanımına karşı protesto temelli protestanlık ortaya çıktı. AKP'nin eğitim reformları (!) 504 yıl önce halkın ayaklandığı ayrıcalıklı sınıfları geri getirdi.

PİNOKYO'NUN BURNU

Türkiye'de bu sınıflaşmanın temeli 9 yıl önce 11 Nisan 2012'de atıldı. Milli Eğitim Gençlik ve Spor Komisyonu, 6287 sayılı yasa için Meclis'te toplandığında, dönemin Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, çok geç katıldı. CHP Milletvekili Ali Haydar Öner, ‘Kanal, kanal dolaşıp velilerimizi ve çocuklarımızı yanıltıyorsun. Dikkat et, adın Pinokyo'ya çıkmasın” deyince kıyamet koptu. ‘Burnun uzuyor', ‘Yalancı', ‘Sensin yalancı', ‘Terbiyesiz', ‘Sensin terbiyesiz' diye kavga dövüş, eğitim sistemi AKP'nin oylarıyla değişti. Türkiye'nin demokratikleşip çocuklara çok iyi gelecek kurulacağını anlatan Dinçer, yasadan 10 ay sonra koltuğunu Nabi Avcı'ya bıraktı.

MONOBLOK YALAN

Nabi Avcı, 4+4+4'ün fikir babasıydı. ‘8 yıllık kesintisiz eğitime niye karşı çıkıyoruz?' diye sorup, ‘Çünkü çocukların tamamını monoblok (tek gövde) bir eğitime sokup tek kulvarda koşturmak istemiyoruz. Biliyoruz ki, her çocuğun farklı yetenekleri var. Çocukların ilgi ve yeteneklerini ortaya çıkarıp ortaokul ve lisede yeteneklerine göre eğitim almasının önünü açıyoruz. Bazı çocuklar hızlı, bazıları geç öğrenir. Çocukların, farklılıklarını öne çıkaracağız” diye anlattı. Sistem farklılıkları ortaya çıkardı mı? inceleyelim. Geçen hafta yapılan 2021 LGS'ye zor matematik soruları damga vurdu. Oysa 2020 LGS'de de matematik testi doğru çözme ortalaması 20 soruda 4.89'du.

BEŞ PARA ETMEZ

MEB doğruları açıklayıp yanlışlar doğruları götürünce ortaya çıkan net sayısını gizliyor. Türkiye'nin 20 matematik sorusunda net çözme ortalaması 2.52'ye indi. Matematikte 8 soruya çocuklar hiç dokunmuyor, 7'sini yanlış çözüyor. Matematik böyle diğerleri farklı mı? Türkçe'de 20 soruda net sayısı 3.6 iken Fen'de 7.7'de kaldı. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük'ü, ‘Öğrenilmesin' diye 8. sınıfta yani sınav senesi müfredata alsalar da 10 sorudan 3.6 net çıkarıldı. İktidarın, ‘dindar nesil' hayali de sınavlarda yıkıldı. Din Kültürü'nde 10 sorudan 5.3'ü doğru çözülebiliyor. Sınavdaki 90 sorudan yüzde 72'si hiç çözülmüyor. Sistem, yarıştırdığı 1.2 milyon çocuktan 1 milyonunu “Beş para etmezsin” dayağıyla eliyor.

KARTVİZİTİ PORSCHE

Liseler ne halde? 2.5 milyon öğrenci 2 hafta sonra üniversite sınavına girecek. Sınavda ilk aşama TYT'de geçen yıl 120 sorudan 30.3'ü çözülebildi. Soruların yüzde 75'i çözülemedi. 2.3 milyon gençten 1.3 milyonunu sistem, “Senden bir halt olmaz” diye eledi. 40 matematik sorusundan, doğru ortalaması 6'da kaldı. 12 yıllık eğitim çocukları bozuk para gibi harcarken bozuk para sayabilecek kadar matematik öğretebiliyor. Ana dilimiz Türkçe'de bile 40 sorudan doğru ortalaması 14'te kaldı. Rüşvet, yolsuzluk, adam kayırmacılık, bırakın matematik öğrenilmesini çocukların eğitime inancını yıkıp, ahlaki değerleri de dinamitledi. 4+4+4 ucubesinde kim kazandı? Ferrarisini, Porschesini kartvizit yapanlar! AKP'nin 9 yıl önce idealize ettiği 4+4+4 Eğitim Reformu (!) balya balya paralar ve günah işleme özgürlüğü karşısında dört dörtlük çöktü.

SULTAN UÇAR

SÖZCÜ

Yorumlar (7)
Goycu 2 ay önce
Hepsi yalan, taraflı, siyasi. Öğretmenin bunca emeği çöpe atılmış, emek düşmanı bir yazı
Aslan 2 ay önce
Bu yazıyı yazan kişi iyi bir eğitim almışa benzemiyor. Ama yol yakınken beğenmediği bu eğitim sisteminin anasınıfından başlayabilir. Hızlandırılmış bir programla almış olduğu bağnaz ideolojik eğitimin kendisine vermiş olduğu zarar belki azaltılabilir. Bir eğitimci olarak kendisine şiddetle tavsiye ediyorum. Birde körlük konusunda bir doktora başvursa iyi olur.
yeloğlu 2 ay önce
Ah bir dinsiz ve milli değerlere düşman eğitim sistemi olsaydı ..! O zaman İHA.SİHA.OTOMOB,TANK.UÇAK vb yerine her yere HEYKEL yapar ve tapardınız değil mi?75 yıl yaptığınız gibi..Sizi kefereler sizi..Kininizle KUDURUN..!
sinan 2 ay önce
4+4+4 le eğitim sistemi dinamitlendi. Bu sisteme hala destek çıkmanın sebebi koşulsuz biyattır.
Ne çöküşü? 2 ay önce
Herşey dört dörtlük iki yıldır canlı derslerle eğitimde devrim yapıldı! Öğretmenler boş ekranlara ders yaptı! Karne veriliyor 18 haziranda 2 temmuza kadar canlı ders devam ediyor! Kalma yok devamsızlık dikkate alınmıyor! Öğrenci niye ders çalışsın! Okulları açsalar bile yarı kapasite ile olacak diğer yarısı evde oturacak! Tüm bunlar olurken temmuz ağustosta sportif kültürel bilimsel telafi adı altında veli tepkisi olmasın gaz alalım diye bir uygulama! Haziranda 15 gün yüzyüze açmanın amacı özel okullar taksitlerini kurtarsın!
Halk 2 ay önce
Bu yazıları yazan yazar sabah işinden kovuldu ve Silivrinin yolunu tuttu. Halk ise uyumaya devam etti .
Yazık 2 ay önce
Sanki bilinçli yapılmış gibi eğitim sisteminde hiç bir şey yapılmasaydı buğün eminim ki çok daha iyi yerlerde olurduk. Bunu en iyi şuradan anladım çocuklar tablet alırken oradaki cümleyi yazamıyorlar. Bir dilekçe yaz diyorsun yapamıyor çook üzülüyoruz.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 05 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49