EĞİTİMDE AYRIMCILIK KABUL EDİLEMEZ

Milli Eğitim Bakanlığı ile Arçelik arasında imzalanan ve ortaokullarda 3 yıl boyunca uygulanacak olan Dijital Kanatlar Projesi’ne, ilk imzalanan sözleşmede, imam hatiplerin dahil edilmemesini kınıyoruz. 25 Kasım 2019 tarihini taşıyan sözleşme, taraflar ile yaptığımız görüşmeler neticesinde yeniden düzenlenmiş ve projeye imam hatip okulları da dahil edilmiştir.

GÜNCEL 04.12.2019, 00:09 04.12.2019, 00:22
4098
EĞİTİMDE AYRIMCILIK KABUL EDİLEMEZ

Milli Eğitim Bakanlığı ile Arçelik arasında imzalanan ve ortaokullarda 3 yıl boyunca uygulanacak olan Dijital Kanatlar Projesi’ne, ilk imzalanan sözleşmede, imam hatiplerin dahil edilmemesini kınıyoruz. 25 Kasım 2019 tarihini taşıyan sözleşme, taraflar ile yaptığımız görüşmeler neticesinde yeniden düzenlenmiş ve projeye imam hatip okulları da dahil edilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Arçelik A.Ş. arasında imzalanan protokolle, Dijital Kanatlar Projesi kapsamında 81 ildeki 100 ortaokulda 3 yıl boyunca yazılım ve donanım eğitimlerinin verilmesi kararlaştırıldı. Milli Eğitim Bakanlığı. imzalanan protokol gereği il milli eğitim müdürlüklerine pilot okulların belirlenmesi için bir yazı gönderdi. Yazıda, “dikkat edilmesi gereken hususlar” başlığı altında kriterler sıralanırken, maddeler arasında, “imam hatip ortaokulları veya özel okullar seçilmeyecektir” ibareleri yer aldı.

Eğitimde ayrımcılık içeren ve hizmetin eşit olarak ulaşması gereken devlet okulları arasında bu yönde bir uygulamanın yaşanması, hepimizi derinden üzmüş ve yaralamıştır. Özellikle temsil ettiğimiz camia adına harekete geçerek Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bürokratlar ve olayın sorumluları ile gerçekleştirdiğimiz görüşmeler neticesinde bir yanlıştan dönülmüş ve eğitim içeriğine imam hatip okulları da dahil edilmiştir. Şu anda Dijital Kanatlar Projesinde, Türkiye genelinde 20 imam hatip ortaokulunun da yer alması kararlaştırılmıştır.

Yanlışta ısrar edilmeyip, uyarı üzerine hemen düzeltilmesi önemlidir. Ancak, bize eski baskıcı ve tek tipçi 28 Şubat dönemini hatırlatan ayrımcı uygulama endişe vericidir, bu yönde bir tavrın tekrar gündeme gelmeyeceğinin de bizim açımızdan garantisi yoktur. Herkesi Anayasa ve yasalar gereği eğitim ve temel haklar sözkonusu olduğunda tüm bireylere ve tüm çocuklarımıza eşit davranmaya ve yine anayasa ve yasaların gereğini yapmaya çağırıyoruz.

Unutmayalım, imam hatip lisesinde okuyan da, fen lisesinde okuyan da, sosyal bilimler lisesinde okuyan da, meslek lisesinde okuyan da bizim öğrencimizdir ve bu ülkenin geleceğidir. Herhangi bir siyasi düşünce, görüş ayrılığı ve benzeri sebeplerle bu ülkenin yarınları, geleceğimiz olan çocuklarımız heba edilemez.

Bu çerçevede herkesi sorumlu davranmaya davet ediyoruz. Çocuklarımız yarınlarımızdır, çocuklarımız hepimizin geleceğidir.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği

Yorumlar (10)
mert 11 ay önce
İmam hatiplere yapilan ayricaliklar icin ne diyorlar acaba?
MUZ CUMH. 11 ay önce
ADAM İSTEDİĞİ OKULA PROJE YAPAR.
İMAM HATİP MEZUNU İŞ ADAMLARI DA İHL İÇİN PROJE YAPSIN.
ÖNDER KİM OLUYOR BURNUNU SOKUYOR.
Mete 11 ay önce
Yahu öküz altında buzağı aramayın. Bende İmam Hatip Mezunuyum. Temel Eğitim ve Din öğretimi ayrımını bir öğrenin. İkinci bir konu eşleştiri yapacaksanız 20 yıl öncenin İmam Hatipleri ile şuanki durumu karşılaştırın. Egitim ne halde.
Bahri 11 ay önce
İlkokullarda öğrenci sayısı 45-50 olan sınıflar varken, İmam Hatip okullarında öğrenci sayıları 10-12..ÖNDER bu adaletsizliğe de bir şey der mi acaba?
imam hatipli 11 ay önce
imam hatipli öğrenciler 2.sınıf vatandaş olmayı hak etmiyor.
bürokrat 11 ay önce
İmam Hatip Ortaokullarını bu projeye dahil etmeyen Brokratın referansı olan badem bıyıklılılar, Referans olduğunuz bu brokratların içraatlarını AKP iktirdardan düşünce göreceğiniz. 28 şubattçılara rahmet okuyacaksınız. Siz yola çıktıklarınızı, yolda bulduklarınızla değiştirmeye devam edin bakalım
Sancar 11 ay önce
İmam hatip diye diye, din eğitimin de içine ettiniz.. Eğitim laçka.. İmam hatiplere ki öğrencilerin diğer okullardaki öğrencilerden farkı yok.. Din eğitimi ile olmaz, ahlak eğitimi daha önemli..
adın 11 ay önce
önder nedir ne kadar dernek var bu ülkede arkadaş ya
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49