Eğitim-Sen Yöneticileri Maaş Bordrolarını Açıkladı

Eğitim-Sen genel merkezi tarafından Kamudanhaber sitemize gönderilen mail...

GÜNCEL 18.01.2021, 14:29 18.01.2021, 14:45
Eğitim-Sen Yöneticileri Maaş Bordrolarını Açıkladı

Kamudanhaber- Özel haber

Kamudanhaber İnternet sitemizde dün özellikle sağ sendikalara yönelik bir çağrı yapıp maaş bordrolarınızı yayınlayın demiştik . Sol sendikaların yöneticileri maaşlarını açıklarken sağ sendika yöneticilerinin maaşlarını neden açıklamadığını eleştirmiş ve bir çağrıda bulunmuştuk.

Bu çağrımıza ilk cevap yine Eğitim-Sen yönetiminden geldi.

Eğitim-Sen tarafından sitemize gönderilen mail ...

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu Üyelerinin 2021 Ocak Ayına Ait Maaş Bordrolarını ve Aldıkları Zam Oranını Basının ve Sendikal Kamuoyunun Talebi Üzerine Paylaşıyoruz!

Sendikalar emek örgütleridir. Emek örgütü olarak sendikalar; çalışanların var olan özlük, ekonomik ve demokratik haklarını iyileştirmek ve geliştirmek için işverene karşı, yasalarla güvence altına alınmış demokratik haklarını ve fiili meşru mücadele hakkını kullanırlar. Hukukun ve yargının siyasallaştığı, grevli ve toplu sözleşmeli sendikal hakkın olmadığı ülkelerde gerçek anlamda sendikacılık yapmak, “ateşten gömleği” giymektir.

Ülkemizde ne yazıktır ki varlığı, siyasal iktidarın varlığına bağlı olan yandaş sendikalar ve konfederasyon, kamu çalışanları adına yetkili sendikadır. Grevsiz, toplu sözleşmeli sendikal süreci yürüten sendikalar ve konfederasyon, bağlı bulunduğu siyasal iktidara biat etmekte sınır tanımamaktadır. Bu bağlamda bu sendikaların ve konfederasyonun hiçbir zaman kamu çalışanlarının, insan onuruna yakışır bir yaşam sürdürmeleri için ekonomik ve demokratik haklarını önceleyen sendikal faaliyetleri olmamıştır.

Siyasal iktidar aracılığıyla Türkiye İstatistik Kurumu’nun gerçek enflasyon verilerinin manipüle edildiği bilinen bir gerçektir. Bu gerçeklik ise kamu çalışanlarını yoksulluk sınırının yarısına denk gelen bir ücrete mahkûm etmektedir.

2020 yılının sonu itibariyle Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 14,60 arttı. Yandaş konfederasyonun beceriksizliği nedeniyle 2021 yılı için, çoğunluğunu hükümet yandaşlarının oluşturduğu Hakem Heyeti tarafından kamu çalışanlarına yüzde 3+3 reva görülmüştür.

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu üyelerinin maaşlarındaki zam artış oranı yüzde 3 artı enflasyon farkı olan yüzde 4,36’dır. Yani maaş bordrolarında görüldüğü gibi maaş artış oranı toplamda yüzde 7,36’dır.

Sendikal işleyişimizde tüzüğümüzü esas alırız. Tüzüğümüzün “Organlara Seçilenlerin Görevleri” başlıklı 59. maddesi, Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu üyelerinin ne kadar maaş alacağını belirttir. Tüzüğümüzün ilgili maddesini ve Merkez Yürütme Kurulu üyelerinin maaş bordrolarını sendikal kamuoyu ve basınla saygı ile paylaşıyoruz.

Organlara Seçilenlerin Güvenceleri:

Madde 59 – Sendika Merkez, şube ve şubelere bağlı birimlerin organlarına seçilip, Genel Kurulca işini bırakıp seçildiği organda profesyonel yönetici olarak çalışmalarına karar verilenlerden, aylık ve özlük hakları işverence ödenmeyenler, bu görevleri süresince aylık ve öteki özlük haklarını, bulundukları kadro ve derecenin hak ettikleri toplamını geçmeyecek şekilde sendikadan alırlar.

İLGİLİ HABER...

Yorumlar (26)
Kerim Yorulmaz 9 ay önce
Eğitim-Sen Sendikacılık öğretiyor. Helal olsun.
Memur kerim 9 ay önce
Hlelal olsun eğitim bir sen üyesi olarak tebrik ediyorum bizim arkadaşlar kafalarını kuma gömerler yine bizim genel başkanları bırak şube başkanlarımız validen çok alıyorlarmış :)
Üçbucuk Ali 9 ay önce
Eğitim-Sen gerekeni yapmış. Aynı hareketi Ali Ağa'dan ve diğerlerinden de bekleriz.
muallim 9 ay önce
bir eğitim bir sen üyesi olarak bu sol sendikaların bizlere öğreteceği çok şey olduğunu açıkça belirtmek istiyorum. eğitim sen başkanının 3 katı kadar maaş alan şube başkanlarına hakkımı helal etmiyorum. artronomik maaş tek olsa bari son model arabalar yedikleri içtikleri sendikadan.yazık bu paralar bir şekilde çıkarAllah büyüktür.
Kemal 9 ay önce
Gerçekten helal olsun
ÜYE 9 ay önce
MEMUR SENİN VE EĞİTİM BİR SENİN TÜZÜGÜNE BAKTIM GÖREMEDİM ALINAN MAAŞLARI GÖREN BİR ARKADAŞ VARSA YORUMA LİNK ATSADA BAKSAK MEMUR SEN VE KAMU SEN DEN DE BEKLİYORUZ BEYLER BORDROLARI BAKALIM BİZİ AYLIK KAÇ TL TEMSİL EDİYORMUŞUNUZ BİZİMDE HAKKIMIZ
halil 9 ay önce
en iyi sendikacılığı bunlar yapardı zamanında hükümet farketmeksizin ,ama son zamanlarda fikir olarak çok uçlara kaydı bunlar tek sorunları bu
Memurmemur 9 ay önce
Sadece maaşlarını değil, bindikleri araçların marka ve modellerini de açıklamalılar. Sağ sendikalar elbette açıklayamaz. Onlar her dönem sırtlarını hükümetlere dayadıkları için hiç bir dönem gerçek sendikacılık yapmamışlardır. yapamazlar da. Bu nedenle de özlük haklarını açıklayamazlar. Onlar sendika AĞAlığı yapıyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49