Eğitim-Bir-Sen, Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğine Dava Açıyor

Eğitim-Bir-Sen, Proje okulu yöneticilerine yeniden görevlendirme hakkı verilmemesini dava konusu edeceğiz

GÜNCEL 29.03.2019, 10:39
Eğitim-Bir-Sen, Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğine Dava Açıyor

Millî Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü, 2019 yılı eğitim kurumlarına yeniden ve ilk defa yönetici görevlendirme takvimini ilan etmiştir. Bu çerçevede eğitim kurumlarına yeniden ve ilk defa görevlendirme yapılacaktır. Ancak proje okulu olarak belirlenen kurumların yöneticileri, diğer eğitim kurumlarına yeniden görevlendirme için başvuru yapamamaktadırlar.

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği’nde, proje okullarına yönetici olarak görevlendirilenlerin ya da yönetici olarak görev yapmakta oldukları okulları proje okulu belirlenenlerin yeniden görevlendirme için başvuruda bulunamayacaklarına dair hiçbir hüküm bulunmamaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliği’nde de böyle bir kısıtlama yoktur.

Bu durumda olan yöneticilerin, görevlendirildikleri eğitim kurumlarının proje okulu olarak belirlenmesinde kendi istek ve iradelerine bakılmadığı, proje okulu belirleme sürecinde kendilerine yöneticilik görevinin devamı ve sona erdirilmesi noktasında bir tercih hakkı tanınmadığı, Bakanlığın tek yanlı tasarrufuyla bu konuma düştükleri dikkate alındığında, kendilerine yeniden görevlendirme için başvuru hakkının tanınması hukuki belirlilik, kazanılmış haklara riayet ve haklı beklenti ilkelerinin doğal sonucudur.

Bu itibarla Bakanlık, halen proje okullarında yönetici olarak görev yapmakta olanlardan dört veya sekiz yıllık görev süresi sona erecek olan yöneticilere, eğitim kurumlarına yeniden görevlendirme için başvuruda bulunma hakkı tanımalıdır.

Bu konuda Bakanlık nezdinde müteaddit defa yaptığımız girişime ve yazılı müracaatımıza rağmen sendikamıza olumlu bir cevap verilmemesi nedeniyle bu durumda olan üyelerimizin haklarının korunması için gerekli hukuki mücadeleyi başlatacağız.

Online ortamda başvuruları kabul edilmeyen üyelerimiz, dava haklarını kullanabilmek için il millî eğitim müdürlüklerine yazılı başvuruda bulunarak tercihleri doğrultusunda yeniden görevlendirilmelerini talep etmelidirler.
 

Örnek başvuru dilekçesi için tıklayınız

EĞİTİM BİR SEN 

Yorumlar (14)
ey eğitim bir sen 2 yıl önce
sınav olsun olmaz eski mahkeme kararlarını uygula olmaz benim adamım atansın tamam adamlarım bana çalışsın tamam hersey yapın ama Allahın ADALETİNİ unutmayın...
benden iyi tanımaz 2 yıl önce
Eğitim bir sen sizi benden iyi kimse tanımaz Latif bey Din ve Vicdanının nerde Bir zamanlar mahkeme kararları uygulansın diyen şimdi ne oldu yoksa para bozdumu daha tatlımı???? Maun Suresi, Maun suresi ve anlamı hatırlatayım...
Fatma Şahin 2 yıl önce
2011 Rotasyona tabi tutulan Müdür ve Müdür yardımciların hakkinı hıçbir sendika savunmadı.Yönetmelik ne diyorsa o uygulansın.Değişsın.
Ağaçkakan 2 yıl önce
Ingaaa ıngaaaaaa ıngaaaaaa ... ...
Mustafa 2 yıl önce
Müdür Başyardımcılarının mağdur edilmesi de dava edilmeli.
kafkas83 2 yıl önce
hak gaspına karşı onurlu bir duruş sergileyen sendikamızı tebrik ediyorum. bu okullarda görev yapan değerli arkadaşlarımızı saf dışı etmeye çalışan ilgili kişiler hakkında da gerekli çalışmaların yapılması zaruridir.
insan 2 yıl önce
meslek liselerine yönetici atamalar netleşmeli .alakasız ve alanı olmadığı halde bazı meslek liselerine atamalarda öncelik verilmesi ne ahlaki ne de hukukidir.
idareci 2 yıl önce
yeniden görevlendirmede maaşla ödül ile ödül neden ayrı değerlendiriliyor. Buna neden itiraz edilmiyor? Saçmalık....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 30 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49