Eğitim Bir Sen : Eğitim çalışanlarına aşı ve test dayatması yapılamaz

Eğitim Bir Sen, öğretmenlere haftada iki defa yapılacak olan PCR testine karşı çıktı.

GÜNCEL 20.08.2021, 15:27
Eğitim Bir Sen : Eğitim çalışanlarına aşı ve test dayatması yapılamaz

Eğitim Bir Sen, öğretmenlere haftada iki defa yapılacak olan PCR testine karşı çıktı.

Sendika, eğitim çalışanlarına zorunlu PCR testinin temel insan hakkının ihlali olduğunu dile getirdi.

Eğitim Bir Sen'den konuyla ilgili yapılan açıklama şu şekilde

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası getirilen öneriler üzerine Kabine toplantısında okulların açılması ve yüz yüze eğitime başlanması gerekçesiyle aşı olmayan eğitim çalışanları için haftada iki defa PCR testi zorunluluğu getirilmiştir.

Okulların açılmasının salgınla mücadele sürecinde başarılı olunmasına, salgınla mücadelenin ise aşılama, mesafe kuralları, sosyal izolasyon, maske vb. tedbirlerin toplum ve birey nezdinde yerine getirilmesine bağlı olduğuna şüphe yoktur. Ancak salgınla mücadele sürecindeki diğer bütün faktörlerin göz ardı edilerek okulların açılmasının, öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının aşılanmasına veya PCR testi zorunluluğuna indirgenmesi şeklindeki hatalı ön yargının kabulü mümkün değildir.

Dünya Sağlık Örgütü'nün, toplumda vaka sayıları artıyor olsa dahi fiziksel mesafe, maske, el hijyeni ve havalandırma gibi önlemlerin yaş dönemlerine uygun bir şekilde uygulanmasıyla okulların açık kalmasının sağlanabileceği yönündeki tespiti ortadadır. Buna rağmen haftada iki defa PCR testi zorunluluğu getirmek gibi fiilen yürütülmesi neredeyse imkansız, psikolojik baskı boyutuna varacak, aşılanmayı bireysel bir tercih olmaktan çıkarıp zorunlu bir tercih haline getirecek her türden zorlamanın, okulların açık tutulması amacına hizmet etmekten uzak olduğu bilinmelidir.

AİHM ve Anayasa Mahkemesi'nin ihtiyari olmayan tıbbi bir müdahale olarak zorunlu aşının özel hayata saygı hakkına müdahale teşkil ettiğine dair kararları ortadayken, eğitim çalışanlarının mesleklerini ifasının, kamu hizmetinin yerine getirilmesinin haftada iki defa PCR testi yaptırma şartına bağlanması, dolaylı yoldan aşı zorunluluğu dayatılması ve bu suretle temel insan haklarının ihlali niteliğindedir.

Bu nedenle, hukuki dayanaktan yoksun, hatalı ve yanlış olan eğitim çalışanlarına PCR testi zorunluluğu kararı yeniden ele alınmalı; eğitim kamu hizmetinin yürütülmesini zora koşacak, eğitim çalışanlarının moral, motivasyon ve çalışma azmine zarar verecek, kurum içi çalışma barışını bozacak bu hatadan bir an evvel dönülmelidir.

Yorumlar (7)
Adana 1 ay önce
Sarı sendikadan acayip gıcık kaptım. Tek başarınız kıyafet özgürlüğü.
eylem 1 ay önce
toplu sendika eylem kararı alında adam gibi cevabımız olsun madem
Eylem kararı alın 1 ay önce
Acilen eylem kararı alın
Seyit 1 ay önce
Egitim birsen aşıya karşı olanların sendikasi olacağinız maaşlar kuşa döndü ış brakma eylrmi yap .
Günaydın 1 ay önce
Sonunda aklınıza geldi
emine 1 ay önce
türk eğitim sende olmasa öğretmenlere karşı halkı kimn öfke ve düşmanlığa sevk edecek olan öğretmenlerin itibarını yerle bir edecek olan bu karara karşı duran başka bir sendika yok helal olsun. ülkeye giren onca mülteciye turiste hırlıya hırsıza test aşı vs sorma öğretmene git sağlıklı olduğunu kanıtla de yazıklar olsun . zaten sağlıklı olanda olmayanda öğretmenler kadar dikkat etmiyordur.
sadece öğretmenlere getireceğine markete giren müşteriyede markette çalışan çalışana da ve bütün halka hizmet veren memurlara özel sektöre herkese getirmelisiniz öğretmenleri aşağılamayı lütfen bırakın artık yazıklar olsun yazıklar olsun yazıklar olsun
bilal 1 ay önce
neyseki bizim yöneticileimiz gibi her buldukları aşıyı vatandaşına enjekte etmektense oturup covitin ilacını bulmuş ingiltere helal olsun aşı maşı işi bitti benim için.
haber işte burda
https://www.mynet.com/ingiltere-de-bir-ilk-koronavirus-ilaci-geliyor-110106844891
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49