Eğitim Bir Sen'den nöbet görevi eylem kararı

Eğitim Bir Sen: Haftada birden fazla nöbet görevi yerine getirmeme' eylem kararı aldık

GÜNCEL 10.09.2019, 20:35
Eğitim Bir Sen'den nöbet görevi eylem kararı

Eğitim-Bir-Sen olarak, eğitim-öğretim yılı başında belirlenen nöbet planlaması haricinde nöbet tutulmaması ve haftada birden fazla nöbet görevi yerine getirmeme eylem kararı aldık.

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ile Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin nöbet görevine ilişkin hükümlerinde aynı öğretmene haftada birden fazla nöbet görevi verilmesine yönelik açık hükümler yer almamakta; öğretmenlerimizin haftada birden fazla nöbet göreviyle yükümlü tutulmasının hiçbir hukuki dayanağı bulunmamaktadır.

Fiilen dayatılan bu uygulamaya karşı hukuki dayanağı olmayan fazla nöbet görevlendirilmesi yapılmaması talebinin yanında, toplu sözleşme görüşmelerinde Kamu İşveren Heyeti’ne sunmuş olduğumuz teklifler arasında, haftada birden fazla nöbet görevi gerektirecek sayıda öğretmen yetersizliğinin bulunduğu kurumlarda nöbet ücretinin artırımlı ödenmesi yönündeki talebimiz de yer almaktaydı. Söz konusu talebe kamu işverenince duyarsız kalındığı gibi 1.9.2019 tarihli ve 30875 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 2019/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararı gereğince haftada birden fazla sayıda yerine getirilen nöbet görevleri için ücret ödenmesi öngörülmemiştir.

Bu nedenle, emek karşılığı ücret ödenmemesinin anayasaya, uluslararası hukuk ilkelerine ve çalışma hukukuna aykırı olması nedeniyle 9.9.2019 tarihinden itibaren, nöbet görevinin haftada bir gün ve öğretmenin kadrosunun/görevlendirilmesinin bulunduğu eğitim kurumunca eğitim-öğretim yılı başında belirlenmiş nöbet görev yeriyle sınırlı olarak yerine getirilmesi ile her ne sebeple ve gerekçeyle olursa olsun eğitim-öğretim yılı başında belirlenen nöbet planlaması haricinde nöbet tutulmaması şeklinde 2015 yılında aldığımız eylem kararını yenilemiş bulunmaktayız.

Bununla birlikte, 2013 yılından bu yana devam ettirdiğimiz serbest kıyafet ve geçen yıl aldığımız ‘mesai saatleri haricinde ve hafta sonları angarya niteliğindeki mesleki çalışmalara katılmama’ eylem kararlarımız da devam ediyor.

Yorumlar (25)
Dost 2 yıl önce
Hele bakan şu sendikaya eylem kararı almış ama ne eylem..... Güldirmeyin....Toplu sözleşme ne oldu, 3600 ne oldu..insan biraz sıkılılır..insaf
Davar Cobanı 2 yıl önce
Tenefüste iş bırakacaklar zannımca:)
Way 2 yıl önce
Dikkat edin kızmasınlar
Ekrem 2 yıl önce
Öğretmen niye nöbet tutsun
Hakkı 2 yıl önce
Hayret. Bu da bişey.
Ökkeş yazezit 2 yıl önce
Amannnn be başka iş mi yok!!! 3 saatlik 40 tllik işin peşinde koşcağına 3600 ün yani 1000-1500 tlnin peşinden koş sendika mısın ne zıkkımsan!!!
Eyleme bak 2 yıl önce
Bırakın boş işleri aylıklar eridi 3600 kaldı
Mahmut kılıç 2 yıl önce
He he tabi eylem yapmış bizde yedik. Eskidendi o nöbet istememek falan şimdi herkes nöbet istiyo 2 saat ekders parası gelecek diye. Yurt nöbetine talep patladı. Niye? Çünkü maaşlara yapılan zam ortada her geçen gün elde kalan para azalıyo , mecbur nöbetle ekdersle biraz daha kazanalim istiyoruz. Siz bence nöbet yerine maaş eylemi yapın bizde inanalım. Maksat dostlar eylemde görsün diye eylem yapılmaz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 20 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49