E-devlet'te kullanıma sunuldu. 16 Şubat'a kadar sürecek

Ticaret Bakanlığının "Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi" vatandaşın kullanımına açıldı. Sistem ile tüketiciler verdiği tüm ticari elektronik ileti onaylarını tek bir noktadan görebilecek, kontrol edebilecek ve reddetme hakkını kullanabilecek.

GÜNCEL 07.01.2021, 13:38
E-devlet'te kullanıma sunuldu. 16 Şubat'a kadar sürecek

Ticaret Bakanlığının, tüketicilerin istenmeyen SMS, e  posta ve sesli aramalar gibi iletilerle ilgili maruz kaldığı rahatsızlıkların  ortadan kaldırılması amacıyla oluşturduğu "Ticari Elektronik İleti Yönetim  Sistemi (İYS)" kullanıma açıldı. 

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, söz konusu sistem ile onaysız  ticari elektronik iletilerin tüketicilere gönderilmeden engellenmesi ve  istenmeyen mesaj trafiğinin azaltılması amaçlanıyor.

İYS ile tüketiciler verdikleri tüm ticari elektronik ileti onaylarını  tek bir noktadan görebilecek, kontrol edebilecek ve reddetme hakkını  kullanabilecek.

Bakanlık tarafından 150 bin adedin üstünde ticari elektronik ileti  onayı olan hizmet sağlayıcılara mevcut onaylarını İYS’ye yüklemeleri için verilen  süre 31 Aralık 2020'de sona erdi.

Vatandaşlar ticari elektronik iletilere ilişkin onaylarını bugünden  itibaren 16 Şubat 2021'e kadar e-Devlet üzerinden veya www.iys.org.tr adresinden  kontrol edebilecek ve onay tercihlerini değiştirebilecek.

Ayrıca, 150 bin adet ve altında ticari elektronik ileti onayı olan  hizmet sağlayıcılara mevcut onaylarını İYS’ye yüklemeleri için verilen süre ise  31 Mayıs 2021 tarihinde sona erecek. Tüketiciler söz konusu onayları 1 Haziran  2021 – 16 Temmuz 2021'de kontrol edebilecek.

Belirlenen sürelerde vatandaşlar tarafından ret hakkının  kullanılmaması halinde, hizmet sağlayıcılar tarafından İYS’ye aktarılan veriler  onaylı sayılacak.

Söz konusu süreler mevcut onayların kontrolüne ilişkin olup, bu  tarihlerden sonra da tüketiciler diledikleri tarihte İYS üzerinden ticari  elektronik ileti tercihlerini değiştirebilecek.

Yorumlar (1)
okuyucu 1 hafta önce
siyasetçilerin iznimiz dışında haftada gün- gece anma kutlama mesajı gönderiyor bazılarıda sanki müftü ayet paylaşıyor bunlar içinde bir yaptırım var mı?engel koyamıyoruz
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 17 Ocak 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49