DOĞA Koleji Velileri "artık yeter" deyip sokağa çıktı

Doğa Kolejleri kampüslerinde eylemlere veliler de destek verdi.

GÜNCEL 06.12.2019, 15:48 06.12.2019, 15:54
DOĞA Koleji Velileri "artık yeter" deyip sokağa çıktı

İstanbul, İzmir ve Ankara’nın çeşitli noktalarındaki Doğa Kolejleri kampüslerinde eylemler yapılıyor. Aylardır maaşlarını alamadıkları için boykota devam eden Doğa Koleji öğretmenlerine velilerden de destek geldi.

İstanbul Ataşehir’de, yüzlerce veli okulun durumunu protesto etmek, aylardır maaşları yatırılmayan öğretmenlere destek olmak, bu süreçten olumsuz etkilenen çocuklarının hakkını savunmak için genel merkez önünde bir araya gelmişti.

“EĞİTİM HAKKIMIZ ENGELLENEMEZ”

Türkiye genelinde çoğu şubede olduğu gibi İzmir’deki Doğa Koleji Mavişehir Bilim Kampüsünde bir araya gelen veliler, çocuklarını öğretmensiz sınıflara yolladıktan sonra, “eğitim hakkımız engellenemez” diyerek basın açıklaması yaptı.

Hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin yaşadığı mağduriyetin giderilmesi gerekliğini belirten öğrenci velisi Ahmet Kılıç, aileler adına yaptığı basın açıklamasında, öğretmenlerin, okulun diğer çalışanlarının, öğrencilerin ve velilerin seslerini duyurmak ve sorunun bir an önce çözüme kavuşmasını sağlamak için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi. Kılıç, okulun aylardır satılacağından bahsedildiğini, ancak bunun bir söylenti halinde kaldığını aktararak, “Okul yetkilileri bizlerin sesine kulaklarını tıkarken, basına açıklama yaparak çözüm ürettiklerini sanmasınlar. Bir şekilde karar versinler ve bizler de bilelim, çocuklarımızı alalım, öğretmenler de başka okullara gitsin. Bu şekilde muallakta kalması, hepimiz için en kötüsü” diye konuştu.

“85 BİN ÖĞRENCİDEN BAHSEDİLİYOR”

Çoğu velinin eğitim ödemesini tamamladığı için ne yapabileceğini bilmediğini vurgulayan Cahit Tek ise, “Bizler, bizden istenileni yapıyoruz. Onların da yapması gerekiyor. Okulu satın alan kişi, inşaat sektöründe faaliyet gösteriyormuş ve inşaata ödeme yapmış. Bu bizi ilgilendirmez. Okul parasını peşin ya da her ay 2 bin, 2 bin 500 liralık taksitlerle almayı biliyorlar. Buna rağmen çocuğunu okuldan alan veliler var. 85 bin öğrenciden bahsediliyor. Bu kadar ailenin ve öğretmenlerin daha fazla mağdur olmaması için tüm yetkililerin bir an önce harekete geçmesini istiyoruz” dedi.

HAKLARININ YENMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

Meryem Özkocayanak, öğretmenlerin aylardır tek kuruş alamadan sırf öğrenciler derslerinden geri kalmasın diye büyük fedakarlık göstererek çalıştıklarını, çoğunun artık evine ekmek götürecek parasının olmadığını, yol parası kalmamasına rağmen, borç alıp okula geldiğini dile getirdi. Özkocayanak, aileler olarak öğretmenlerin hakkının yenmesine müsaade etmeyeceklerini, sorunun sadece öğretmenlerle de bitmediğini, temizlik, güvenlik gibi diğer birimlerde çalışanlara da maaşların ödenmediğini, elektrik, su ve doğalgaz kesintilerinin yaşandığını anlattı.

Özkocayanak, “Bütün bunlara rağmen, okul yönetimin söylediği, ‘sakin olun, sabırlı olun.’ Ama artık sona gelindi. Biz eğitim istiyoruz. Biz holdinglerin, sermayedarların bu tür baskılarını yaşamak istemiyoruz. Biz bu okula 30-40 bin lira para verdik. Bu durumda ben çocuğumu alıp hangi okula götüreyim? Biz başka yere gidemeyiz. Devletin bir an önce harekete geçmesini istiyoruz. Biz eğitim hakkımızı istiyoruz" dedi.

Açıklamanın ardından veliler, “eğitim hakkımız engellenemez” sloganı atarak öğretmenlerin boykotuna destek verdi.

Yorumlar (6)
Dadaş 9 ay önce
Ne garip bir durum.
Devletin eğitimini beğenme
30 40,bini yedir
Sonra kurtar bizi devlet
Ohh
ahmet 9 ay önce
aynen dadaş gardaş. okulda 10 lira istesen şikayet ederler.
Malatyalı 9 ay önce
Eğitim ücretsiz ve devlet eliyle olur. Yoksa öğrenciyi müşteri öğretmenide amele gibi gören yapılar kurulur..
yahya 9 ay önce
özel okullara öğretmenlerine bakanlık sahip çıkmalı.bakan neden sessiz.
Eğitimci 9 ay önce
Okula 1 Tl'lik destek istte, devlet zaten veriyor diyen zihniyet 100,000 Tl'yi özele yatırır ama.Su tesisatçısı,elektrikçi,hububat toptancısı ve nice meslek grupları bir araya gelip okul kurup dükkan işletir gibi okul açınca ortaya böyle vahim durumlar çıkabiliyor.Bu işin kurulumu için acil bir kıstas gelmeli.Öğretmenler ücretli köle, velileri mağdur eden ve kayıp bir nesilin zinciri olan öğrencilerimizi koruyacak acil önlemler şarttır.
İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın 9 ay önce
İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir sınıf öğretmenlerinin il içi ve il dışı yer değiştirme sorunu çözülmelidir bunun için sınıf öğretmenlerine branş öğretmenliği hakkı verilmelidir sınıf öğretmenlerine farklı kurumlarda farklı alan sınavları açılmasını bekliyoruz farklı kurumlarda farklı kadrolar açılmalıdır müfettişlik uzmanlık müsteşarlık müdürlük şube müdürlüğü oda başkanlığı genel başkanlık denetmenlik daire başkanlığı bölge müdürlüğü danışmanlık hakimlik kaymakamlık başdanışmanı başdenetçi gibi sınavlar açılmalıdır öğretmenlere lojman tahsis edilmelidir elektrik su doğalgaz İnternet gıda ücreti bedava olmalıdır 10 yıllık öğretmenlere üniversitede hoca olma imkanı tanınmalıdır öğretmenlere vergi muafiyeti gelsin Eğitim sistemi tamamen değiştirilmelidir Kurumlararası geçiş serbest bırakılmalıdır özel okullara kadrolu atamalar olsun böylelikle öğretmenlerin yer değiştirme sorunu çözülmelidir Özel kurumlar kamulaştırılmalıdır Bütün bakanlıklarda öğretmen kadroları açılmasını bekliyoruz Müfettişlik sınavları açılmasını bekliyoruz Milli Eğitim Müdürlüğü sınavları açılmasını bekliyoruz Öğretmen yer değiştirme yönetmeliği sil baştan değiştirilmelidir Her öğretmenin rahatlıkla yer değiştirebildiği bir sistem geliştirilmelidir Öğretmen kadroları boş kaldı bunun için il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın sınıf öğretmenlerine farklı kurumlarda farklı kariyer meslekler açılmalıdır Zorunlu hizmet affı gelmelidir Bütün sözleşmeliler kadroya geçsin Hizmet içi eğitim kursları ile branş öğretmenliği hakkı verilmelidir Öğretmenlerin maaşları iyileştirilmelidir Öğretmenlerin maaşları 25 bin TL olmalıdır 10 yıllık öğretmenlere uzmanlık hakkı verilmelidir 15 yıllık öğretmenlere başöğretmenlik hakkı verilmelidir İlkokul 5 sene olsun böylelikle öğretmenlerin yer değiştirme sorunu çözülmelidir bunun için sınıf öğretmenlerine branş öğretmenliği hakkı verilmelidir İl içi ve il dışı yer değiştirme sorunu çözülmelidir bunun için sınıf öğretmenlerine branş öğretmenliği hakkı verilmelidir Alanlar arası geçişler serbest bırakılmalıdır
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 08 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49