DOĞA koleji'nde öğretmenler ayakta

İstanbul, İzmir ve Ankara’nın çeşitli noktalarındaki Doğa Kolejleri kampüslerinde dün yapılan eylemler bugün Ataşehir’de bulunan genel merkez önüne taşındı.

GÜNCEL 05.12.2019, 13:38
DOĞA koleji'nde öğretmenler ayakta

İstanbul, İzmir ve Ankara’nın çeşitli noktalarındaki Doğa Kolejleri kampüslerinde dün yapılan eylemler bugün Ataşehir’de bulunan genel merkez önüne taşındı.

Yüzlerce veli okulun durumunu protesto etmek, aylardır maaşları yatırılmayan öğretmenlere destek olmak, bu süreçten olumsuz etkilenen çocuklarının hakkını savunmak için genel merkez önünde bir araya geldi

soL'da yer alan habere göre, veliler yaptıkları açıklamada okul yönetimi tarafından oyalandıklarını söylediler ve bakanlığı göreve çağırdılar.

Doğa Kolejleri'nde maaşlarını alamayan öğretmenlerin grevi devam ederken, yönetimden açıklama talep eden veliler İstanbul Ataşehir'deki Genel Müdürlük binasında toplandı ve "İşadamlarına değil, eğitime sahip çıkılsın" diyerek girişteki turnikeleri aştı.

Velilerin açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi:

“Doğa koleji okullarındaki ekonomik sıkıntılar ve kurumun satışı ile ilgili aylardır süren belirsizlik ne yazıkki devam ediyor.

Okulun sahibi, aylardır maaşlarını alamadan hayat mücadelesi veren öğretmenler ile diğer çalışanların ve çocuklarını bu eğitim kurumunda okutan biz velilerin seslerine kulaklarını tıkamış durumda.

Özel okullar Milli Eğitim Bakanlığımızca yürütülen yönetmelik ve bu yönetmelik hükümleri ile yönetilmek zorundadır. Dolayısıyla kurumun içinde bulunduğu ve aylar süren finansal sıkıntılar sebebiyle eğitim öğretimde yaşanan aksaklıkları giderebilmek için bakanlıktan gerekli tedbirleri almasını beklemekteyiz. 

Veliler olarak kurum yönetimi ile görüşmekteyiz ancak ucu açık belirsiz açıklamalarla veli, öğretmen ve çalışanların maalesef ki artık oyalandığını düşünüyoruz.

Doğa okullarında bu yıl üniversite sınavına hazırlanmakta olan yüzlerce çocuğumuz var ve bu süreçten olumsuz etkilenmeleri kaçınılmazdır. Akademik yönden çocuklarımızın hedeflerine ulaşamamaları okul sahibi ve okul yönetimini vicdanen rahatsız etmeyecek midir?

Öğretmenlerimiz mesleklerine duydukları saygı ve öğrencileri mağdur etmemek adına büyük bir özveri ile bugüne kadar yaşadıkları sıkıntılara katlanmışlardır.

Ancak artık ne biz velilerin ne de öğretmenlerimizin dayanacak gücü kalmıştır.

Aylardır satılacağınıdan bahsedilen okulun satışı neden yapılamıyor?

Satış işleminin gerçekleşmemesi durumunda okul yönetimi 65.000 öğrenci ve 10.000'den fazla çalışanın mağdur olmaması için hangi tedbirleri almıştır?

Milli eğitim bakanlığımız bunca mağduriyet yaşanmaya devam ederken almayı düşündüğü herhangi bir tedbir var mıdır?

Sesimizin duyulması ve bu ülkenin umudu binlerce gencin aileleriyle beraber mağdur olmaması için ilgili tüm kurum ve kuruluşun bir an önce harekete geçmesini bekliyoruz.”

Yorumlar (4)
sinan 9 ay önce
ben ağrının dağında susuz köyde 5 yıl ufacık odada üstelik bunların geçemediği sınavı geçip öğretmenlik yaparken bunlar şehri merkezlerinde lüks okullarda ballı maaşlarla öğretmenlik yaparken hiç eylem yapmadılar
Bay Pipo 9 ay önce
El-insaf değerli hocam. Özel okullar ballı maaş falan vermez. Aldıkları ücretler sizin aldığınız ücret kadar belki yoktur bile. Ama gösterdikleri performans emin olun bir MEB öğretmeninin en az iki katıdır. Bu insanlar evine ekmek götürmeye çalışıyor. Hiç biri de zengin falan değil. Bu kadar acımasız yorum yapmayın lütfen. O okullara çocuklarını gönderenler zengindir, okul sahipleri de zengindir, doğrudur. Ama çalışanlar zengin değildir. Buradaki sorun şu kocaman devletimizin 3,5 haramzade patrona gücü yetmiyor mu? Sonuçta bu ülkede tüm eğitimlerden MEB sorumludur. Çalışanın hakkını alabilmesi de devletin güvencesi altındadır.
elif 9 ay önce
bir çocuğuna yıllık yemek hariç 50 bin tl okul parası verebilen bir kişinin yıllık geliri
en az 300-400 bin liradır. bu da maaşlı bir memur geliri değildir. bu kullarda çocuk okutanlar zaten haramzadedirler. sizin keyfiniz bölünmesin diye okulunuzun borcunu vatandaş mı ödeyecek. alıştınız tabi haramzadeliğe
Eylem 9 ay önce
Artizleeerrrrrr.....
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49