Diyanete göre TOKİ'den krediyle ev almak caiz mi?

Toplu Konut İdaresi (TOKİ)tarafından düşük bütçeli ailelere yönelik başlatılan konut kampanyası için devlet bankasından kredi kullanmanın caiz olup olmadığına dair bir soru, Diyanet'e yöneltildi.

GÜNCEL 14.01.2020, 22:37
1542
Diyanete göre TOKİ'den krediyle ev almak caiz mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinden gelen soruya verdiği cevapta, devletin söz konusu borçlandırmada amacının faiz elde etmek olmadığı için bu yolla ev almanın caiz olduğu ifade edildi.

SORU-CEVAP

Diyanet, "TOKİ tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dini hükmü nedir?" sorusuna şu cevabı verdi:

"İslam'da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir. İş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir. TOKİ aracılığıyla devreye alınan son uygulama ise devletin, alt veya orta gelirli vatandaşlarına yönelik olarak ürettiği bir sosyal konut projesidir. Bu projede, peşinat haricindeki tutar, kamu bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır. Bu itibarla, devlet TOKİ'nin bu uygulamasında başka bir yolla konut alma imkanı tanımadığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir."

Yorumlar (8)
HASAN BAL 9 ay önce
HACILARDAN ALINAN PARALARLA, CAMİLERDEN TOPLANAN PARALARLA LÜKS ARAÇLARA BİNME CAİZ Mİ
arif hikmet 9 ay önce
Yoruma bak hizaya gel. Almak da vermek de caiz değil diyor. Neye göre diyor. Hangi ayete dayanarak diyor. Toki oldu mu caiz. Desin bakayım caiz değil. Ayrıca Kuran-ı Kerimde sadece tefeciden bahsediyor. Yani birine borç verdiğin zaman ondan fazla alma diyor. Çünkü zaten verecek durumu yok. Hatta veremez ise sadakana say ben sana katlayarak veririm diyor yüce Allah. Böylece kimsenin ocağı batmıyor. Şimdi adam mecbur kalmış tefeciden (banka) borç almış. Bunun Kuranda alan da veren de ifadesi nerede. Kuran dışında kitap oluşturmayın. Keyfen bankadan para alınmaz. Bu durum ve yorumu ise ayrıdır. Bu şekilde zaten haramdır. Onun için Kuran-ı Kerimin faiz açıklamasına iyi bakın.
sencer 9 ay önce
Az bir dünyalık için değer mi?dünyalık hocalar.
Köyceğizli 9 ay önce
Sigara haram, faiz caiz. Fetva kurulu bu kararı zaten oy çokluğu ile almış. Demek ki bütün zorlamalara rağmen bazı kurul üyeleri hayır demiş. Allah aşkına her tarafından yolsuzluk, hırsızlık, kayırmacılık, rüşvet, torpil fışkıran bir diyanetin fetvası ile kim amel eder.
tostos06 9 ay önce
öyle kafasına öre fetva veremez diyanet. ülkede onca aç açık fukara varken onlara yardım eli uzatmaz. ama ilgisi olmayan her konuya dahil olur
Yani 9 ay önce
Eeee herkes ev sahibi olmak icin kredi cekiyor. Yani keyfinden degil. Oyleyse konut kredisi kar elde etmek icin degilse haram degildir.
Aslan 9 ay önce
Yorum yaparken dikkatli olalım. İşin ehli olmayanların ahkam kesmesi doğru değil. Mantığa bürüme yoluyla sonuç elde etmek. Bunun yanlış olduğunu söylemek isterim.
Miharbi2020 9 ay önce
﴾Bakara Süresi: 275﴿ Faiz yiyenler ancak şeytanın çarparak sersemlettiği kimse gibi kalkarlar. Bunun sebebi onların, "Alım satım da ancak faiz gibidir" demeleridir. Halbuki Allah alım satımı helâl, faizi ise haram kılmıştır. Artık kime Allahtan bir öğüt erişir de faizciliği bırakırsa geçmişte yaptığı kendisine aittir, işi de Allaha kalmıştır. Kim de yine faizciliğe dönerse işte bunlar orada devamlı kalmak üzere cehennemliklerdir.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49