Diyanet İşleri Başkanı: Umreye Kudüs'ten başlayın

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Müslümanların Kudüs bağlantılı umre yapmalarını arzu ettiğini söyledi. Göreve geldikten sonra ilk röportajını tvnet'e veren Erbaş, "Küçük yaşta evlilikleri önlemeye çalışıyoruz. Ama biz böyle yaparken atılan iftiraların kasıtlı olduğunu düşünüyorum" diye konuştu

GÜNCEL 19.01.2018, 08:54
Diyanet İşleri Başkanı: Umreye Kudüs'ten başlayın

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, göreve geldikten sonra ilk röportajını tvnet'e verdi. Faruk Aksoy ve Hüseyin Likoğlu'nun sorularını cevaplayan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı'na atfedilen, kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri fetvasıyla ilgili iddialara sert çıktı. Böyle bir fetvanın Diyanet tarihinin hiçbir döneminde verilmediğini ve bunu söylemenin yalandan öte iftira olduğunu vurgulayan Erbaş, şöyle devam etti: "Peki bu nereden ortaya çıktı? 'Ne buluruz da Diyanet'i olumsuz olarak gündeme getirebiliriz' gayreti içerisinde olan birileri, 15 sene önce Diyanet yayınları arasından çıkmış bir sözlükteki büluğ kelimesinin tanımından ve yine nikah kelimesinin tanımından hareketle o iki tanımdaki iki cümleyi bir araya getirip 'Diyanet İşleri Başkanlığı fetva verdi' diye yayınlıyor. Bu tamamen iftiradır."

350'YE YAKIN GÖREVLİYLE ÇALIŞIYORUZ

Erbaş, 81 ilde 300'e yakın noktada Aile İrşat Bürolarının bulunduğunu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'yla yapmış oldukları protokoller çerçevesinde Aile Rehberliği eğitimi alan 350'ye yakın görevliyle çalışma yaptıklarını ifade ederek, "Küçük yaşta evlilikleri bitirmeye çalışıyoruz. Ama biz böyle yaparken atılan iftiraların kasıtlı olduğunu düşünüyorum" dedi.

KURA ÇEKİM USULÜ 10 YILA YAKLAŞTI

Programda seyircilerden gelen soruları da cevaplayan Erbaş, hac kuralarında usulsüzlük yapıldığı iddialarına ilişkin bir soru üzerine, "İnsanlarımız, vatandaşlarımız böyle düşünüyorlarsa ben çok üzülürüm. Şu anda 2 milyon 200 bine ulaştı hacca gitmek için müracaat eden vatandaşlarımızın sayısı. Zannediyorum 10 yıla yaklaştı kura çekim usulü. Bunu en adil, hakkaniyet ölçülerine en uygun bir metod olarak belirledik" değerlendirmesinde bulundu.

Kudüs Filistin'in başkentidir

Prof. Dr. Ali Erbaş, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesine tepki göstererek, "Kudüs İsrail'in başkenti olamaz. Kudüs Filistin'in başkentidir. Mescidi Aksa inşallah özgürlüğüne kavuşacak" dedi. Umreye giden Müslümanların Kudüs bağlantılı umre yapmalarını arzu ettiğini dile getiren Erbaş, "29-30 Ocak'ta İstanbul'da, 20 ülkeden 70'e yakın ilim adamının katılacağı 'Vahyin Kutsadığı Şehir Kudüs' programını organize edeceğiz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49