Diyanet işleri Başkanı: Okulöncesi din eğitimi veren okullar açılmalı

Diyanet işleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İlahiyat Fakültesi tarafından Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen 26'ıncı İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar toplantısına katıldı. Erbaş, üniversitelerde okul öncesi dini eğitim veren bölümlerin açılması gerektiğini söyledi.

GÜNCEL 05.03.2020, 21:56
Diyanet işleri Başkanı: Okulöncesi din eğitimi veren okullar açılmalı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, üniversitelerde okul öncesi dini eğitim veren bölümlerin açılması gerektiğini ifade ederek, "Biz Milli Eğitim Bakanlığı ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz sertifika programları ile bu formasyonu aldırdığımız Kur'an Kursu öğretmenlerimiz ile bu işleri yapaya çalışıyoruz. Ama gönlüm şunu istiyor. Üniversitelerde okul öncesi din eğitimi bölümleri açılsın" dedi.

 
Toplantıya Erbaş'ın yanı sıra Gaziantep Vali Vekili Şenol Kaya, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Berk, 11 üniversitenin rektörü ile 80’e yakın ilahiyat ve İslami ilimler fakültesi dekanı ve öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. Ali Erbaş, insanlığın ufkunu İslam’ın ilkeleriyle aydınlatma sorumluluğu taşıyanların İslam’ın doğru anlaşılması, doğru anlatılması ve yaşanması konusunda daha fazla sorumluluk sahibi olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Erbaş, İslam toplumlarında yaşanan terör, etnik ve mezhebi farklılıkların soruna dönüşmesi gibi meselelerde dini kavramların istismar edilmesi ve yanlış din algısının da etkili olduğu belirterek şöyle konuştu:

''Din istismarlığı ile mücadele seferberliğimiz devam etmektedir. Bizler, gerçek dini bilgiyi topluma ulaştırması gereken kurumlar olarak o alanı boş bırakırsak, istismarcılar o alanı dolduruyorlar. Bu seferberliği ara vermeden devam ettirmek zorundayız. Dinin bilgisizliğe ya da sağlam temellere dayanmayan yaklaşımlara terk edilmesinin nasıl istismar edildiğini daha yakından görmekteyiz. Çünkü dinde bir FETÖ istismarı yaşadık. Sadece dini istismar ile kalmadılar. Ülkeyi işgal etme teşebbüsünde bulundular. Sonra bir DAEŞ terör örgütü var. Bunlar vekâlet savaşları yapmak için dini istismar ederek birilerini kurduğu ve sürekli desteklediği bu terör örgütü. Bunlarda din üzerinden istismar sağlıyorlar."

"Okul öncesi din eğitimi veren okullar açılmalı"

Prof. Dr. Erbaş, üniversitelerde okul öncesi dini eğitim veren bölümlerin açılması gerektiğini ifade ederek şöyle devam etti:

 "Biz Milli Eğitim Bakanlığı ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz sertifika programları ile bu formasyonu aldırdığımız Kur'an Kursu öğretmenlerimiz ile bu işleri yapaya çalışıyoruz. Ama gönlüm şunu istiyor. Üniversitelerde okul öncesi din eğitimi bölümleri açılsın. Okul öncesine din eğitimi veren öğretmenlerin yetiştiği bölümler açılsın. Çocuk gelişim bölümlerinde özellikle din eğitimi ile bu işi nasıl yapabiliriz, bu konuda üniversitelerden destek bekliyoruz. Haftanın 5 günü hapishanelerde, öğrenci yurtlarında görevlilerimiz çalışıyor. Ama bunlar içinde manevi rehberlik bölümlerinin açılmasını arzu ediyoruz. Yüksek Öğretim Kurumu'na talebimizi ilettik. Bizim buna çok ihtiyacımız var.''

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ise, Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü ve üniversiteler iş birliği ile düzenlenen buluşmaların önemli olduğuna dikkat çekti.

Yorumlar (10)
sinan 2 yıl önce
Eğitimi eğitimcilere bırak.
HASAN BAL 2 yıl önce
O YAŞTAKİ ÇOCUK SOYUT KAVRAMLARI ALGILAYAMAZ. HA AYA ÇIKARIZ DİYORSAN O BAŞKA. YAZIK ŞU ÜLKEYE ÇOK YAZIK. NE ELLERE KALDI
Misafir 2 yıl önce
Eğitimi en iyi Diyanet yapar demiştim. MEB sistem degistirmekten başka bir şey yapmıyor. Eğitim işini Diyanet yüklenmesi bir çözüm olabilir.
Misafir 2 yıl önce
Eğitimi en iyi Diyanet yapar demiştim. MEB sistem degistirmekten başka bir şey yapmıyor. Eğitim işini Diyanet yüklenmesi bir çözüm olabilir.
YÖNETİCİ 2 yıl önce
EVET FARKEDİLDİ ÇOK ŞÜKÜR AMA DİNİ EĞİTİM VEREN OKULÖNCESİ BÖLÜM DİYE BİRŞEY NASIL OLACAK AYRIŞTIRMADAN BÜTÜNCÜL BİR YAKLAŞIMLA DERSLER EKLENMELİDİR
Besir 2 yıl önce
Kendinizi egitin.
vatandaş 2 yıl önce
sıra küçük çocukları delirtmeye geldi.
doğru 2 yıl önce
MEB de dini bütün gözükenler her türlü kul hakkı yiyor, bırakın bu işleri
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49