Devlete Yönetici Yetiştirecek Enderun Tarzı Okullar Kurulmalıdır

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in Konuşmalarını Sentezlediğinizde Bu Okullar Ortaya Çıkıyor Aslında.

GÜNCEL 02.10.2017, 12:56
Devlete Yönetici Yetiştirecek Enderun Tarzı Okullar Kurulmalıdır

Tekin, Eğitimin Geneli Kadar, Ülkeye Liderlik Edecek Sıra Dışı Gençlerin Keşfedilip Yetiştirilmesini de Önemsemektedir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun yüzyıllarca dünyaya hükmetmesinin en önemli nedenlerinden biri II. Murat’ın kurdurduğu ve Fatih Sultan Mehmet’in bir kurum haline getirmiş olduğu Enderun mektepleri ve buralarda yetişmiş olan üst düzey nitelikli devlet yöneticileridir. Enderunlarda belirli bir sistem içerisinde yetiştirilmiş çocuklar, devletin üst kademelerinde çok başarılı görevler yapmışlardır. Cumhurbaşkanının eğitime bu kadar yoğunlaştığı bir dönemde, Cumhurbaşkanı MEB’e Enderunlar tarzı okullar kurdurarak devletimizin üst kademelerine liyakate, akla ve bilime dayalı çok yönlü yöneticiler yetiştirilmesini sağlamalıdır. Devletimizin daha iyi yönetilmesi nitelikli yöneticilerle mümkündür. İşte bu yöneticiler ise ancak Cumhurbaşkanının bu kadar önem verdiği eğitim kurumları aracılığıyla yetiştirilebilir. Devletimiz bu eğitim kurumlarının yetiştireceği üst düzey yöneticilerle daha güçlü olacak, hedefleri doğrultusunda yürüyecek ve varlığını sürdürecektir.

Devlet Yöneticisi Olabilecekler Küçükken Tespit Edilmelidir

Üstün yetenekli diyebileceğimiz çocuklar erken yaşlarda keşfedilmeli, yeteneklerini en üst düzeyde açığa çıkarabilmeleri sağlanmalı, onlar için gerekli eğitim öğretim ortamları oluşturulmalıdır. Bu anlamda, 1993 yılından beri, Bilim ve Sanat Merkezleri okul sonrası üstün yetenekli öğrencilerimize destek hizmeti sunmaktadırlar. Benim hayalimdeki Enderun tarzı okul da üstün yetenekli, geleceğin üst düzey yöneticisi olabilecek çocuklar tam gün eğitimin tamamını bu okullardan alabilmelidirler. Benim Cumhurbaşkanımızın kurulması için talimat verilmesini istediğim okullar; Enderun Mektebi, Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, Güzel Sanatlar Liseleri ve Bilim ve Sanat Merkezlerinin sentezlendiği eklektik ve tüm dünyaya örnek olabilecek türden RÜYAMDAKİ OKULLAR. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in konuşmalarını sentezlediğinizde bu okullar açığa çıkıyor aslında. Yusuf Tekin, bütün konuşmalarında ısrarla yeteneğin önemini, çocukların küçük yaşlardan itibaren yönlendirilmesi gerektiğine, öğrencilerin çok yönlü, yerel ve evrensel değerleri sentezleyerek yetiştirilmesi gerektiğini vurguluyor. Tekin, eğitimin geneli kadar, ülkeye liderlik edecek sıra dışı gençlerin keşfedilip yetiştirilmesini de önemsemektedir.

Dünyada İlk Defa Osmanlı, Devletin Askeri ve Sivil Yöneticilerini Kurumlarda Yetiştirmiştir

Osmanlı yetenek ve kabiliyeti merkeze alarak en başarılı çocukları seçmiş ve devletin hizmetinde kullanmak için yetiştirmiştir. Ve de Enderunlar bunu çok yönlü yapmışlardır. İşleyiş, kurum yapısı ve program açısından çok özel kurumlardır, Enderunlar. Enderunların programında müzik, el becerileri ve beden eğitimi gibi dersler de vardır. Enderunlar bilim ve sanat alanında nitelikli insanlar yetiştirdiği gibi idari ve askeri alanda da pek çok yönetici yetiştirmişlerdir. Enderunlar aracılığıyla devleti daha da güçlendirecek nitelikli yöneticiler yetiştirilmiştir. İşte bu uygulama çağımıza uygun olarak günümüzde de yapılabilir. Örneğin Enderun’da yetişenler devlet kademelerinde istihdam edilirken, bilim ve sanat merkezleri için böyle bir şey geçerli değildir. Bu nedenle, sözünü ettiğim üzere, tüm bu okul türlerinin birleşimi çok çok özel okullar oluşturulmalı. Ve sınırlı sayıda olması gereken bu okulların ilki pilot anlamda İstanbul’da kurulmalıdır. Türkiye’nin dört bir yanından en başarılı öğrenciler tespit edilmeli ve bu okullarda yetiştirilmelidirler. Ama, buralara öğrenci seçiminde tek kriter yetenek ve yeterlilik olmalıdır. Senin çocuğun, benim çocuğumla buraya öğrenci alınması sonuç getirmeyecektir.

En Başarılı Öğretmenler Seçilerek Buralarda Görev Yapmalıdırlar

Bu okullarda görev yapacak öğretmenler ve bu öğretmenlerin nasıl seçileceği konusu da önemlidir. MEB’den istihdam edilecek öğretmenlerin yanı sıra üniversite hocalarının ve Türkiye geneli alanlarında uzman ünlülerin de gelip buralarda görev yapabilmelerinin önü açılmalıdır. Buna benzer bir uygulamayı MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, çok önemli bir uygulama olan ve ülkemizi uluslararası alanda temsil edilecek sporcuların yetiştirileceği spor liseleri ve tematik futbol liseleri için söylemişlerdi zaten. Örneğin; bu okullarda MEB’deki öğretmenlerin yanı sıra ünlü sporcular ve sanatçılar gelip eğitim verebilmektedirler. Bakınız, Enderunlarda da dönemin bilinen, alanlarında ün yapmış hocaları da gelip eğitim vermişlerdir.

Ülkemizin Geleceği Üstün Yeteneklilerin Eğitimine Bağlıdır

Dediğim üzere, bu okulların sayısı çok az olmalıdır, az sayıda yetenekli ve nitelikli öğrenci alınmalıdır. Bu okullar Enderun Mektebi, Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, Güzel Sanatlar Liseleri ve Bilim ve Sanat Merkezlerinin sentezlendiği eklektik ve tüm dünyaya örnek olabilecek şekilde,herkese işte bu benim RÜYAMDAKİ OKULDU dedirtebilecek tarzda okullar olmalıdırlar. En iyi öğretmenler, en yetenekli öğrencilere en iyi öğretim yöntem ve tekniklerini kullanarak eğitim verip; devletimize üst düzey yöneticiler yetiştirmelidirler. Ülkemizin geleceği üstün yeteneklilerin eğitimine bağlıdır. Böylelikle, köy ve kasabalarımızdaki üstün yetenekli çocuklarımızın kaybolmasının ve farklı marjinal grupların eline geçmesinin de önüne geçebiliriz. İşte, tüm bu nedenlerle Cumhurbaşkanının eğitime bu kadar önem verdiği bir dönemde, Cumhurbaşkanı MEB’e Enderunlar tarzı RÜYAMDAKİ OKULLAR kurdurarak devletimizin üst kademelerine ivedilikle liyakate, akla ve bilime dayalı, çok yönlü yöneticiler yetiştirilmesini sağlamalıdır. Türkiye Hepimizin, Eğitim Hepimizin…

Kaynak- Egitimajansı

Yorumlar (8)
Ahmet 4 yıl önce
Fikir iyi de korkum şu, yarın birisi çıkıpta Türk olmayanları alalım. Osmanlıda böyleydi der. Olan bizim gariban Türke olur.
Hadi yaa 4 yıl önce
Kalite adalet gelişme ve liyakatten bahseden sizmisiniz.Eğitimbirsen din adına iyi götürüyor işi sayenizde.tün mülakatlarda tavan yapıyorlar.enderununuz 15 yıldır varya...
Profesör 4 yıl önce
Cemaat referanslı olmayan, cemaatin kayığına binmemiş, cemaatin tezgahindan geçmemiş kaç tane müdürümüz var? Bence %20. Bir başkası farklı rakam söyleyebilir. Biz daha vekaleten görevlendirilmiş şube müdürünü bile görevden alamıyoruz. Üstelik bu şube müdürünü göreve getiren il başkanı ve milletvekili fetöden hapse girmiş.. Yalakalık bazı suçların üzerini örtüyor mu? Durum bu!
Güven GÜZEL 4 yıl önce
Bu enderun tarzı okullar adrese dayalı mı öğrenci alacak? Yoksa mülakatla mı öğrenci alacak?
Yeniçeri Ocağı da olacak mı? 4 yıl önce
Enderun Osmanlı' nın iftihar edilecek yönümü mü? Yoksa eleştirilecek yönü mü?Türk olmayana,sonradan müslüman olana Devlet Adamı olma imkanı veren imtiyazlı okul!Siyasal Bilgiler kamu yönetimi,mülkiye okullarına ihtiyacın 30 katı öğrenci alınmasın yetet
Eğitimci 4 yıl önce
Önce emanetin ehlinde olup olmadığını vijdanen kabul edip etmediğinizi ortaya koyun ama lafla değil..... Sonra konuşalım ama yüzyüze...
Limon 4 yıl önce
Kamu yönetimi bölümü mezunları daha iyi değerlendirilebilir.
Karakuş 4 yıl önce
Aklın yolu birdir. Yıllarca savunduğumuz fikri mal bulmuş gibi/ yeni gibi savunmak yakışmamış. Liyakat/yetenek/zeka ölçümlerinin bilimsel/tarafsız yapılması şartıyla ülkenin kaderini bu mucizeyi gerçekleştirecek gençlere teslim etmekten başka çare yok. Yüksek karekterler / yetenekli / üst düzey çocukları bulup yetiştirmek Türk'üm diyebilmelerin tek kurtuluş yoludur. Enderun' a gerek yok; Türk çocukları fazlasıyla yeter.Yeterki yandaş/paralel/cemaat vb. Saplantımızdan caz geçelim. Türk çocuğu kendini tanıdıkça, Dünyaya nizam verecek cevherini ortaya çıkaracaktır. Yeterki Türk kendine dönsün.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49