Devlet Okullarında Özel Sınıf oluşturulmasına tepki!

Devlet okullarında ‘özel’ ve ‘normal’ olarak ayrılan sınıflara veli ve eğitimcilerden gelen tepkiler çığ gibi büyüyor.

GÜNCEL 14.08.2019, 10:49
Devlet Okullarında Özel Sınıf oluşturulmasına tepki!

Özel sınıf ücretleri 10 bin liraya kadar çıkıyor. BirGün'den Meral DANYILDIZ'ın haberine göre; devlet okullarında sınıflar ‘özel’ ve normal olarak ikiye ayrılıyor.

Çocuklarını özel sınıflara kaydeden velilerin ödediği meblağ iddialara göre 2 bin liradan 10 bin liraya kadar çıkabiliyor. Yoğun İngilizce eğitimi verildiği ve ücretli öğretmenlerin olduğu gerekçesiyle oluşturulan paralı sınıf ayrımına veliler ve eğitimcilerden tepki yağıyor.

Öğrenci velileri, devlet okullarındaki her çocuğun eşit imkân ve olanaklara sahip olması gerektiğini belirtiyor.

BİRGÜN

Yorumlar (11)
Paranın kadar öğrencin olur! 13 ay önce
Kapitalizm her zamankinden daha acımasız bir şekilde devlet okullarında kendini hissettiriyor,bakan ,hükümet ,hepsi bunu görüyor göz yumuyor neden? Tek kişinin fikri ile T C deki tüm Anadolu liseleri puansız yani niteliksiz oldu? Fen ve proje okullar hariç LGS kalktı? Bunu n yanlış olduğunu hükümet anladı ! Lakin düzeltecek proje geliltiremiyor? Çözüm yerine devlet okullarında özel sınıf oluşturulmasına sessiz kalıyor!
memleketim 13 ay önce
okul müdürleri bu tip işleri tek başına yapamazlar, mutlaka özellikle ilçe milli eğitim müdürleri destekler bunları. Kdz. Ereğli'de bir okul 1500 den 3 yıl içinde 2600 mevcutlara çıktı. Şu anda abartmıyorum(ek bina yapıldı 50 metre uzağa) 3 ayrı binada birisi imam hatip binası oldukça uzakta eğitim görüyorlar. sebep ne adrese dayalı kayıt sisteminin uygulanmaması. diğer okullar bitti, parayı bastıranı okula alıyorlar, kaymakam, vali, ilçe meb müdürü hepsi üç maymun. diğer okullarda homojen yapı kalmadı, çalışmayan okumanın değerini bilmeyen öğrencilerle kalan öğretmenler mutsuz. amaç kalmadı.
Hatice torun 13 ay önce
Bu uygulama son 3-4 yıldır uygulanıyor. Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı buluyorum. Bununla birlikte İngilizce eğitimi için aldirilan kaynaklar kayıt ücretlerine denk fiyatlandiriliyor. Ve bu kaynakları da okulların anlaştığı yayın evi temsilcilerinden almak durumunda kalıyor veli. Her ne kadar eşitliğe aykırı olsa da veli çocuğunu bu sınıflara kayıt ettirmek için elinden geleni yapıyor. Çünkü tüm velilerin ortak arzusu çocuğuna iyi bir eğitim aldırmak. Ücretler catalcadan tütün Acıbadem Üsküdar umraniye gibi birçok ilçede yapılmakta. Fiyatlar da sosyo ekonomik gelir durumuna göre yükselmektedir. İşin hazin tarafı bazı okullarda sınav uygulamadi yapıldığında öğrencinin başarısı ilk 10 da olsa bile fiyat indirimi veya burs sağlamak gibi jestler bir yana, sen kayıt yaptırma ben nasılsa yerine birini bulurum yaklaşımıdır. Çünkü eğitim cikarla yanyana geldiğinde eğitim olmaktan çıkar.
Sibel 13 ay önce
Allahım daha nekadar saçmalıklar yapacaklar acaba eğitimi mafettiler yazıklar olsun
Öğrretmen 13 ay önce
Sonuca kızmak yerine, bu durumu hangi şartların oluşturduğuna bakmak gerek!?
ali 13 ay önce
Devlet bunu maalesef kendi eliyle yaptı.5.sınıflarda yoğun ingilizce diye bir şey çıkardılar ki bri halta yaramıyor,üstelik bunu da okul idaresinin belirlemesine izin verdiler ister yapar ister yapmaz gibisinden sonuç böyle oldu.Derhal o saçma sapan yoğun ingilizce eğitimi kalkmalı.bir de onlarca kitap parasını da buraya ekleyin ekstra....
yahya 13 ay önce
NİYE TEPKİ VERİLİYOR Kİ ARTIK BU İŞLER BÖYLE DÖNÜYOR..
Hakkı can 13 ay önce
Acilen suriyelilerden arındırılmış, başarılı öğrencilerden kurulu siniflar olusturulmalı. Çağımızı kaybediyoruz. Bütün kasalara birkaç çürük elma yerleştirerek hepsini mahvettik.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 04 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49