Depremin etkilediği Elazığ'da yeni okul binaları yükseliyor

Elazığ'da geçen yıl 24 Ocak'ta meydana gelen depremde ağır hasar gördüğü için yıkılan okulların yerine devlet ve hayırseverler tarafından yaptırılan 24 okul binası, yeni eğitim öğretim yılında öğrencilerle buluşacak.

GÜNCEL 24.08.2021, 19:59
Depremin etkilediği Elazığ'da yeni okul binaları yükseliyor

Merkezi Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde ağır hasar gördüğü için yıkılan 17 okul ve kurum binasının yerine depremin hemen ardından kentin farklı mahallelerinde yapımına başlanan 24 okulun inşası ile orta ve hafif hasar gördüğü için güçlendirme çalışması yapılan 12 okuldaki inşaat çalışmaları tamamlandı.

Kentteki derslik ihtiyacının karşılanması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve hayırseverlerin katkılarıyla yapılan 24 okul, 2021-2022 eğitim öğretim yılında öğrencilerle buluşturulacak.İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl 24 Ocak'ta meydana gelen deprem ve sonrasındaki sarsıntıların etkisiyle ağır hasar gördüğü için 17 okulun yıkıldığını belirtti.

Yıkılan okulların yerine devlet yatırım ve il yatırım programı kapsamında ve hayırseverlerin destekleri ile TOKİ ve yüklenici firmalar aracılığıyla 34 okul yapılması için çalışma başlatıldığını, bunlardan 24'ünün teslim aşamasına geldiğini, 10'unun ise ihale aşamasında olduğunu ifade eden Gürtürk, şunları dile getirdi:İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl 24 Ocak'ta meydana gelen deprem ve sonrasındaki sarsıntıların etkisiyle ağır hasar gördüğü için 17 okulun yıkıldığını belirtti.

Yıkılan okulların yerine devlet yatırım ve il yatırım programı kapsamında ve hayırseverlerin destekleri ile TOKİ ve yüklenici firmalar aracılığıyla 34 okul yapılması için çalışma başlatıldığını, bunlardan 24'ünün teslim aşamasına geldiğini, 10'unun ise ihale aşamasında olduğunu ifade eden Gürtürk, şunları dile getirdi:Devletimiz en iyisini yapmak için çaba ve gayret sarf ediyor"

Gürtürk, 24 Ocak depreminin hemen ardından başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ilgili tüm bakanların kentteki yaraların sarılması için her daim yanlarında olduklarını kaydetti.

Verilen desteklerle Elazığ'ın farklı noktalarında daha modern ve kullanışlı okulların yükseldiğini vurgulayan Gürtürk, şöyle devam etti:

"Okullarımız zamanın durumuna uygun olarak geniş salonları, yeni donatıları, iletişim ağlarının en üst seviyede olması, kantinleri, spor salonları, kütüphaneleri ve diğer donatıları ile gerçekten en üst seviyede yapıldı. Hiçbir fedakarlıktan kaçınılmadı, okullarımızı en güzel şekilde yaptılar. Biz de bunların içini zamanın yapısına uygun olarak donattık ve donatmaya devam edeceğiz. Bu süreçte okullarımızı en güzel şekilde yapan devletimize ve hayırseverlere, destek sunan herkese çok teşekkür ediyoruz. Her şey öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz için, devletimiz en iyisini yapmak için çaba ve gayret sarf ediyor. Bu modern okullarımızda öğrencilerimiz en güzel şekilde eğitim ve öğretimlerini devam edecekler inşallah."

Yapımı tamamlanan okullardan Mustafa Kemal Ortaokulunda telafi eğitimi alan öğrencilerden Nisa Naz Buran, 24 Ocak depreminde ağır hasar gören eski okullarının yerine yapılan yenisini çok beğendiğini söyledi.Öğrencilerden Nehir Bişi ise yeni okulunu çok güzel ve modern bulduğunu ifade etti.

Eylül Baskal da yeni okulun geniş sınıflara ve büyük bir spor salonuna sahip olduğunu dile getirdi

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49