'Deniz ürünleri' fetvasına ilişkin Diyanet'ten bir açıklama daha!

Diyanet İşleri Başkanlığınca, Din İşleri Yüksek Kurulundan midye, karides, kalamar, kurbağa ve yengeç gibi deniz ürünlerinin haram olduğu yönünde verilen fetvanın yeni bir fetva, olmadığı açıklaması yapıldı.

GÜNCEL 27.08.2021, 11:47
'Deniz ürünleri' fetvasına ilişkin Diyanet'ten bir açıklama daha!

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, Din İşleri Yüksek Kurulundan "bazı deniz ürünlerinin haram olduğu" yönünde fetva verildiği haberlerine ilişkin, "Söz konusu cevap, kurulumuzca verilen yeni bir fetva değildir." açıklaması yapıldı.

Diyanetten yapılan açıklamada, Din İşleri Yüksek Kurulunun deniz ürünleriyle ilgili görüşünün bazı sosyal medya kullanıcıları ve medya organlarınca çarpıtılarak yeni bir görüş gibi gündeme getirildiği ifade edildi.

Açıklamada, "Kurulumuz, geçmiş yıllarda vatandaşlarımız tarafından bazı deniz ürünleriyle ilgili sorulan bir soruya mezheplerin görüşlerini dikkate alarak klasik fıkıh kitaplarında da yer alan bilgileri aktararak bir cevap vermiştir. Söz konusu cevap, kurulumuzca verilen yeni bir fetva değildir." ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (5)
T 3 hafta önce
Haramsa haram kıvırmaya gerek yok.Haramları kamu oyu ya da sosyal medya mı belirleyecek.
sahici 3 hafta önce
bok yemek helal olur mu. bu deniz ürünleri iç organlarıyla boklarıyla yeniliyor. buna helal diyen sigara alkol ve diğer şeylerde olduğu gibi sadece bunları satandan rüşvet elan olur.
Kuran 3 hafta önce
https://www.google.com.tr/amp/s/www.hurriyet.com.tr/amp/Allah-in-yetkilerini-kullanmaya-kalkanlar-9430960
hocam 3 hafta önce
diyanette fetva verecek Alim var mı ki fetva versinler ( tıp bilecek ,astronomi bilecek ,fen ilimleri bilecek ,matematik ilimleri bilecek ,kuranı ezbere bilecek hangi ayetlerin ne üzerine indiğini iyi bilecek ,hadisleri bilecek ....devamı çok ) ee böyle hoca demiyorum hocalar var mı ki diyanette
Muzaffer 3 hafta önce
Deniz ürünleriyle uğraşmak abesle iştigaldir. Bir çok haram şey açıkça işlenirken kimseden ses yok. Oysa Kur'an'da net bir hüküm olmadığı halde mezheplere göre değişen deniz ürünleri hakkında haram fetvası vermek insafsızca olur. Özellikle tek geliri deniz ürünleri olan ve denizden beslenen insanları bu durum nasıl etkiler. Bu bir kültür meselesidir.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49