Cumhuriyet Kadınları Derneği'nde Afganistan istifası!

Cumhuriyet Kadınları Derneği'nin, Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban'a destek açıklaması yapması, dernekte krize neden oldu.

GÜNCEL 23.08.2021, 11:00
Cumhuriyet Kadınları Derneği'nde Afganistan istifası!

Amerika'nın Afganistan'dan çekilme kararı almasının ardından ülkede yönetim el değiştirdi. Kabil'i ele geçiren Taliban, yönetimi ele aldı. Cumhuriyet Kadınları Derneği, Afganistan'da yaşananlara ilişkin uzun bir açıklama yaptı.

"BAĞIMSIZ AFGANİSTAN'I TANIYORUZ"

Açıklamada, "Bazı kadın örgütlerinin bir araya gelerek savurdukları 'Taliban'ı tanımıyoruz, Taliban'ı tanıyanı da tanımıyoruz' sloganına karşı, 'Bağımsız Afganistan'ı tanıyoruz, 'Bağımsız Afganistan'ı tanımayanı da tanımıyoruz' diyoruz. Yaptıkları derin siyaset analizinde ABD'yi, Afganistan işgalini sürdüremedikleri için kınamalarını da hazin bulmakla birlikte, kendilerine yakıştırıyoruz.

Tek kıblesi emperyalist Batı olanlara soruyoruz: ABD 20 yılda Afganistan’a, oradaki kadınlara, işgal altında zulüm görmek dışında ne vermiştir? Ancak 'işgal, manda ve himaye' kabul etmeyen milletlerde kadınların kendi eşitlik mücadelelerini verecek güce eriştiklerinden haberiniz yok mu? Şeriatla yönetilen ABD dostu ülkelerin kadınlarını dert etmediniz de ABD’yi ülkesinden söküp atan bir millet olunca mı tanımamaktan bahsediyorsunuz?" ifadeleri kullanıldı.

Bu açıklamanın ardından Cumhuriyet Kadınları Derneği ikiye bölündü.

"ATATÜRK'ÜN KIZI OLARAK İSTİFA ETTİM"

Açıklamanın ardından net bir tavır alan haber spikeri Gülgün Feyman, "An itibari ile Atatürk'ün kızı ve varisi olarak Cumhuriyet Kadınları derneğinden bir Cumhuriyet kadını olarak istifa ettim. Kamuoyuna sunarım. Saygılar." dedi.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49