Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Başkanlığından WhatsApp açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç, "Dijital verimizi yerli ve milli yazılımlarla korumalı, kendi ihtiyaçlarımıza göre geliştirmeliyiz. Unutmayalım yerli milli çözümler sayesinde Türkiye'nin verisi Türkiye'de kalır" dedi.

GÜNCEL 10.01.2021, 11:38 10.01.2021, 11:40
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Başkanlığından WhatsApp açıklaması

WhatsApp'ın yeni gizlilik sözleşmesi ve veri paylaşımına dair değişiklikler geçtiğimiz günlerde kullanıcıların karşısına bir onay penceresi olarak çıkmaya başladı.

WhatsApp özellikle Facebook ile veri senkronizasyonunun nasıl yaptığını açıklayan yeni bir kullanıcı sözleşmesini kullanıcılarına sundu.

"ÖNEMLİ RİSKLER İÇERİYOR"

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

Koç, "Facebook şirketler grubunun bir parçası olan Whatsapp, kişisel verilerin yönetiminde Avrupa Birliği'nde yaşayanlar ve yaşamayanları farklı şartlara tabi tutuyor" ifadelerini kullandı.

Veri mahremiyeti açısından AB ve diğer ülkeler ayrımının kabul edilemez olduğunu aktaran Ali Taha Koç "Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi'nde de belirttiğimiz gibi yabancı menşeli uygulamalar veri güvenliğine yönelik önemli riskler içeriyor" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç, açıklamasında "Bu sebeple dijital verimizi yerli ve milli yazılımlarla korumalı, kendi ihtiyaçlarımıza göre geliştirmeliyiz. Unutmayalım yerli milli çözümler sayesinde Türkiye'nin verisi Türkiye'de kalır" ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (3)
Kanunen zorunlu mu? 3 hafta önce
Whatsapp memurlar için kanunen zorunlu mu?Hiç birini kullanmasak cezası nedir?Gece gündüz amirler taciz ediyor.Bıktık artık.
Müdür Yardımcısı! 3 hafta önce
Bir okulda görev yapan öğretmenim onun üzerinde WhatShap mesaj sistemin var buralarda farklı yüzlerce kişi kayıtlı! Sırf bunları yeni sisteme geçirmek( telefon no larını kaydetmek) haftalar ca sürecek! Öğrencilere zoom( harici ders attığımız) IP si WhatShap tan atılıyor! Bunlar bir dakikada değişecek şeyler değil! Resmi görevim olmasa( emekli olsam) hepsini kapatırım! Vatandaş hasbihal etmek kız arkadaşlarına ulaşmak geyik muhabbeti için WhatShap kullanıyorsa kapatsın! Pandemi olmasa herkes okula gelse resmi yazıları elden tebliğ etsek belki de sorun biter!
Dusunen 2 hafta önce
Milli olanj yapmaliyiz demiş. Yerli olan şu bunu kullanin diyememiş. Ya bir seyi kullanmayin diyorsan milli olani kullan diyorsan milli olani yaparsin onerirsin. Bu kadar beyinsizce bir fikir olamaz. Kac yildir niye yapmadiniz o zaman yada ne zaman yapacaksiniz yada ne kullanacagiz. O her seyi hesaplayan beyniniz bir yerine koyacaginizi uretmeye yaramiyor. 20 yildir iktidar olurken hic birseyin b planini yapmadiniz sizden oncekileri zaten konusmaya bile getek yok o kadar berbat simdi hemen heykel yaptiniz dediginizi duyar gibiyim heykel yapanlarinda Allah belasini versin...
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 28 Ocak 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49