Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan yeni anayasa ve ABD açıklaması!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ayrıca yeni anayasa ve ABD ile ilişkiler hakkında da önemli açıklamalarda bulundu.

GÜNCEL 11.03.2021, 13:31
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan yeni anayasa ve ABD açıklaması!

Oktay, mevcut Anayasa’nın ruhunda sorun olduğunu kaydederek, “Muhalefetle uzlaşma olursa ne güzel olur. Olmazsa 2023’de biz kendi çalışmamızla milletimize gideriz” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın açıklamaları şöyle:

ACIMASIZ YAKLAŞILIYOR

"CHS'ne çok acımasız yaklaşılıyor. Bir şey değişince, ‘Hemen yarın sonucu almanız lazım’ gibi bir beklenti var. Oysa parlamenter sistemin yakın tarihte neden olduğu krizleri, en son Tansu Çiller anlattı. Çoğunluğun azınlığa, azınlığın zoraki çoğunluğa dönüştürüldüğü bir dönem yaşandı. Sorunlar ya da eksiklikler CHS’den mi yoksa uygulamadan mı kaynaklanıyor diye baktık, çalışma yürüttük. Eksiklik ve sorunların yüzde 95’in üzerinde uygulamadan kaynaklandığını gördük. Eski sistemin alışkanlıkları ile yeni sistemi uygulamaktan kaynaklı sorunlar... Ayrıca bir ‘külliye’ metaforu kullanılıyor. Yani bir şef ya da daire başkanı vatandaşa ‘külliyeye sormam lazım’ yanıtını verebiliyor. İşlerine gelmeyince ya da inisiyatif almak istemediklerinde, bu sözü kullanıyorlar. Mevcut Anayasa, yani 1982 Anayasası, genç bir anayasa. Anayasanın 177 maddesinin sadece 58 maddesi, değişmemiş. Sorun ruhu ile ilgili. Ruhunda rahatsız eden bir şey var. Yeni anayasa birey, toplum ve demokratik yapıyı öncelikleyen bir çerçevede olmalı.

(İnsan Hakları Eylem Planı’nın zamanlamasına yönelik eleştiriler) Bu 15 Temmuz’un getirdiği, 2016’nın yarattığı ortamı da normalleştirmek aynı zamanda. Ancak terörle mücadele yani PKK, YPG, FETÖ, DEAŞ gibi terör örgütleri ile mücadele sürecek.

ABD İLE ÜÇ BAŞLIK

Oturup konuşalım diyoruz.

1- Terör örgütleri ile birlikte çalışmalarından rahatsızız. Sen devlet misin, değil misin? Bu yanlış.
2- ABD, Doğu Akdeniz’de tarafsız davranmalı. Türkiye’nin karaya hapsedilmesini isteyen ülkelere müsaade etmemeli. Birlikte çalışabilecek fırsatlar var.
3- 'S-400’ü almayacaksın, kullanmayacaksın' gibi tehditkar yaklaşımlar Türkiye’de sonuç vermez. Tehditkâr yaklaşımlardan vazgeçmeliler.

Kimseyle düşman değiliz. Mısır ve Türkiye’nin ortak çalışması hem Mısır’ın hem Türkiye’nin hem tüm ülkelerin çıkarına olur. Bu anlamda her zaman görüşülebilir."

Yorumlar (1)
ALİ 1 ay önce
SÖZ VERDİĞİNİZ 3600 EK GÖSTERGEYİ LÜTFEN UYGULAYINIZ.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 17 Nisan 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49