Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden 3 kritik konuda uzlaştı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden, Afganistan, Libya ve Suriye konusunda mutabık kaldı.

GÜNCEL 16.06.2021, 08:38
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden 3 kritik konuda uzlaştı!

Edinilen bilgilere göre iki lider, Libya’nın geleceğinde Halife Hafter’in Suriye’nin geleceğinde ise Beşar Esed'in yerinin olmadığı konusunda fikir birliği sağladı. Ayrıca ABD’nin Afganistan’dan çekildikten sonra Türkiye’nin sahada Uluslararası Kâbil Havalimanı’nın güvenliğini sağlaması, masada ise Afganistan hükûmeti ve Taliban arasındaki barış görüşmelerine ev sahipliği yapması konusunda uzlaşıldığı bildirildi.

ABD ÖZEL TEMSİLCİ ATAYACAK

Gelecek dönemde Türkiye-ABD ilişkilerinin güçlendirilmesi, her konuda yakın temasta olunması ve yapıcı bir işbirliği için diyalog kanallarının etkin kullanılmasının gereği vurgulanan görüşmede, Suriye meselesinin de kapsamlı bir şekilde ele alındığı belirtildi. Ayrıca ABD’nin kısa süre içinde Suriye Özel Temsilcisi atayacağı ve ABD’li temsilcinin Türkiye ile de yakın temasta olacağını öğrenildi. İdlib'deki son durumun gündeme geldiği Erdoğan-Biden görüşmesinde yeni bir mülteci dalgasının bölgede istikrarsızlığa yol açacağına dikkat çekildi.

LİBYA KONUSUNDA FİKİR BİRLİĞİ

ABD ve Türkiye arasında fikir birliği sağlanan bir diğer konusu ise Libya. İki ülkenin de Libya’da BM’nin tanıdığı meşru hükûmeti desteklediği ve siyasi çözümün güçlendirilmesi konusunda uzlaşı sağladığı bildirildi. Hafter’in Libya’nın geleceğinde yeri olmadığı her iki ülke tarafından da dile getirildiği ifade edildi.

Afganistan konusunda da Türkiye ve ABD’nin ortak görüşte olduğu belirtildi. ABD’nin Afganistan’dan çekildikten sonra Uluslararası Kâbil Havaalanı'nın güvenliğinin Türkiye’nin üstlenebileceği konusunda prensipte anlaşma sağlandığı aktarıldı. Yine, Afganistan hükûmeti ve Taliban arasında yürütülen Afganistan barış müzakerelerinde Türkiye’nin arabulucu rol oyması konusunda mutabık kalındığı belirtildi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Yorumlar (3)
vatandaş 2 ay önce
3600, vatandaşın refahı ve denizleri öldürmeme konusunda mı anlaşmışlar?
he he 2 ay önce
cumhurbaşkanımız atıp tutuyordu. ermeni meselesini soracam diye. tık yok. neyine anlaşmışlar. Ses ses ses.
Necati 2 ay önce
Dondur dondur aynı filmi izle,ermeni soykırımı tanımasının hesabını bile soramadık birde hamdolsun dedik vay halimize vay
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 30 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49