Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rus aşısı Sputnik'le alakalı olarak Putin'le görüşmelerimizi yaptık, ortak üretime gireceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazının ardından açıklamalarda bulundu. Rus aşısı Sputnik'le ilgili Putin ile görüşme yaptığını da açıkladı.

GÜNCEL 07.05.2021, 14:15 07.05.2021, 14:34
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rus aşısı Sputnik'le alakalı olarak Putin'le görüşmelerimizi yaptık, ortak üretime gireceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı sonrasında açıklamalarda bulundu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kovid-19 aşıları üzerindeki fikri mülkiyet hakkında:  "Bilimde kıskançlık olmaz. Bilim tüm insanlığın ortak malıdır, insanlığın sağlığıyla ilgili bir konuda 'biz ürettik kimseye vermeyiz' demek doğru değildir"" dedi.

Rus aşısıyla ilgili : "Rus aşısı Sputnik'le alakalı olarak Putin'le görüşmelerimizi yaptık, çok ciddi oranda bir aşı ülkemize alacağız. Daha sonra Türkiye'de ortak üretime gireceğiz" dedi.

Azınlık Gruplarıyla Yaptığı İftar

Ülkemizdeki tüm azınlık grupları ve dini cemaatlerin liderleriyle bir araya gelerek yaptığımız iftarda Türkiye'de herhangi bir sıkıntıları var mı yok mu bunları kendilerinden duymuş oldum.

Bu tür dini cemaatlerin ve azınlıkların nerede ihtiyaçları varsa yardımcı olabileceğimizi kendilerine taahhüt ettik.

Mısır ile ilişkiler

Bizim Mısır halkına yönelik tavrımız çok çok olumludur. Biz düşman kardeşler olarak değil dost olarak Mısırla olan tarihten gelen birlikteliğimizi yeniden devam ettirme gayretindeyiz. Mısır halkını zorla Yunan halkıyla görmek bizi üzer. Bunu da daha önceden söylemiştim. Yeni bir süreç başladı. Önce istihbarat sonra Dışişleri tarafında görüşmeler başladı. Bunu geliştirerek devam edeceğiz.

Yeni Anayasa Çalışmaları

Yeni anayasayla alakalı olarak bizim Devlet Bey'le zaman zaman görüşmelerimiz oluyor. Bu görülmelerde birçok meseleyi görüşme imkanı buluyoruz. Yeni anayasayla ilgili konuları da görüştük. Şu anda onlar belli bir nokraya geldiler, hazırlıklarını da bize gönderdiler. bizim hazırlığımız da bitmek üzere, biz de kendilerine takdim edeceğiz. Sonra ortak bir çalışma yapacağız ve bununla kalmayı muhalefete de takdim edeceğiz. Sivil toplum örgütleriyle de bu çalışmaları paylaşmak suretiyle milletin genelinin kabul edeceği bir anayasayı çıkartalım istiyoruz.

18-19 yılda gece gündüz demedik, tüm teşkilatı bu istikamette koşmaya sevk ettim. Başta eğitim olmak üzere, sağlıkta, adalette, tarımda, enerji, uluslararası ilişkilerde aşka koştuk. O aşk olmasa bütün bu eserler yapılamazdı. 76 üniversiteden 207 üniversiteye çıktık eğitimde. Bunların hepsini yaptık; niye yaptık? Derdimiz şuydu: Hakkari'deki bir genç eğitim için İstanbul'a gelmesin kendi ilinde eğitim görsün. Batıdaki neyi görüyorsa doğudaki de onu görsün. Sağlıkta attığımız adımlar... Bizim şehir hastanelerimiz tüm içeriğe sahip, doktorlarımız zaten kariyer olarak buna sahip, şu anda Türkiye'ye gelenler hastanelerimizin tüm bu özelliklerine hayran kalıyorlar. 45 günde biz Kovid döneminde sadece Yeşilköy Havalimanı'nda 1008 odalı hastaneyi yaptık tüm donanımlarıyla beraber.

Tüm bunlar Türkiye'nin muhasır medeniyetler seviyesine çıkmasının göstergesidir. Koronavirüs döneminde maalesef her şeyi video konferans yöntemiyle yapmak durumunda kaldık. 

Yorumlar (3)
Tolga 2 ay önce
Sayın Başkanım Söz verdiğiniz 3600 ek göstergeyi sabırla bekliyoruz.
ALİ 2 ay önce
Sayın Başkanım 3600 ek göstergeyi uygulayınız lütfen.Söz vermiştiniz.3 yıl geçti.Sabırla bekliyoruz.
Aşı yok pandemi yok 2 ay önce
Toplum bağışıklığı kazanıldı geçmişte iki yıldan fazla süren pandemi yok iken aşı ile uğraşmayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 23 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49