Cumhurbaşkanı Erdoğan: BM'nin yapısında kapsamlı reforma gidilmeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler'in (BM) 73. Genel Kurulu'nda konuşma yapıyor.

GÜNCEL 25.09.2018, 18:49
Cumhurbaşkanı Erdoğan: BM'nin yapısında kapsamlı reforma gidilmeli

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Bu toplantıyı 1. Dünya Savaşı'nın bitmesinin 100. yıldönümünde gerçekleştiriyoruz. Savaşın ardından kurulan milletler cemiyeti yerini BM'ye bıraktı. BM, 73 yıllık geçmişinde hiç de küçümsenemeyecek başarılar elde etmiştir. Ancak BM'nin insanlığın barış ve refah beklentilerini karşılamaktan uzaklaştığı gerçektir. Güvenlik konseyi veto hakkı olan 5 üyenin çıkarlarına hizmet eden bir yapıya bürünmüştür.

Myanmar'da Filistin'de yapılan katliamlar BMGK'nın gözü önünde gerçekleşmiştir. Tüm dünya arkasını dönse bile Türkiye olarak biz mazlum Filistinlilerin yanında yer almaya devam edeceğiz. Dünyanın pek çok yerinde etnik temizlikten toplu katliamlara kadar her gün yeniden karşımıza çıkıyor. BM'nin yapısında ve işleyişinde kapsamlı bir reforma gidilmesi gerektiğini söylüyoruz. Dünya beşten büyüktür derken de ortak vicdanın sesi olduğumuza inanıyoruz. Burada 194 ülkeden temsilciler var. Niçin tamamı da BMGK'da temsil eden duruma gelmesin? Sadece 5 üye, diğerleri geçici. Onların da hiçbir inisiyatifi yok. BM reformunun sadece bütçeyle sınırlı tutulması kimseyi mutlu etmeyecektir.

Bugün dünyanın en zengin 62 kişisinin malvarlığı toplam nüfusun yaklaşık yarısına denk ise burada bir sorun var demektir. Afrika'da doğan bir çocuğun ömrünün ilk aylarında ölme ihtimali bu şehirde doğana göre 9 kat fazlaysa burada bir sorun var demektir. Hz. Mevlana adaleti bir şeyi yerli yerine koymak yani hakkı sahibine vermek olarak tanımlıyor. Gelin bu dünyada her şeyin yerli yerine konulmasını sağlamak için BM'yi adalet beklentisinin sözcüsü haline getirelim. Gelin ezilene kalkan olacak gelecek nesillere umut aşılayacak küresel yönetim sistemi kuralım.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49