Cumhurbaşkanı: Dünya İsrail’den ibaret değil.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandum yapan Barzani’ye bir kez daha sert çıktı: “İsrail bayraklarının orada dalgalanması sizi kurtarmaz. " dedi.

GÜNCEL 27.09.2017, 08:27 27.09.2017, 08:39
Cumhurbaşkanı: Dünya İsrail’den ibaret değil.

Türkiye, referanduma giden Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'ne yönelik düğmeye bastı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, referanduma karşı ekonomik yaptırımlardan askeri seçeneklere kadar tüm ihtimallerin şu anda masada olduğunu açıkladı. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2017- 2018 Akademik Yılı açılış törenine katılan Erdoğan, şu konuşmayı yaptı:

7 DÜVELLE MÜCADELE EDERİZ
"Senin bağımsızlığını kim kabul edecek? İsrail. Dünya İsrail'den ibaret değil ki ya. Kuzey Irak, sen bir İsrail ile neyi elde edeceksin? Şimdi bizim yaptırımlarımızı uygulamaya başladığımız andan itibaren zaten ortada kalacaksın. Bir vanayı kapadığımız anda iş bitti, bütün geliri, meliri hepsi ortadan kalkıyor. TIR'lar Kuzey Irak'a çalışmadığı anda bunlara yiyecek, giyecek bulamayacaklar. Daha sandıklar açılmadan kutlamayı PKK'lılar yapıyorsa, orada masumiyet de meşruiyet de yoktur. Türkiye, sınırlarının yanı başında yaşanan böyle bir rezalete sessiz kalamaz. Ülkemizi Suriye'de oyaladıklarını, dolayısıyla Irak'ta ilgilenemeyeceğini sananlar, bizim en zor zamanımızda dahi gerektiğinde 7 düvelle mücadele edecek gücümüzün olduğunu unutmasınlar. Ekonomik yaptırımlardan askeri seçeneklere kadar tüm ihtimaller şu anda masadadır. Hava sahaları, kara, hepsi masadadır. Bütün bu opsiyonlar şu anda görüşülmektedir. Ümit ediyorum ki bunların hiçbirine gerek kalmadan Kuzey Irak yönetimi aklını başına alır ve bu sonu karanlık olan maceradan vazgeçer.".

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 23 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49