Çocukların Corona'ya yakalanma ihtimali ne kadar?

ABD’de yapılan yapılan yeni bir araştırmada, çocukların corona virüse yakalanma ve ciddi bir şekilde hastalanma olasılıklarının çok düşük olduğu belirtildi. Avustralya’da yapılan farklı bir çalışmada ise, çocukların vücutlarının virüsün çoğalmasını önleyen güçlü bir bağışıklık tepkisi verdiği öne sürüldü.

GÜNCEL 24.11.2020, 14:11
Çocukların Corona'ya yakalanma ihtimali ne kadar?

ABD'deki Philadelphia Çocuk Hastanesi'ndeki doktorlar, yaptıkları çalışma kapsamında 8 Eylül’den önce 7 farklı çocuk hastanesine başvuran 135 binden fazla çocuğa ait tıbbi kaydı inceledi.

ÇOCUKLARDA ÖLÜM ORANI YÜZDE 0,15

Bilim insanları, çocukların sadece 5 bin 374’ünün (yüzde 4) Covid-19 için pozitif test edildiiğini ve bu çocuklardan yalnızca 99’u yoğun bakımda olmak üzere 359’unun hastanede tedavi edildiğini açıkladı. Bununla birlikte 8 çocuğun (yüzde 0,15) Covid-19 nedeniyle öldüğü belirtildi. Hayatını kaybeden 6 çocuğun Covid-19’a yakalanmadan önce ciddi kronik hastalıklara sahip olduğu aktarıldı.

Bununla birlikte çalışmanın yazarları, incelenen çocukların verilerinin 0 ile 18 yaş arasındaki  Beyaz Amerikan,Hispanik, Siyahi ve Asya kökenli oldukça geniş bir kitleye ait olduğunu ve yaş ortalamasının 9 olduğunu söyledi. Siyahi, Hispanik ve Asya kökenli olan çocukların arasında Covid-19’a yakalanma ve ciddi olarak hastalanma oranlarının beyaz Amerikalı çocuklardan yaklaşık 4 kat daha yüksek olduğu vurgulandı.

ÖNCEDEN KRONİK HASTALIĞA SAHİP OLAN ÇOCUKLARDA CİDDİ BİR ŞEKİLDE HASTALANMA RİSKİ 6 KAT ARTIYOR

İlerleyen uzun vadeli kronik bir hastalığa sahip olan çocukların ise Covid-19’dan sonra ciddi hastalığa yakalanma olasılığının yaklaşık altı kat daha yüksek olduğu görüldü.

Çalışmanın yazarı Doktor Hanieh Razzaghi, “Çocuklarda genel risk düşük olsa da, önceden belili bir sağlık sorunu olanlarda önemli sorunlar ortaya çıkabiliyor” uyarısını yaptı.

OKULA DÖNÜŞ ÇOCUKLAR İÇİN GENEL BİR RİSK TAŞIMIYOR

Razzaghi, çocukların genel olarak corona virüse karşı  yetişkinlerden çok daha az risk altında olduğunu ve bu yüzden gerekli sosyal mesafe ve maske tedbirleriyle okula dönüşün sorun olmayacağını söyledi. Ancak Razzaghi, ailelere çocuklarını kapsamlı bir sağlık taramasından geçirerek var olan ciddi bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmesini ve buna göre bir yol izlemesi tavsiyesinde bulundu.

ÇOCUKLAR VİRÜSÜN ÇOĞALMASINI ÖNLEYEN GÜÇLÜ BİR BAĞIŞIKLIK TEPKİSİ VERİYOR

Öte yandan Melbourne'daki Murdoch Çocuk Araştırma Enstitüsü'nden (MCRI) yapılan farklı bir çalışmada ise, çocukların vücutlarının corona virüsün çoğalmasını önleyen güçlü bir bağışıklık tepkisi verdiği öne sürüldü. Yakın zamanda yapılan araştırma, enfekte ebeveynlerle yaşamalarına, hafif semptomlara sahip olmalarına ve antikor oluşturmalarına rağmen çocukların Covid-19 testlerinde negatif çıkabildiğini buldu.

Beş kişilik Avustralyalı bir ailede, iki ebeveyn corona virüse yakalandı ve üç çocuğuna geçirdi, ancak hiçbiri pozitif test etmedi. Yetişkinler öksürük, ateş ve baş ağrısı gibi klasik semptomlar geliştirirken, çocukların ikisinin sadece çok hafif semptomları vardı ve en küçüğü ebeveynlerle aynı yatakta uyumasına rağmen tamamen asemptomatikti.

Bununla birlikte, ailenin tüm üyelerinin kan ve tükürük örneklerinde  Covid-19'a neden olan SARS-CoV-2'ye özgü antikorlara rastlandı. Ancak buna rağmen, çocuklardan hiçbiri enfeksiyonu tespit etmek için altın standart olarak görülen PCR boğaz ve burun swablarında Covid-19 için pozitif test çıkmadı.

ÇAPRAZ ANTİKOR KORUMASI

UCL ve Francis Crick Enstitüsü'nden bir başka araştırma ise 16 yaşın altındaki çocukların yüzde 44'ünün, Covid-19'a neden olan SARS-CoV-2 corona virüsü nötralize eden soğuk algınlığı ile savaşmak için tasarlanmış antikorlara sahip olduğunu buldu.

Bilim insanları şu anda bu çapraz virüs antikorlarının varlığının yetişkinlerde ve çocuklarda neden farklı olduğunu açıklayamıyor.

Yorumlar (2)
Haso 8 ay önce
Hala anlamadınız çocuklar öğrenciler yaydı zaten hastalığı evdeki anne baba anneananlerine babaannelerine anlayın artık
Öğrt. 8 ay önce
Okul öncesi öğretmeleri olarak büyük bir risk altındayız.çogumuzun ailesi bu zorlu süreci virüsü geçirdi.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 24 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49