ÇIĞLIK -SUÇLU KİM?

Eğitim Bir Sen İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Rıfat KAVAK kantinlerde satılan çikolata nedeniyle ölen çocukların ailelerinin çığlığını yazdı...

GÜNCEL 12.12.2019, 17:00 12.12.2019, 17:18
2149
ÇIĞLIK -SUÇLU KİM?

Mert yağız 7 yaşında Ankara Keçiören de bir ilkokul da 1. Sınıf öğrencisi. Kantinden aldığı tüplü çikolatanın boğazına kaçması nedeniyle vefat etti.


Bir öğretmen ve baba olarak ciğerimiz yandı. Evladımıza Allahtan rahmet, ailesine Allah sabırlar versin.


Suçlu bulunmuş okul yönetimi!


Bakın lafı-cimi yok, lafı eveleyip gevelemenin anlamı da yok. İlkemdir, ilkemiz olmalı. Yanlış yapan, ihmal eden, kusur işleyen kim olursa olsun üyem, arkadaşım, dostum, meslektaşım, müdürüm, amirim, babamın oğlu olsa bile cezasını çekecek. Hele bir çocuğun hayatı söz konusu ise.


Şimdi sayın yetkili merciler, Millî Eğitim Bakanlığı, Basın kuruluşları ve kamuoyuna seslenmek istiyorum.


Sadece okul idaresini açığa alarak vicdanlarınızı rahatlattınız mı? Görevinizi yapmış mı oldunuz? Suçluyu bulmuş mu oldunuz. Bir daha yaşanmaması için tedbirinizi almış oldunuz mu?


Adaleti ve cezayı yanlış ve eksik tesis ederseniz zulme dönüşür. Yarın başka mert evladımız gibi canlara sebep olursunuz.


Suçlu kim?


O çikolatayı üreten firma, izin veren, denetimini yapmayan, kanunu ve yönetmenlikleri düzenlemeyen Tarım Bakanlığı yetkilileri mi?


İnsan sağlığını düşünmeyen firmalar, kantinler, kantinciler odası ve il gıda müdürlükleri mi?


Bir kasaba nüfusu kadar olan okullara dahi bir hemşire vermeyen sağlık bakanlığı yetkilileri mi?


Okullara eğitimden geçirilmiş memur ve hizmetli vermeyen çalışma bakanlığı yetkilileri mi?


Anne-Baba ve çocuklara eğitim ile ilgili ve eğitimcilerin itibarını koruması gereken yayınlar yapması gerekip tersini yapan basın kuruluşları mı?


Eğitim-Öğretim dışında okul yöneticilerini, öğretmenleri birçok işe koşturan ve yaptıran, okulların mali kaynak sorunu çözmeyen Millî Eğitim Bakanlığı yetkilileri mi?


Sürekli şikayet eden tipler, mecburen okula kaynak oluşturayım diye bir çok işe koşturan okul yöneticileri, kaynak oluşturamasan sana başarısız diyecek olan ve her türlü angaryayı yükleyen ilçe, il yöneticileri, kaymakam ve valiler mi?


Kim suçlu?


Hepimiz, anne-baba, toplum, sessizler, vurdumduymazlar, açgözlüler, derdi olmayanlar, işini yapmayanlar. O yukarda ki yetkililer de bizleriz.  SUÇLU HEPİMİZİZ.


Rıfat KAVAK
EĞİTİM-BİR SEN
İSTANBUL ŞUBE BAŞKANI

Yorumlar (13)
Mithat 10 ay önce
İlk defa eğitim birsen li birisinin dediğine katılıyorum.
Köyceğizli 10 ay önce
Tek suçlu okul müdürü, müdür yardımcıları, öğretmenlerdir. Uretenin, satanın, denetlemeyenin, anne babanın, basının vs. hiç kimsenin suçu yok. Şayet öğretmenlerin alternatif bir işi olsa büyük bir kısmı bu mesleği yapmayacaktır. Sebebi mesleğini sevmediği için değil, başta MEB olmak üzere herkesin öğretmen düşmanı kesilmesidir. Unutmayın ki bindiğimiz dalı kesiyoruz. Öğretmenlik giderek yapılamaz hale gelmektedir. Öğretmenler mutlu değil.
Destek 10 ay önce
Ağzınıza sağlık hocam. Ama maalesef bu feryada tüm sorumlular sağır. Üretime izin verdin, baktın sonuç kötü, derhal üretimi durdurup, piyasadaki tüm şırınga çikolataların toplatılması gerekmez mi? İnsan hayatı bu kadar mı ucuz?...
cahil 10 ay önce
malum sendika elbette malum müdürleri savunacak. sistemin en büyük sorunu malum yapıdır!
Öğretmen 10 ay önce
Kardeşim suçlu sizsiniz iş bilmez adamları yönetici yaptınız şimdide suçlu kim diyorsun pes RTE yi bitirceniz bu gidişle kraldan çok kralcıklar
Öğretmen 10 ay önce
Okullar sıkı ve müeyyideli bir yaklaşımla denetlenmeli. Çok başıboş kaldı okullar.
Ahmet 10 ay önce
Kantinler eşe dosta direk kantinler odası talimatı verliyor ihale hikaye sonra kiralar şişirilmiş duruma getitirliyor okul mudurude kiradan olmamak için kantinde ne satılırsa göz yumuyor görevden alındığında alkam kesiyorsunuz aynen müdür olugunuz gibi
Gaziantep 10 ay önce
Tek suçlu Kantinlerde çok fazla para alan çok yüksek kira alan okul idarecileri dir. 400 öğrenciye yıllık 6000 bin altmış bin TL para alıyor büyük okullarda 200 bin TL buluyor. Kantinci kirayı çıkarmak için merdiven altı ürün satıyor olan çocuklara... Ayrıca mayısta öğrenci okula gelmiyor ama taksit kantinci veriyor daha neler..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49