CHP'li İzmir Belediyesi çalışanların maaşlarında kesinti yapıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, her fırsatta işçinin ve emekçinin yanında olduğunu söylese de, Tüm Yerel Sen İzmir 1 Nolu Şube Yönetim Kurulu Üyesi Başar Özmen'in aktardığına göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde, İZSU ve ESHOT çalışanlarının maaşları eksik yatırıldı.

GÜNCEL 15.01.2019, 15:27
CHP'li İzmir Belediyesi çalışanların maaşlarında kesinti yapıyor.

Tüm Yerel Sen İzmir 1 Nolu Şube Yönetim Kurulu Üyesi Başar Özmen, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZSU ve ESHOT çalışanlarının maaşlarının eksik yatırıldığını ileri sürdü. 

Özmen, yaptığı açıklamada, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının toplu sözleşme masasından kaçtığını ve mevcut toplu sözleşmenin gereklerini de yerine getirmediğini savundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile bağlı kuruluşları ESHOT ve İZSU Genel Müdürlükleri ile sendika arasında 31 Mayıs 2018'de imzalanan toplu iş sözleşmesinin (TİS) hala yürürlükte olduğunu ifade eden Özmen, şöyle devam etti:

"BUNUN HESABINI KİMSEYE VEREMEYECEKLER"

"TİS kapsamında sosyal denge tazminatı en yüksek devlet memurunun Ocak 2019'daki maaşına göre hesaplanmalıdır. Sözleşmenin 20. ve 24. maddeleri gereğince belirlenmiş memur maaş zammı ve 3 Ocak 2019 tarihinde açıklanan enflasyon rakamı dikkate alınarak sosyal denge tazminatı hesaplanması ve çalışanlara ocak ayı maaşlarında zamlı olarak yansıtılması İzmir Büyükşehir Belediyesine yazı ile iletilmiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZSU ve ESHOT çalışanlarının bu ay maaşları eksik yatırılmıştır. Yerel seçim öncesi emekçilerin ortalama 100 lirasına bile göz koyanlar bunun hesabını kimseye veremeyecektir."

Çalışanların maaşlarında iyileştirilme yapılmamasına karşın mevcut ücretlerinden de kesinti yapıldığını aktaran Özmen, yemek ihalesinin yapılmadığı İZSU'da da personelin mağdur edildiğini vurguladı.

"AKSİ HALDE HER TÜRLÜ EYLEMİ ORTAYA KOYACAĞIZ"

İzmir Büyükşehir Belediyesinden TİS'in gerekliliklerini yerine getirmesini isteyen Özmen, "Aksi halde İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU ve ESHOT emekçileri olarak iş bırakma dahil her türlü eylemi ortaya koymaktan imtina etmeyeceğimizi kamuoyuna bildiriyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 04 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49