Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 8 ilde 181 arsayı satışa çıkardı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı atıl durumda bulunan arsaların satışı için arsa müzayedesi düzenlenecek. Arsa müzayede satışı düzenlenecek iller; Ankara, İstanbul, İzmir, Kırıkkale, Malatya, Şırnak, Hakkari ve Van'ın bazı ilçeleri...

GÜNCEL 23.05.2021, 13:15 23.05.2021, 13:22
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 8 ilde 181 arsayı satışa çıkardı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, müzayedede açık artırma ile Ankara Kahramankazan'da 4, İstanbul Çekmeköy, İzmir Çeşme, Kırıkkale Yahşihan, Malatya Battalgazi'de 1'er, Şırnak merkez ve Cizre'de 4, Hakkari Yüksekova'da 96, Van Erciş'te ise 73 arsa olmak üzere toplam 181 arsa satışa sunulacak.

Arsaların nitelikleri ise "konut", "ticaret" ve "sanayi depolama" olarak belirlendi. Bunlardan İstanbul Çekmeköy'de satılacak olan arsanın niteliği dikkati çekiyor. "Tarımsal niteliği korunacak alan" statüsünde bulunan ve büyüklüğü 25,187 metrekare olan bu arsa da hisseli şekilde satışa sunulacak.

Satışı yapılacak arsaların içerisinde 2016'da bölücü terör örgütü tarafından yıkılan Şırnak merkez ve Cizre ilçesindeki taşınmazlar da bulunuyor. Bakanlıkça terörün izlerinin silinerek, yeni şehirlerin oluşturulduğu bölgelerde terör mağdurlarına evleri verildikten sonra kalan arsalar, bu şekilde yatırımcılara sunularak bölgedeki yatırım ve istihdamın geliştirilmesine katkıda bulunulacak.

Diğer illerde atıl durumdaki taşınmazlardan "ticaret" arsası niteliğinde olanların satışı ile de yatırım ve istihdamın önünün açılması hedefleniyor. Müzayede sonucunda tekliflerin bakanlıkça değerlendirilmesinin ardından arsaları satın alacak gerçek veya tüzel kişiler belirlenecek. Bu kişiler, arsa satış fiyatlarına dair ödemenin yüzde 25'ini peşin ve kalan tutarı 24 ay vadeli olarak yapabilecek.

Yorumlar (1)
Satarak çözecez! 3 hafta önce
TİGEM arazileri,askeriye nın arazileri,şehir merkezindeki kamu binaları aklımıza gelen satılacak araziler! İktidar 100 yıllık kitleri 15 yılda nasıl sattıysa bu son kalan arazilerinde okutup çarkı döndürdüğü yere kadar döndürecek! Üretim olmadan ne ekonomi düzelir!Ne gelir gider dengesi sağlanır ne de enflasyon düşer! Halkımızın çöpü maalesef bunların farkında değil!
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 16 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49