Camide itikafa girmek isteyen vatandaşlara polis engel oldu

Ramazan ayının son on günü camilerde yapılan itikaf ibadetini Furkan Vakfı'na üye vatandaşlar yapmak istedi. Ancak polis camiden vatandaşları çıkarttı, çıkartırken de biber gazı sıktı.

GÜNCEL 03.05.2021, 12:14 03.05.2021, 12:36
Camide itikafa girmek isteyen vatandaşlara polis engel oldu

Türkiye genelinde, 17 günlük tam kısıtlama uygulaması devam ediyor. Kapanma kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge doğrultusunda, vakit ve cuma namazları dışında camilerde bulunmak koronavirüs tedbirleri kapsamında yasaklandı.

Ancak birçok ilde Ramazan ayının son on günü gerçekleştirilen itikaf ibadetini gerçekleştirmek isteyen çoğu Furkan Vakfı'na üye vatandaşlar camilerde ibadete başladı.

Gaziantep'te ise itikafa girenler, gittikleri camilerde kolluk kuvvetlerinin engeliyle karşılaştı.

Yaşanan olayları sosyal medya hesaplarında paylaşan vatandaşlar mağduriyetlerini dile getirdi.

Camide vatandaşlara biber gazı sıktılar

Paylaşılan görüntülerde, bir bekçinin biber gazı sıktığı sırada başka bir polisin biber gazı sıkılmaması için uyarıda bulunduğu; ancak bekçinin ısrarla biber gazı sıkmaya devam ettiği görüldü.

İtikaf nedir? Nasıl yapılır?

Dinî bir terim olarak itikâf akıl sağlığı yerinde ve ergenlik çağına gelmiş bir müslümanın beş vakit namaz kılınan bir mescitte ibadet/Allah’a yakınlık elde etme niyetiyle bir süre durması demektir. İtikâfa giren kimse, camide yer, içer, uyur ve ihtiyacı olan şeyleri mümkün olduğu takdirde camide tedarik eder. Tuvalete gitmek, abdest almak ve gerekli olduğunda gusletmek gibi tabiî ihtiyaçları için ise camiden dışarı çıkabilir. Bulunduğu camide cuma namazı kılınmıyorsa, cuma namazını kılmak üzere başka bir camiye gidebilir. Cenaze namazı için ise dışarı çıkamaz. Kendisine veya malına bir zarar geleceği korkusuna kapılması ya da zorla çıkarılması hâlinde başka bir camiye gitmek üzere içerisinde bulunduğu cami veya mescidden çıkabilir. Bu zorunlu hâllerin dışında camiden çıkarsa itikâfı bozulur 

Yorumlar (2)
vatandaş 2 hafta önce
vay be bu chp tam bi din düşmanı, hükümetten gidince hesap versin bu gavur chp.
Turist Ömer 2 hafta önce
Turistim deselerdi keşke onlara bişey demiyorlar...!
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 16 Mayıs 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49