Bugüne kadar bilinmeyen 28 farklı virüs keşfedildi

Bilim insanları, Çin'in güneybatısındaki Tibet Özerk Bölgesi'nde bulunan Tibet Platosu'nda bugüne kadar bilinmeyen 28 farklı virüs tespit etti. Virüsler buzulların altında yıllarca saklanmış.

GÜNCEL 09.09.2021, 15:36
Bugüne kadar bilinmeyen 28 farklı virüs keşfedildi

Çinin güneybatısındaki Tibet Özerk Bölgesinde bilim adamları tarafından gerçekleştirilen bir keşif, bilim dünyasında dikkatleri üzerine çekti. Tibet Özerk Bölgesinde yer alan Tibet Platosundaki Guliya buz örtüsünden 2015 yılında alınan buzul örnekleri üzerinde araştırmalar yapan bilim adamları, incelemeler sonucu yaklaşık 15 bin yıldır buzulların içinde donuk halde olan ve 28i şu ana kadar insanlık tarafından bilinmeyen 32 farklı virüse ait genetik kodları tespit etti.

ABDnin Ohio eyaletinde yer alan Columbus kentindeki Ohio Eyalet Üniversitesinin Byrd Polar ve İklim Araştırmaları Merkezinde araştırmacı ve virüslerin keşfine kapı açan araştırmaya başkanlık eden Zhi-Ping Zhong, "Bu buzullar toz ve gazlarla birlikte yavaş yavaş oluştu ve pek çok virüs de bu buzda birikti. Buz çekirdekleri, her yıl biriken ve her bir katmanı donduğu sırada etraflarındaki atmosferde olanları hapseden buz katmanları içeriyor. Bu katmanlar, bilim insanlarının tarih boyunca iklim değişikliği, mikroplar, virüsler ve gazlar hakkında daha fazla şey anlamak için kullandığı türden bir zaman çizelgesi oluşturuyor" dedi.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49