Aylık katsayısının 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olarak %4 oranında artacak olması, kalkınmada öncelikli yörelerde görevli Devlet memurlarından bazılarına ödenen ek özel hizmet tazminatının miktarlarını da artıracak.
Kamu kurum ve kuruluşlarında “Teknik Hizmetler Sınıfı” ve “Sağlık Hizmetleri Sınıfı” kapsamındaki kadrolarda görev yapan Devlet memurlarından, kalkınmada öncelikli yörelere sürekli görevle atanan ve bu yerlerde fiilen çalışanlara, her ay “ek özel hizmet tazminatı” da ödeniyor.
Bu kapsamda ödenen ek tazminatın miktarı, ilgili personelin; hizmet sınıfına, görev yapmakta olduğu yere, unvanına ve eğitim durumuna göre farklılık gösteriyor.
1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olarak aylık katsayısının artacak olması nedeniyle, bazı memurların yararlanabildiği ek özel hizmet tazminatının zamlı miktarının (enflasyon farkı artışı olmayacağı varsayılarak) bölgeler itibariyle hangi unvan için ne kadar olacağı konusunda hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.
2020 yılının ilk altı ayında bölgeler itibariyle ek özel hizmet tazminatı miktarı
İLGİLİ PERSONEL |
Ek Tazminatın Aylık Net Miktarı* |
||||||
1.bölge |
2.bölge |
3.bölge |
4.bölge |
5.bölge |
6.bölge |
7.bölge |
|
SAĞLIK HİZMETLERİ SINIFI PERSONELİ |
|||||||
Klinik Şefi, Klinik Şef Yardımcısı, Başasistan, Uzman Tabip |
136 TL |
407 TL |
543 TL |
679 TL |
815 TL |
1.018 TL |
1.222 TL |
Uzman Veteriner Hekim ve Veteriner Hekim |
136 TL |
272 TL |
339 TL |
543 TL |
679 TL |
815 TL |
950 TL |
Asistan Tabip, Pratisyen Tabip, Tıpta Uzmanlık Tüzüğünde belirtilen dallarda bu Tüzük hükümlerine göre uzmanlık belgesi alanlarla, aynı dallarda doktora yapmış olanlar |
109 TL |
204 TL |
272 TL |
339 TL |
407 TL |
543 TL |
679 TL |
Diş Tabibi |
109 TL |
204 TL |
272 TL |
339 TL |
407 TL |
543 TL |
611 TL |
Eczacı |
81 TL |
136 TL |
204 TL |
272 TL |
339 TL |
407 TL |
475 TL |
Yukarıda sayılmayanlardan mesleki yükseköğrenim süresi en az 4 yıl olanlar |
81 TL |
136 TL |
204 TL |
272 TL |
339 TL |
407 TL |
475 TL |
Yukarıda sayılmayanlardan mesleki yükseköğrenim süresi 4 yıldan az olanlar |
81 TL |
136 TL |
176 TL |
217 TL |
258 TL |
299 TL |
339 TL |
Lise dengi mesleki öğrenim görmüş olanlar |
68 TL |
136 TL |
163 TL |
190 TL |
217 TL |
244 TL |
272 TL |
Ortaokul dengi mesleki öğrenim görmüş olanlar |
41 TL |
68 TL |
95 TL |
122 TL |
149 TL |
176 TL |
204 TL |
TEKNİK HİZMETLER SINIFI PERSONELİ |
|||||||
Başmühendis, başmimarlar, yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar, bölge plancısı ve şehir plancısı |
68 TL |
204 TL |
231 TL |
258 TL |
312 TL |
380 TL |
475 TL |
Jeolog, hidrolog, hidrojeolog, jeofizikçi, kimyager, fizikçi, jeomorfolog, arkeolog, matematikçi, istatistikçi, astronom, tütün eksperi, teknik öğretmen unvanı alanlar |
54 TL |
163 TL |
190 TL |
217 TL |
244 TL |
312 TL |
339 TL |
Unvanları yukarıda sayılmayan diğer mesleki teknik yükseköğrenimliler |
54 TL |
149 TL |
163 TL |
176 TL |
204 TL |
231 TL |
272 TL |
Lise dengi mesleki teknik öğrenim görenler ile lise üzerine en az 2 yıl mesleki teknik kurs görenler |
41 TL |
109 TL |
122 TL |
136 TL |
149 TL |
176 TL |
204 TL |
*1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olarak enflasyon farkı artışı yapılmayacağı varsayılmıştır. Enflasyon farkı oluşması durumunda, ek özel hizmet tazminatı miktarları tabloda belirtilen rakamlardan daha yüksek olacaktır.
Görev yapılan il ve ilçenin bulunduğu bölge sırası
1.Bölge
Aksaray Eskil, Sarıyahşi, Ortaköy; Giresun Güce, Palaklı (Yağlıdere), Dereli, Çanakçı, Doğankent, Şebinkarahisar; Karaman Ayrancı, Ermenek; Kırıkkale Sulakyurt, Çelebi, Karakeçili; Kırşehir Boztepe; Kilis Elbeyli, Musabeyli, Polateli; Nevşehir Acıgöl, Kozaklı; Ordu Çaybaşı, Çatalpınar, İkizce, Korgan, Gürgentepe, Çamaş, Kumru, Ulubey, Kabadüz; Osmaniye Düziçi, Sumbas; Rize Çamlıhemşin, İkizdere, Hemşin; Samsun Ayvacık, Asarcık, Salıpazarı, Yakakent, Kavak, Alaçam, Ladik; Trabzon Düzköy, Köprübaşı, Şalpazarı, Hayrat, Dernekpazarı, Tonya, Maçka, Çaykara
2.Bölge
Aksaray Ağaçören; Amasya Merkez, Suluova, Merzifon, Gümüşhacıköy, Taşova; Artvin Merkez, Arhavi, Hopa; Bartın Merkez, Amasra; Çankırı Merkez, Ilgaz, Atkaracalar, Çerkeş; Çorum Merkez, İskilip, Sungurlu, Osmancık, Mecitözü, Alaca; Giresun Çamoluk, Alucra; Karabük Merkez, Eskipazar, Safranbolu; Karaman Sarıveliler, Başyayla; Kastamonu Merkez, İnebolu, Tosya, Taşköprü; Kırşehir Akçakent, Çiçekdağı; Niğde Çiftlik, Çamardı; Ordu Akkuş, Kabataş, Mesudiye, Gölköy, Aybastı; Sinop Merkez, Boyabat, Gerze, Ayancık; Sivas Merkez, Gemerek, Şarkışla, Yıldızeli; Tokat Merkez, Erbaa, Niksar, Zile, Turhal, Pazar; Yozgat Merkez, Sorgun, Yerköy, Şefaatli, Sarıkaya, Akdağmadeni, Boğazlıyan, Çandır; Zonguldak Merkez, Çaycuma, Ereğli, Devrek, Alaplı; Çanakkale Gökçeada, Bozcaada
3.Bölge
Adıyaman Merkez; Amasya Hamamözü, Göynücek; Artvin Murgul, Borçka; Bartın Ulus, Kurucaşile; Çankırı Korgun, Bayramören, Kurşunlu, Şabanözü, Orta, Eldivan, Kızılırmak, Yapraklı; Çorum Boğazkale, Ortaköy, Laçin, Bayat, Uğurludağ, Kargı, Oğuzlar, Dodurga; Elazığ Merkez; Erzincan Merkez; Erzurum Merkez, Ilıca; Kastamonu Azdavay, Cide, Daday, Devrekani, Pınarbaşı, Şenpazar, Küre, Araç, İhsangazi, Ağlı, Bozkurt, Seyidiler, Doğanyurt, Abana, Hanönü, Çatalzeytin; Kahramanmaraş Merkez, Andırın, Göksun, Elbistan, Afşin; Karabük Eflani, Ovacık, Yenice; Malatya Merkez; Sinop Saraydüzü, Durağan, Türkeli, Dikmen, Erfelek; Sivas Gürün, İmranlı, Zara, Hafik, Ulaş, Altınyayla, Divriği, Suşehri; Şanlıurfa Merkez; Tokat Yeşilyurt, Artova, Sulusaray, Reşadiye, Başçiftlik, Almus; Yozgat Saraykent, Çayıralan, Aydıncık, Çekerek, Kadışehri, Yenifakılı; Zonguldak Gökçebey
4.Bölge
Adıyaman Besni, Kahta; Ağrı Merkez; Ardahan Merkez; Artvin Şavşat; Bayburt Merkez; Diyarbakır Merkez; Erzincan Üzümlü, Otlukbeli, Refahiye, Çayırlı; Erzurum Uzundere, Narman, Oltu, Pasinler, Aşkale, Pazaryolu, İspir, Tortum; Gümüşhane Merkez, Kelkit; Kars Merkez; Malatya Akçadağ, Kale, Hekimhan, Arapgir, Yeşilyurt, Battalgazi, Darende; Sivas Akıncılar, Doğanşar, Koyulhisar, Gölova, Kangal; Şanlıurfa Birecik, Bozova, Suruç, Halfeti; Van Merkez
5.Bölge
Adıyaman Tut, Samsat, Gölbaşı; Ağrı Tutak, Patnos, Eleşkirt; Artvin Ardanuç, Yusufeli; Batman Merkez; Bayburt Demirözü, Aydıntepe; Bingöl Merkez; Bitlis Merkez; Elazığ Baskil, Keban, Maden, Sivrice, Ağın; Erzincan Tercan, İliç, Kemaliye, Kemah; Erzurum Horasan, Olur, Köprüköy; Gümüşhane Kürtün, Köse, Torul, Şiran; Iğdır Merkez; Kars Sarıkamış, Kağızman; Kahramanmaraş Çağlayancerit, Türkoğlu, Nurhak, Pazarcık, Ekinözü; Malatya Pötürge, Yazıhan, Doğanyol, Arguvan, Kuluncak, Doğanşehir; Mardin Merkez; Muş Merkez; Siirt Merkez; Şanlıurfa Harran, Viranşehir, Hilvan, Ceylanpınar, Akçakale, Siverek; Van Edremit
6.Bölge
Adıyaman Sincik, Çelikhan, Gerger; Ağrı Diyadin, Hamur, Taşlıçay, Doğubeyazıt; Ardahan Hanak, Göle, Posof, Çıldır, Damal; Bitlis Ahlat, Adilcevaz, Tatvan; Diyarbakır Ergani, Silvan, Bismil; Erzurum Çat, Hınıs, Tekman, Karaçoban, Karayazı, Şenkaya; Iğdır Aralık, Karakoyunlu, Tuzluca; Kars Susuz, Akkaya, Selim, Digor, Arpaçay; Mardin Nusaybin, Kızıltepe, Midyat; Tunceli Merkez; Van Erciş, Gevaş
7.Bölge
Batman Hasankeyf, Kozluk, Sason, Gercüş, Beşiri; Bingöl Yayladere, Yedisu, Karlıova, Solhan, Genç, Adaklı, Kiğı; Bitlis Mutki, Güroymak, Hizan; Diyarbakır Hazro, Hani, Kulp, Çüngüş, Eğil, Dicle, Kocaköy, Lice, Çınar, Çermik; Elazığ Palu, Alacakaya, Arıcak, Karakoçan, Kovancılar; Hakkari Merkez, Çukurca, Şemdinli, Yüksekova; Mardin Savur, Dargeçit, Derik, Yeşilli, Mazıdağ, Ömerli; Muş Varto, Malazgirt, Korkut, Hasköy, Bulanık; Siirt Şirvan, Pervari, Eruh, Kurtalan, Baykan, Aydınlar; Şırnak Merkez, Uludere, Güçlükonak, Silopi, Cizre, İdil, Beytüşşebap; Tunceli Çemişkezek, Pülümür, Mazgirt, Nazımiye, Hozat, Ovacık, Pertek; Van Bahçesaray, Çaldıran, Çatak, Saray, Özalp, Gürpınar, Muradiye, Başkale