BİR YILAN HİKAYESİ “UZMAN ÖĞRETMENLİK”

Eğitimci yazar Kadriye Demirel yazdı...

GÜNCEL 24.01.2021, 22:18 24.01.2021, 22:23
BİR YILAN HİKAYESİ “UZMAN ÖĞRETMENLİK”

“Adı var, kendisi yok” Biliyor musunuz nedir?  MEB’in  “Uzman Öğretmenlik”  uygulamasının ta kendisi desek pek de yanlış olmaz sanırım. Evet adını duyuyoruz, 2004’ten beri adı var ama 16 yıldır bir daha gören olmadı. MEB’in bir bilmecesine dönüştü. Peki, MEB Uzman Öğretmenlik bilmecesini ne zaman çözecek ?

MEB tarafından 2004 yılında uygulamaya geçirilen, sonra izini kaybettirip sırra kadem basan Uzman Öğretmenlik hala esrarengizliğini koruyor. 2004 yılında bir kereliğine uygulanan ve öğretmenlerimizin bazılarına nasip olan bu şans o günden sonra hiç bir öğretmene nasip olmadı. 2004 yılında Milli Eğitim Bakanı, Hüseyin Çelik dönemi ile başladı, 16 yılla birlikte;  Nimet Çubukçu, Ömer Dinçer, Nabi Avcı, İsmet Yılmaz ve Ziya Selçuk olmak üzere altı bakan gördü. Ancak Uzman Öğretmenlik bilmecesi bilinmezliğini korudu.


Yıllardır dile getiriyoruz, 2004 yılında Uzman Öğretmenlik uygulamasıyla MEB ücret adaletsizliğine neden olmuştur. Eşit işe, eşit ücret ilkesini yıkmıştır. 16 yıldır adil olmayan bir uygulama devam etmektedir.  16 yıldan beri uzman öğretmenlik hakkı elde eden öğretmenler;  her ay,  aynı mesleği icra eden meslektaşından  ek tazminat adı altında yaklaşık  315 tl daha fazla almaktadır.

Bunu 16 yıl üzerinden hesapladığımıza aradaki kayıp daha net ortaya çıkacaktır. Ayrıca öğretmen maaşları kamuoyuna açıklanırken de  bu  ücret farkı tüm öğretmenler  aynı haktan faydalanıyormuş, tüm öğretmenler  uzman öğretmenmiş gibi maaşa yansıtılarak yanlış bilgilendirme yapılmaktadır. 16 yıldır rafa kaldırılan uzman öğretmenlik uygulaması bir  sorun yumağına dönüşmüştür. Öğretmenler arasındaki iş barışını olumsuz etkilemekte ve öğretmenin motivasyonunun düşmesine neden teşkil etmektedir.


MEB’ in 16 yıldır çözmeğe yanaşmadığı, görmezden- duymazdan geldiği  Uzman Öğretmenlik uygulaması adaletli bir şekilde artık çözüme ulaşmalıdır. Öğretmenlere görevde yükselme, kariyer yapma fırsatı verilmelidir. Yapılacak bu düzenleme aynı zamanda eğitime verilen önemin de bir göstergesi olacaktır.


Öğretmenler  olarak bekliyoruz ! 

MEB 2004 yılında temelini attığı uzman öğretmenlik adaletsizliğini ne zaman ve nasıl çözecek ?

Öğretmenlerin  16 yıllık  mağduriyetini nasıl telafi edecek? 

Aynı işi yapan meslektaşına göre 16 yıldan beri yaşadığı maddi kaybı geri dönecek mi?

Yoksa yılan hikayesine dönen uzman öğretmenlik bilmecesi yani uzman öğretmenlik adaletsizliği kulak tıkanarak tozlu raflar arasında mı bırakılacak?


Bu konuda öğretmenler olarak MEB’den beklentimiz, 2004 yılında başlattığı bu adaletsizliği ortadan kaldırması, kazanılmış hakları koruyarak öğretmenler arasındaki ünvan ve ücret adaletsizliğini gidermesidir. Bakanlığımızdan gerekli düzenlemeyi bekliyoruz.


KADRİYE DEMİREL
Eğitimci yazar

Yorumlar (23)
Davut 9 ay önce
Böyle bir konuyu gündeme getirdiğiniz için size teşekkür ederiz. Sendikaların hiçbiri bu konuda bir girişimde bulunulmazken sizin bu konuyu ele almanız inanın öğretmenleri sevindirmiştir. Bu konu en az 3600 kadar önemlidir.
Ögretmen 9 ay önce
Sendikalardan tık yok..Kardeşım bariz bir adeletsizlik..Hem maaşda fark ediyor, hemde yıllarca yönetici atamada artı puan
Rndee 9 ay önce
Derhal bütün o zamanki anlamsız 7 yıl şartını taşıyan öğretmenler uzman! yapılmalı ve geriye dönük tazminat ödenmelidir.
Dadas kadir 8 ay önce
Hemen yapıyorum ...
Ahenk 9 ay önce
Bu konuyu gündeme getirdiğiniz için yürekten teşekkürler. Bu adaletsiz uygulamaya çözüm bulununcaya kadar gündemde tutulması gerektiğini düşünüyorum. TEŞEKKÜRLER Kadriye DEMİREL.
Hak kaybı 9 ay önce
Askerlikte kaybedilen sene yüzünden sınava girememiştim ve giremeyen de çok kişi vardır. İdarecilik ve Anadolu Lisesi Öğretmenliği sınavını kazanan birisi herhalde bunu da kazanırdı.
Ögretmen 9 ay önce
Hem maaşda hem yönetici atamada artı puan olarak kullaniĺdı.. Sendikalardan tık yok..Büyük haksızlık...
Mehmet ERDEM 9 ay önce
Eşit işe eşit ücret verildiği yıllarda Ömer Dinçer öğretmenlere ek tazminatı engellemişti. Uzman öğretmenlik getirince zaten maaşları artacak demişti. Ömer Dinçer Milli Eğitimin başına gelen en kötü bakandır. Öğretmenleri cami avlusunda yem bekleyen kuşlara bemzetmişti. Şimdi kayboldu gitti yanlış siyasetle ne oldum dememeli ne olacam demeli
Ali 9 ay önce
Aslında idare mahk başvurulsa ne olur? Çünkü ortada bir adaletsizlik var.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49