BİR KURUMUN TEŞKİLAT VE PERSONEL YAPISI DEĞİŞİYOR

Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.’nin statüsü ile teşkilat ve personel yapısında değişiklik yapılmasını öngören Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

GÜNCEL 07.10.2018, 09:03
BİR KURUMUN TEŞKİLAT VE PERSONEL YAPISI DEĞİŞİYOR

Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.’nin statüsü ile teşkilat ve personel yapısında değişiklik yapılmasını öngören Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Adalet ve Kalkınma Partisi TBMM Grup Başkanı Mehmet Naci BOSTANCI tarafından Meclis Başkanlığına verilen “Türkiye Kalkınma Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi”nde, Bankanın mevcut personeline ilişkin bazı düzenlemeler de yer alıyor.

Banka personelinin yeni statüsü

Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. personeli 4857 sayılı İş Kanunu hükümleri çerçevesinde iş sözleşmesi ile istihdam edilecek.

Bankanın İş Kanununa tabi personeli ile Banka arasında çıkacak ihtilaflar iş mahkemelerinde görülecek.

Personelin aylık ücret ve diğer mali hakları Banka Genel Kurulunca belirlenecek. Genel Kurul bu yetkilerini Yönetim Kuruluna devredebilecek.

Banka personelinin istihdamı konusunda Yönetim Kurulu yetkili olacak.

Mevcut personelin durumu ne olacak?

Kalkınma Bankasında, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren İş Kanunu hükümlerine tabi olmayan personel çalıştırılmayacak.

Bankanın yeniden yapılanma sürecinde İş Kanununa tabi çalışmak istemeyen personel, düzenlemenin yürürlüğe gireceği tarihten itibaren yapılacak ilk Banka Genel Kurul tarihini takip eden 90 (doksan) gün içinde Bankaya bildirimde bulunacak.

Bankada İş Kanununa tabi çalışmak istemeyen personel, 30/9/2020 tarihine kadar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bildirilecek. Bu personel, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca bir kamu kurumunda göreve başlatılıncaya kadar Bankanın ihtiyaç duyduğu uygun işlerde görevlendirilecek.  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bildirilen personelin Bankada herhangi bir statüde tekrar istihdamı mümkün olmayacak.

Bankaca isimleri bildirilen personelin atama teklifleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun hükümleri ve e-Uygulama sisteminde yer alan talepler esas alınarak kura usulü ile gerçekleştirilecek.

4857 sayılı Kanuna tabi çalışmak istemeyen personelin, bu maddenin ikinci fıkrasındaki düzenleme doğrultusunda Bankada çalışmaya devam ettirildikleri sürece mevcut statüleri ve unvanlarına ilişkin sosyal ve özlük haklarıyla istihdamlarına devam olunacak.

 Bu kapsamdaki personel ile Devlet memurları için uygulanan yıllık artış oranları emsal alınmak suretiyle sözleşme yapılacak. Özelleştirme uygulamaları kapsamında atananlar hakkında; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bildirildikleri tarihteki görev ve pozisyonun o yılın 15 Ocak tarihindeki ücret ve diğer mali hakları, esas alınır.

Mevcut personelden İş Kanunu hükümlerine göre Bankada çalışmak isteyenler, bir pozisyona atanıncaya ve ücret ve mali hakları belirleninceye kadar, Bankanın ihtiyaç duyduğu uygun işlerde görevlendirilecek ve mevcut statü, ücret ve mali haklarıyla istihdamlarına devam olunacak.

Emekli olacaklara artırımlı ikramiye ödenecek

Banka personelinden emeklilik hakkını kazanmış olanlardan, düzenlemenin yürürlüğe gireceği tarihten itibaren 180 (yüzseksen) gün içinde emeklilik başvurusunda bulunanların emekli ikramiyeleri, düzenlemenin yürürlük tarihi itibariyle;

-Yaş haddinden emekliliğine bir yıldan daha az süre kalanlar hariç olmak üzere, yaş haddinden emekliliğine en fazla üç yıl kalanlar için %30 oranında fazla ödenecek.

-Yaş haddinden emekliliğine üç yıldan fazla beş yıldan az kalanlar için %40 oranında fazla ödenecek.

-Yaş haddinden emekliliğine beş yıl ve daha fazla kalanlar için %50 oranında fazla ödenecek.

Bu düzenleme kapsamında yapılacak emeklilik başvuruları herhangi bir şarta bağlanamayacağı gibi geri de alınamayacak ve yeniden Bankada istihdamları söz konusu olmayacak.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 01 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49