Bilim Kurulu üyesinden sert tepki: Doktor değil, Şarlatan!

Bilim Kurulu üyesi Serap Şimşek, aşı karşıtlığı yapan kişilere sert tepki gösterdi.

GÜNCEL 19.08.2021, 13:48 19.08.2021, 14:09
Bilim Kurulu üyesinden sert tepki: Doktor değil, Şarlatan!

Koronavirüsle mücadelede çok önemli rol oynayan aşı için çalışmalar hızlanmışken, toplumda aşı karşıtlığını yayan bir kesim de var. 

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, salgınla mücadelede “silahımız” dediği aşılarla ilgili olumsuz yorumlarda bulunan doktorlara ateş püskürdü. Yavuz, “Bilimsel verileri değerlendiren bir kişinin aşı yapılmaması gibi bir şey önermesi mümkün değil. Böyle çıkışlar yapanlar kendi kişisel çıkarları için yapıyorlar. Mesela belirli ürünler satıyorlar, tıbben bir anlamı olmayan, onları pazarlıyorlar. Bunlar masum değil büyük oranda ama masum insanların kafasını karıştırıyorlar. Onlara bilim insanı dememek gerekiyor, şarlatan diyebiliriz. Şu an ilk bulduğunuz aşıyı olmanız gerekiyor” dedi.

Korona virüsle mücadele tüm hızıyla sürerken aşılama çalışmaları da devam ediyor. Bilim dünyası her fırsatta aşının önemini vurgularken kimi hekimlerden aşı ile ilgili olumsuz yorumlar da geliyor. Aşıda dördüncü doz kararı da gelirken Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, aşıyla ilgili olumsuz yorumlarda bulunan doktorlara sert tepki gösterdi.

"KİŞİSEL ÇIKARLARI İÇİN YAPTIĞI FARK EDİLDİ"

Aşıyla ilgili doktorlar tarafından kimi zaman yapılan olumsuz yorumlara sert tepki gösteren Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, “Şu andaki bilimsel verileri değerlendiren bir kişinin aşı yapılmaması gibi bir şey önermesi mümkün değil. Şu an elimizdeki kanıtlar hastalığı engellemede aşıların en etkili ve en güvenli yöntem olduğunu gösteriyor. Kullandığımız aşılar hem hastalığı hem ölümü hem hastaneye yatışları azaltıyor. Gerçekten rahatlıkla yapılabilecek aşılar, bilim dünyasını bunu gösterdi. Bunlar çok büyük kanıtlarla gösterildi. Buna rağmen aşı olmayan diyen bir insan varsa buna şarlatan diyebiliriz ancak, bilimi elinin tersiyle iten insan ancak şarlatanlık yapıyor olabilir. Daha önceki aşı çalışmalarında da görüldü ki; böyle çıkışlar yapan hekim ya da başka meslek gruplarından insanlar olduğu zaman aslında bunların kişisel çıkarları için yaptığı fark edildi” dedi.

"ONLARA BİLİM İNSANI DEMEMEK GEREKİYOR, ŞARLATAN DİYEBİLİRİZ"

Aşı tereddütü yaşayan vatandaşlarla ilgili konuşan Yavuz, “Bir grup insan masum gerçekten aşı tereddütü yaşayan ama bir grubu özellikle bu çok sesi çıkanlar kendi kişisel çıkarları için yapıyorlar. Bireysel istikbal için, istikbal derken genellikle ekonomik temeli de oluyor. Mesela belirli ürünler satıyorlar, bitkiler, bitki temelli vs. tıbben bir anlamı olmayan onları pazarlıyorlar. Bunlar masum değil büyük oranda ama masum insanların kafasını karıştırıyorlar. Gerçekten o çok büyük sıkıntı. Ben çok büyük tepki duyuyorum o insanlara, onlara bilim insanı dememek gerekiyor, şarlatan diyebiliriz” şeklinde konuştu.

"YERLİ AŞIYI BEKLEMENİN BİR ANLAMI YOK, İLK BULDUĞUNUZ AŞIYI OLUN"

İnsanların ilk ulaştığı aşıyı olması gerektiğini söyleyen ve salgına karşı aşı olmaya davet eden Yavuz, “Yerli aşıyı beklemenin bir anlamı yok gerçekten bunu tüm samimiyetimle söyleyebilirim. Sonuçta elimizdeki aşılar da son derece etkili ve güvenli. Mesela Sinovac da inaktif virüs aşısı bizim aşımız da Sinovac türü bir aşı. Elimizde yerli aşı olması çok çok büyük bir avantaj olacak bizim için, çok destekliyorum ama şu anda yerli aşıyı beklemek için çok akıllıca bir zaman değil. Şu an ilk bulduğunuz aşıyı olmanız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (10)
Edepsiz. 1 ay önce
İnsanlara şarlatan diyorsunuz ama kendi edepsizliğinizin farkında değilsiniz. Ancak çalışmalar gösteriyor ki, elimizdeki veriler gösteriyor ki gibi arkası boş cümlelerle konuşuyorsunuz. Şu çalışma sonuçlarını ve verileri açıklayın da bizlerde görelim. Bırakın insanlara yukardan bakmayı artık. Bir de insanları ve aşının etkisizliğini söyleyen bilim adamlarını çıkarcılıkla suçluyorsunuz. Yapılmayan aşıdan kim ne gibi bir çıkar elde edebilir ki? Aşıyı bu kadar savunanlarını çıkarı olabilir ama. Üstelik aşı olanlar hastalanıyor, virüsü bulaştırıyor, yoğun bakımlık oluyor, ölüyor buna rağmen delice aşı savunuculuğu yapılıyor. İsrail, İngiltere, Fransa, Meksika, BAE ve daha nice ülke yüzde 85 üstü aşılama oranına sahipler fakat pandeminin başında bu yana en yüksek vaka sayıları ağustos ayında görüldü ne hikmetse. Bakın deltadan sonra şimdi de lambda çıktı. Yunan alfebesini tamamlayacaklar galiba.
Cenk Cankurt 1 ay önce
Sanki aşıyı çıkartanlar kişisel çıkarları için çıkarmadı.
Vatandaş 1 ay önce
Doktor hanım, onlarda sizin gibi tıp okumuş, meslektaşınıza hakaret ederek eleştirmeniz pek bilim insanının yapacağı davranış değil, yazıyı okuyunca onlardan ziyade sizin bu işten bir çıkarınız var gibi geldi. Covid aşısını ret edenler haklılar demek ki dedim.
mali 1 ay önce
Biliminiz batsın.Şeytanın uşakları
Erdem 1 ay önce
Sizin gibiler yüzünden aşı olacaksam da olmam artık. Çünkü bu anlamsız dogmatizm bilimin ruhuna ters, adamlar haklılar ben inanmaya başladım. Bu işte gerçekten bir art niyet var bende bunu anladım. Aşı olmama kararımda da yardımcı olduğunuz için size teşekkür ederim. Artık hiçbir güç bana aşı yaptıramaz
ASM 1 ay önce
TEŞEKKÜRLER BİLGİLENDİRMENİZ İÇİN
Mustafa 1 ay önce
Aşılarınıza bu kadar güveniyorsanız, başıma ne gelirse gelsin (ölüm vb.) sorumluluk bana ait yazısını imzalatmayın öyleyse. Başımıza gelecek herşeyin sorumluluğunu siz alın. Hodri meydan
koca ragıp paşa 1 ay önce
Hârâbatı görenler her biri bir haletin söyler
Safasın nakleder rindân u zahid sıkletin söyler.

Ser-agaz eyledikçe bahse bülbül revnak-ı gülden
Bezmde kulkul-i mîna mülin keyfiyyetin söyler.

Tecellî nedesin ehli şikem idrâke kabil mi.
Behişt andıkça zahid eki ü şürbün lezzetin söyler.

Ne zabtı hâkimi şer'i ne hükm-i zabiti aklı
Cünûn iklimini seyr eyleyenler rahatın söyler.

Miyân-ı güf t ü gûda bed-meniş iham eder kubhun
Şecaat arzederken merd-i kıbtî sirkatin söyler.

Muvafıktır yine elbet mizaca şîve-i hikmet
Tabîbin olsa da kizb-i marizin sıhhatin söyler.

Perişan hatırımda nükte-i serbeste-veş kaldı.
Ne kimse hikmetin anlar ne Ragıp illetin söyler.


Günümüz Türkçesiyle:

1-Meyhaneyi görenlerin her biri onun başka bir özelliğini söyler. Rintler safasını ham sofular ise ağır ve sıkıcı olduğunu anlatır.
2-Bülbül gülün renklerinden söz ettikçe şarap şişesinin “lık-lık”ı da mecliste şarabın özelliklerini anlatır.
3-Midesine düşkün olanların tecelli neşesini anlamaları kabil mi? Zahit cenneti andıkça yeme içmenin zevkini söyler.
4-Ne şer’i hâkiminin zabiti, ne akıl zabitinin hükmü! Delilik iklimini seyredenler oranın yalnız rahatını söyler.
5-Kötü huylular dedikodu ile kendi çirkinliklerini ortaya koyarlar. Mert çingene de kahramanlığını anlatırken hırsızlığını anlatır.
6-Hekimliğin usulü mizaca uygun olmalıdır. Hekim yalan söylerse ancak hastaya iyi olduğunu söyler.
7-Perişan hatırımda nükte düğümlenip kaldı. Ne kimse hikmetini anlar, ne de Ragıp sebebini söyler.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49