Bilim Kurulu Üyesi:'Okullarda sorumluluk veliye ait değil kesinlikle okullara ait '

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, okullarda koronavirüse karşı alınması gereken tedbirler konusunda açıklamalarda bulundu.

GÜNCEL 09.09.2020, 12:04
2319
Bilim Kurulu Üyesi:'Okullarda sorumluluk veliye ait değil kesinlikle okullara ait '

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri için okulların açıldığında, özellikle yoğun olarak dokunulan yerler olan sıralar, masalar, elektrik düğmeleri ve kapı kollarının daha sık temizlenmesi gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Taşova, okul yöneticilerinin maske kullanımı ve sosyal mesafe konusunda öğrencilere sık sık uyarılarda bulunması gerektiğine de dikkat çekti.

Velilerin ve öğrencilerin merakla beklediği 'Okullar açılacak mı?' sorusu yanıt buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Okul öncesi ve ilkokul 1'inci sınıf öğrencilerinden başlayarak okullar eğitime açılacak. Yüz yüze ve uzaktan eğitim birlikte olacak" dedi.

ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova öğrencilerin okula başladığı takdirde okul yönetimine düşen en önemli görevin sosyal mesafeyi korumak olduğunun altını çizdi. 

"OKULLARDA SORUMLULUK VELİYE AİT DEĞİL, KESİNLİKLE OKULLARA AİT"

Sık dokunulan yerlerin sık sık temizlenmesinin önemini anlatan Prof. Dr. Yeşim Taşova, şöyle konuştu: 

"Okullar, küçük çocuklar için sosyal mesafeyi koruyarak, maske konusunda sürekli uyarıcı olacaklar. Büyük çocuklarda bunun çok sıkıntı olmayacağını düşünmekle birlikte çevremize baktığımız zaman özellikle gençlerin maske takmakta imtina ettiğini görüyoruz. Özellikle bir aradayken kollarda taşınan maskeler oluyor. Sürekli olarak uyarı ve eğitim ile takılmasının sağlanması gerekiyor. Bunun yanı sıra okulların sık sık temizlenmesi, özellikle sık dokunulan yerlerin; sıralar, masalar, elektrik düğmeleri, kapı kollarını daha sık temizlemeleri gerekiyor. Çünkü çok el dokunuyor. O dokunan eller yüze, göze geliyor. Çocuklara aynı zamanda sık sık ellerini yüzlerine, gözlerine, burunlarına değdirmemeleri konusunda da uyarılarda bulunmak gerekiyor. Ama okul yönetimlerine bana kalırsa düşen en önemli görev sosyal mesafenin mutlaka sağlanmasını, sınıflarda bunu sağlamaları gerekiyor. Teneffüsler de dahil sosyal mesafenin korunamayacağı, her durumda mutlaka maske takılması gerekiyor. Çocuklarımızı okula gönderdiğimiz zaman sorumluluğun, orada olmayan veliye değil, kesinlikle okullara ait olduğunu düşünüyorum." 

ÇOCUKLARDAKİ BELİRTİLER

Çocuklarda en sık görülen koronavirüs belirtilerini de sıralayan Prof. Dr. Taşova, "Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonu, ishal, karın ağrısı gibi bulgular görülüyor. Bu tablo çocuklarda genelde belli belirsiz geçiyor. Hafif burun akıntısından tutun da öksürüğe kadar, erişkinlerdeki kadar ağır hastalık tablosu çok çok az görülen, çok az tedavi gerektiren bir tablo. Bir de deride döküntü ile birlikte giden Kawasaki sendromu denilen tabloyla da bağlantılı olabileceği söyleniyor. Ama Kawasaki sendromu viral enfeksiyonlarla da bağlantılı olabilen bir tablo. Bunla da aynı mekanizmayla gelişebileceği öne sürülüyor" diye konuştu.

Yorumlar (8)
idareci 1 hafta önce
sorumluluk okullara aitse devlet okullarına malzeme göndermeli
Fiko 1 hafta önce
Dalga geçiyorlar heralde. Millet evde iki çocukla baş edemediği için okullar açılıyor, öğretmenler okulda o kadar çocukla mı baş edebilecek? Hele ki tenefüslerde o çocuk yığınına gel de anlat! Rabbim bizleri korusun, yoksa sorumsuzların neden olduğu sorumsuzluklar yüzünden telef olup gideceğiz. Eğitim aile de başlar ve birçok aile bu konuda çocuğuna eğitim vermiyor. Görmek isteyen gidip parklara baksın.
VATANDAŞ 1 hafta önce
Bazıları çocuğu yetişkinle karıştırıyor. İlkokul çocuğu küçücük koridorlarda ve bahçede sosyal mesafeye dikkat etmez. Herbirinin başına biri gerekli. Ayrıca her saniye masaya, sıraya, kapı koluna, arkadaşının silgisine vs. dokunurlar. Öyleyse her tenefüs bütün okulu dezenfekte etmek gerekir. Bunu yapacak kadar yeterli personel ve malzeme olsa dahi yapamazsınız. Sosyal mesafeyi unutup uymayan, maskesi sürekli çenesine inen 1. Sınıf çocuğuna ne yapabilirsiniz ki. Ayrıca sağa sola dokunmamaları için elleri ceplerinde mi gezdireceksiniz. Sorumluluğu sadece okula yüklemek bence ağır olmuş.
Yusuf 1 hafta önce
Okullarda personel yok , malzeme yok , para yok. Okul yonetimi kendini parcalayip cocuklarin arasina mi yerlestirecek hoca hanim. Gunah kecisi bulundu hemen.
YÖNETİCİ 1 hafta önce
600 ÖĞRENCİLİ BİR OKUL VE MAALESEF TEMİZLİK ELEMANI SAYISI 0. TEMİZLİK ELEMANIMIZ YOK, DEZENFAKTAN YOK. SORUMLULUK NASIL OKULDA OLACAK
kenan 1 hafta önce
Beni baglayan bir sey olamaz, veli öğretecek, 1000 kisilik okulda veya 100kisilik okulda kimse dikkat edemez. Bilinci veli olusturacsk.
6513 1 hafta önce
Günah keçisi bulundu. İdareciler
MAGO 1 hafta önce
Sokakta çarşıda pazarda maskesiz dipdibe olan çocuklar buralarda virüs kapmayip okulda kapacak.kesinle böyle olur!
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49