Bilim insanları koronavirüsün kollarını görüntüledi

Bilim insanları, koronavirüsün hücrelere nasıl saldırdığına ilişkin yakın çekim görüntüler yayınladı. O görüntülerde, virüs, enfekte ettiği hücrelerden kollar çıkarıp birden fazla hücreye aynı anda saldırabiliyor.

GÜNCEL 29.06.2020, 09:13
Bilim insanları koronavirüsün kollarını görüntüledi

Önce hücreleri ele geçiriyor, ardından diğer hücrelere geçmek için kollar uzatarak istila ediyor. Bilim insanları, dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün yakın çekim görüntülerini paylaştı. Virüsün deniz canlılarının dokunaçlarına benzeyen kollara sahip olduğu ortaya çıktı.

California San Francisco Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, koronavirüsün yakın çekim yeni görüntülerini yayınladı. Enfekte olmuş hücrelerden çıkan ve spagettiyi andıran bu kollar, çok güçlü elektron mikroskopları sayesinde elde edildi. Araştırmanın başındaki Profesör Nevan Krogan, virüsün ince uzun kollarıyla hücreden hücreye geçtiğini açıkladı.

Hastalığa yol açan virüslerde bu tarz dokunaçlar daha önce de görülmüştü. Ancak araştırmacılar, ilk defa yeni tip koronavirüste bu kadar çok kol uzamasına şahit olduklarını açıkladı. Virüsün son görüntüleri, aynı zamanda alternatif tedavi yöntemlerini de gündeme getirdi. Araştırmacılar virüsün hücreye ne yaptığını gösteren buluşun ardından, bazı kanser ilaçlarının da kullanılabileceği olasılığını tartışmaya başladı.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 15 Temmuz 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49