Başörtüsünden dolayı sözlü tacize ünlülerden destek

Alaçatı'da başörtüsünden dolayı sözlü tacize uğrayan modacı Hülya Aslan'a Hadise ve Fulden Uras sahip çıktı! Tepkiler çığ gibi

GÜNCEL 16.07.2021, 09:12
Başörtüsünden dolayı sözlü tacize ünlülerden destek

Modacı Hülya Aslan ve arkadaşları, Alaçatı'da birkaç genç tarafından "Kapalılar ne alaka!" denilerek, küfürlü tacize uğradı. Modacı Aslan, sosyal medya hesabından olayı paylaşınca aralarında Hadise ve Fulden Uras'ın da olduğu bazı ünlülerden destek geldi. Hadise ve Uras, bu durumun tüm kadınların sorunu olduğunu ve rahatsız edici bakışlardan muzdarip olduklarını açıkladılar. Günaydın'a konuşan Aslan "Alaçatı'da yaşadığım olayla ilgili paylaşımımın altına binlerce yorum geldi. Aynı şeyi yaşayan binlerce kadına farklı şekillerde travma yaşatılmış. Çünkü tatile gidiyorsunuz; saçma sapan bakışlarla ve tavırlarla karşılaşıyorsunuz. Otelde 'Siz başörtülüsünüz burada rahat edemezsiniz' diyorlar. Bu iş zorbalığa dönüşmeye başladı" dedi.

Modacı Hülya Aslan, başörtüsünden dolayı Alaçatı'da yaşadığı çirkin saldırıyı Instagram'da paylaştı. "Otel ve restoranlardaki bakışlar bizi çok rahatsız ediyor, artık bu durum biraz zorbalığa dönmeye başladı" diyen Aslan'a sosyal medyadan destek mesajları yağdı.

Muhafazakar kesimin tanınmış modacılarından Hülya Aslan tatil için gittiği Alaçatı'da başörtüsünden dolayı taciz edildi. Aslan, yaşadıklarını GÜNAYDIN'a şöyle anlattı: "Alaçatı'dan arabayla geçerken 3-4 genç "Kapalılar ne alaka" diyerek küfretti. Biz buna benzer o kadar çok şey yaşıyoruz ki. Bir otele gittiğimizde kapalı olduğumuz için oranın denizine haşema giydiğimiz için bizi almıyorlar. Artık bu iş biraz zorbalığa dönüşmeye başladı. Instagram'da uzun bir yazı paylaştım. Birleştirici ve naif bir söylemle yazdım. Sanatçılardan da destek gördüm."

Tatil yerlerinde bu zorbalığı daha fazla yaşadıklarını dile getiren Hülya Aslan, şunları söyledi: "Konuyla ilgili yaptığım paylaşımın altına binlerce bu tarzda yorum yapıldı. İzmir'de, Fethiye'de binlerce hikaye var ve o kadınlara farklı farklı şekillerde travmalar yaşatılmış. Çünkü tatile gidiyorsunuz ve gittiğinizde saçma sapan bakışlarla ve tavırlarla karşılaşıyorsunuz. Dolayısıyla bu da biraz can sıkıcı olmaya başladı. Ben de bunu yüksek sesle dile getirmek istedim. Hem açık hem kapalı binlerce insandan ciddi destek aldım."

İşte sosyal medyada Aslan'a gelen destek mesajları:

HADİSE: "Artık yeter! Yeter! Hiç kimse kıyafetimize, başörtümüze, şortumuza, eteğimize, ceketimize karışıp bizi sınıflandıramaz. Biz kadınız. Biz insanız. Biz özgürüz."

FULDEN URAS: "Ne hakla, hangi cüretle insanları böyle ayrıştırabiliyorlar. Bu mekanları açık açık yazın biz de gitmeyelim."

TUĞBA NUR GÜNEŞ: "Bu mağdur edebiyatı değil bu kararmış zihinlere tepkidir. Aslan bunu o kadar kibar bir dille anlatmış ki, ben bu kadar sakin kalabilir miydim bilmiyorum. Biz kadınlar olarak istediğimiz her şeyi giymekte özgürüz! İster başörtüsü takarız ister şort giyeriz."

İPEK ELA EYLÜL: "Yaptıkları terbiyesizlik. Lütfen artık herkes saygı duysun birbirine, hangi çağdayız."

ZEHRA BOZ: "Elon Musk Mars'ta hayat kuruyor, biz nelerle meşgulüz. İlahi cahillik, saygısızlık sen adamı öldürürsün. Prehistorik çağdaki dinozorlara selam. Artık aramıza katılın ateş, tekerlek, yazı, matbaa bulundu."

'TATİL YERLERİNDEKİ ÇİRKİN BAKIŞLAR BİZİ YIPRATIYOR'

Özellikle tatil yerlerindeki yaşanan bu durumun son derece rahatsız edici olmaya başladığını belirten modacı, sözlerine şöyle devam etti: "Bir otele gittiğimizde "Aa başörtülü müsünüz, burada rahat edemezsiniz" diyorlar.

Bir restorana gidiyorsunuz bütün bakışlar üzerinizde. 2021 yılındayız ve artık biz de sosyal, çalışan, üreten kadınlarız ve bu tarz bir şeyle karşılaşmak bizi çok yıpratıyor. Benim de amacım bunu dile getirmek. Bunu sadece başörtüsüne indirgemek istemiyorum, bu aslında bütün kadınların ortak problemi. Şort giyen kadına da kapalı kadına da böyle bir taciz var. Yakın zamanda Gülşen'e de yapıldı aynısı."

DİLAN KAYA

MERVE BİLKAY

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 25 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49