banner1990

banner1989

Başkan Erdoğan'dan Fatih Portakal hakkında suç duyurusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sunucu Fatih Portakal hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Erdoğan'ın, sosyal medyada yalan ve halkı manipüle etmeye yönelik ifadeler paylaştığı için Portakal hakkında suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

GÜNCEL 07.04.2020, 00:12 07.04.2020, 00:30
Başkan Erdoğan'dan Fatih Portakal hakkında suç duyurusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sunucu Fatih Portakal hakkında, sosyal medyada yalan ve halkı manipüle etmeye yönelik ifadeler paylaştığı gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Ahmet Özel, yazılı açıklamasında, bugün kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamada, milli dayanışmanın önemini vurguladığını, gönüllülük esasına dayalı kampanyaya gösterilen teveccühten bahsettiğini, alınan tüm tedbirleri açıkladığını ve tarihsel bir örneklik olarak Tekalif-i Milliye Kanunu'ndan bahsettiğini kaydetti. 

Haber sunucusu Fatih Portakal'ın attığı tweet ile Erdoğan'ın kastetmediği ve söylemediği birtakım iddialarla tasarruf ve mevduat sahiplerinden zorla para isteneceği yönünde beyanlarda bulunduğunu belirten Özel, "Bunlar tamamen yalan ve halkı manipüle etmeye yönelik ifadelerdir. Bu nedenle Fatih Portakal hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına Türk Ceza Kanunu ve BDDK mevzuatı kapsamında tarafımızca suç duyurusunda bulunulmuştur." açıklamasını yaptı. 

Dilekçeden 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen dilekçede de Fatih Portakal hakkında, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı ileti ile suçlama kastıyla yayın yoluyla müvekkil Recep Tayyip Erdoğan'a karşı hakareti sebebiyle, Türk Ceza Kanunu'nun 299/1-2. maddesinde hükmü bulunan Cumhurbaşkanına hakaret suçu ve resen belirlenecek suçlar gereğince soruşturma yapılıp hakkında kamu davası açılması istendi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan her yeni tedbir kararını canlı yayında kamuoyuyla paylaştığı hatırlatılan dilekçede, Erdoğan'ın bugün de milli dayanışma kavramını vurguladığı kamuoyu duyurusunda kullandığı ifadelerin şüpheli tarafından kasten çarpıtıldığı belirtildi.

Fox TV haber sunucusu Fatih Portakal'ın, kendisine ait Twitter hesabından, "Tekalifi Milliye hatırlatılıp 'zor günlerden geçiyoruz' denilerek mevduatı veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası ödeyelim derlermiş bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef!" şeklinde paylaşımda bulunduğu ifade edilen dilekçede, şunlar kaydedildi: 

"Şüpheli bu ileti ile Müvekkilimin konuşmasını gerçek manasından uzaklaştırılarak kamuoyunda yanlış bir algı oluşturmayı amaçlamıştır. Şüpheli niyet okuyuculuğu yaparak Sayın Cumhurbaşkanımızın tarihsel bir olaydan ve o olay özünde milli dayanışma ruhundan bahsetmesini farklı bir bağlamda manipülasyon amacıyla kullanmıştır. Şüphelinin ifadeleri Türk Ceza Kanunu ve BDDK mevzuatı kapsamında suç niteliğindedir. Sayın Cumhurbaşkanımız devletin başı olarak milli dayanışmanın önemini vurguladığı konuşma gayet açıktır. Şüphelinin ifade ettiği gibi kesinlikle hiçbir vatandaştan zorla para istenmesi söz konusu dahi olamaz.

Cumhurbaşkanımızın gönüllülük esasına dayalı başlattığı yardım kampanyasına halkımızın teveccühü de ortadadır. Sırf bu dayanışmaya gölge düşürmek adına bu şekilde akla ziyan iddialar ortaya atılıp halkımız tedirgin edilmek istenmektedir. Bu zihniyetin tek amacı kaos ve karmaşa çıkarmak olup şüphelinin suç konusu paylaşımı da sadece hezeyandan ibarettir."

Yorumlar (8)
Çevık 2 ay önce
Portakal kıme hızmet efıyor fetomu chp mı israıl mı maaşını kımden alıyorsa tabıkı
hasan al 2 ay önce
h,çbir şekilde eleştirmeyin diyo
vatandaş 2 ay önce
sayın hünkarım haşa Allah'tan sonra siz gelirsiniz, eleştiri ne demek tövbe estağfurullah, nasıl böyle iyi değil mi.
nedur bu 2 ay önce
hasteneyi yatarın portakalı içindeki asit beynini zehirlemiş millet zaten stres sıkıntı üzüntü canından soluyor bu da veriyor ekrandan ateşi, psikiyatrist şart buna.
ömer 2 ay önce
FATİH PORTAKAL İBLİSİN TEMSİLCİLİĞİNİ YAPIYOR. ADAM YAPMASIN MI O ZAMAN GÖREV KAÇAĞI OLUR. ANLAYIN ADAMI NE YAPSIN ŞEYTANI KÜSTÜRSÜN MÜ?
BAYRAKTAR 2 ay önce
Aldıgı görevi hakkıyla yerine getiriyor. tebrikler portakal her proğramında görevini yapıyorsun. KARŞI CENAH SENİN GÖREV AŞKINI KISKANIYOR
ömer 2 ay önce
FATİH PORTAKAL İBLİSİN TEMSİLCİLİĞİNİ YAPIYOR. ADAM YAPMASIN MI O ZAMAN GÖREV KAÇAĞI OLUR. ANLAYIN ADAMI NE YAPSIN ŞEYTANI KÜSTÜRSÜN MÜ? ŞEYTANI RAZI ETMEK ZORUNDA KUSURA BAKMAYIN.ADAMI GÖREVDEN ATTIRMAKMI İSTİYORSUNUZ.
HİKMET 2 ay önce
BEYLER NİYE ATARLANIYORSUNUZ HABER KANALININ ALDIĞI GÖREV BU BU VE BENZERİ CÜMLELERİ HERGÜN KULLANIYORLAR BEGENSENİZDE BEGENMESENİZDE ADINADA BİZ GAZETECİLİK YAPIYORUZ DİYORLAR . YAPTIKLARI YAYIN ÇİZGİSİ BİZLERİ DİRİ TUTMALI TEDBİRİNİ ALMALI. ÇOOOK ÇALIŞMALIYIZ.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Mayıs 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49