Bakan Yılmaz'dan Öğretmenlerin Ek Ders Ve Maaş Açıklaması

Bakan Yılmaz'dan Öğretmenlerin Ek Ders Ve Maaş Açıklaması. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ücretli öğretmen maaşı, ek ders ücreti ve kadrolu öğretmenlerin maaşları ile ilgili soru önergesini cevapladı.

GÜNCEL 20.12.2017, 14:48 20.12.2017, 16:16
Bakan Yılmaz'dan Öğretmenlerin Ek Ders Ve Maaş Açıklaması

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 110 bine yakın öğretmen açığı varken, 300 bin öğretmen adayının atama beklediği ülkemizde atanamayan öğretmenlerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi yöneltti.

  İŞTE BAKANIN O SORU ÖNERGESİNE CEVABI

“Bu çerçevede öğretmen atamalarına ilişkin kontenjan belirleme işlemlerinde potansiyel aday sayısı değil alan öğretmenliğinin ülke genelindeki ihtiyaç durumu dikkate alınmaktadır.” Eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenlerin öğretmen ihtiyacının kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerle karşılanamadığı veya bu öğretmenlerin uzun süre izinli olması gibi durumlarla sınırlı olarak görevlendirildiğini kaydeden Bakan Yılmaz, bu nedenle, ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görev yapanların, yalnızca fiilen yaptıkları ders görevi karşılığında ek ders ücretinden yararlandığını açıkladı.

  ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE 1211 LİRA MAAŞ

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Kasım 2017 itibariyle haftada 30, ayda 120 saat fiilen ders okutanlara ek ders ücreti olarak aylık net 1.211,98 TL ödenmektedir.

Ayda 120 saat derse giren kadrolu bir sınıf öğretmenine ise 726.60 TL ek ders ücreti ve 2.891,92 TL maaş olmak üzere toplam 3.618,52 TL net ücret ödenmektedir.

Bu durumda, kadrolu öğretmenler ile ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görev yapanların aylık gelir farkı net 2.406.54 TL'dir” dedi. 

 

Yorumlar (19)
Okan 4 yıl önce
Kurs vermeyipte Ayda 1200 lira ekders alan ogretmen varmi. Ben daha oyle bir ogretmen bilmiyorum.
ruhi 4 yıl önce
hedef 2023 göreceksin
Ögretmen 4 yıl önce
Allahim sana geliyorum. Ya nasil ek ders net gelirden sayilir olecem valla.
vatandaş 4 yıl önce
Allah seni bizden bin beter etsin.
HASAN BAL 4 yıl önce
ÖĞRETMEN TARİHİN EN İYİ DÖNEMİNDE!!!!SENDİKA BASKISI YOK!!!!!MAAŞLAR ÜCRETLE ASKERDEN ,İMAMLARDAN DAHA ÇOK!!!!!DAHA NE OLSUN
Olcay 4 yıl önce
Ek dersi fiili derse giren degil, odalarda yatanlar aliyor
swat 4 yıl önce
hasan bey bence imamların ve askerlerin maaşlarını bir gözden geçirin derim buraya sallamadan önce. ikincisi ise orada bahsedilen ek ders ücretli öğretmene ödenen ders ücretidir
Caglar57 4 yıl önce
7senelik öğretmenim,hiç ek dersim yok, bakan ben de öğretmenim! Benden de bahset. Kredim var arabam yok, çocuk yapamadım, Ankaraya gelirsem yapacam
Mehmet kara 4 yıl önce
Öğretmeler, memurlar içinde en düşük maaşı alan ve en fazla sorumluluğu olan devletin emir eridir maalesef. Bir ilkokul mezunu hizmetli bile (küçümsemek için degil yanlış anlasilmasin) öğretmen kadar maaş alıyorsa demek ki öğretmene verilen değer bu kadardır.bu değer ile ancak bu kadar ileri gidilir. MEB bence şu dağıtılan tabletleri vermemeli onun yerine okullarda bilişim laboratuvarini yenilenmelidir. Akıllı tahtalar okullar için çok güzel. Çünkü hem devletin maliyeti düşer hemde öğrencilerin tablet ve internet telefon kaybolması önlenebilir. Yoksa dagitilan tabletlerde ogrencilerimizi çok fazla zaman geçirmeleri (oyun oynamalarini) engelememiz çok zordur.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49