Bakan Selçuk, Türkiye'deki yabancı uyruklu öğrenci sayısını açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’i Türkiye'de eğitim çağında olan yabancı uyrukluların sayısını sorduğu önergeye cevap verdi. Bakan Selçuk'un açıkladığı veriye göre, Türkiye'de eğitim çağında olan yabancı uyrukluların sayısının 1 milyon 197 bin 124.

GÜNCEL 31.05.2021, 14:35
Bakan Selçuk, Türkiye'deki yabancı uyruklu öğrenci sayısını açıkladı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye'deki yabancı uyruklular ile bunların eğitim çağına erişen çocuklarıyla ilgili istatistiki verilerin açıklanması istemiyle, Milli Eğitim Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi.

Önerge sahibi Gürer, 2011 yılından bu yana ülkemize sığınan Suriyelilerin eğitim çağına gelen ve bugün 10 yaşına basan çocukların sayısının 1 milyon civarında olduğunu belirterek, “Son 10 yıl içinde ülkemizde doğan sığınmacıların sayısı bazı ülkelerin nüfusundan fazla” saptamasında bulundu.

Gürer, önergesinde şu sorularına yanıt istedi:

-Ülkemizde kaç yabancı okul vardır? Bu okullarda kaç öğrenci eğitim almaktadır? Son 10 yılda kapanan ya da açılan yabancı okul sayısı kaçtır? Kaç ilde yabancı okul vardır?

-Ülkemizde kaç azınlık okulu vardır? Rum, Ermeni, Musevi olan Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrencilerin devam ettiği okul sayısı ve öğrenci dağılımı nedir?

-Ülkemizde Suriyeli öğrenciler için açılan okul sayısı kaçtır? Kaç Suriyeli öğrenci eğitim almaktadır? Ülkemizde kaç mülteci çocuk okul eğitimi almaktadır? Okula erişemeyen kaç mülteci ve Suriyeli çocuk saptanmıştır?”

Kayıt süreci devam ediyor

CHP Milletvekili Gürer’in önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, önergeye konu olan soruların önemli bir bölümünü yanıtsız bıraktı, bir bölümü için de bakanlığın resmi internet sitesini adres gösterdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Kasım 2020 verilerine göre; eğitim çağındaki geçici koruma altında bulunan yabancı uyruklu sayısının 1 milyon 197 bin 124 olduğunu açıkladı.

Bakan Selçuk, bunlardan 774 bin 257’sinin eğitim öğretime dahil edildiğini, öğrencilerin okullara kayıt sürecinin devam ettiğini vurguladı.

Yorumlar (2)
Toplam mülteci sayısı ne? 4 ay önce
Meb de 18 milyon öğrencinin bir milyonu onlarca ülkeden gelen mülteci ise 84 milyonun 18 de biri de beş milyonun üzerinde mülteci nüfusu demek! Bunun artması ile övünen bir zihniyete şunu sormak isterim yarın bu insanlar toplam yüzde 10 u geçerse anadilde eğitim hakkı isterse ne yapacaksınız? Sınıf 35 kişi 6_7 si mülteci ise öğretmen bunlara( dil bilmedikleri ve uyum sorunu) fazla vakit ayırırsa normal öğrencilerin hakkı gitmiş olmaz mı?
Esenyurtun sesini duyan yokmu 4 ay önce
Esenyurt ağzına kadar doldu. okul yapanda yok yapmaya niyeti olanda yok. Sorsan tekli eğitime geçiçez tam gün eğitime geçiçez hep aynı hikaye. 16 yıl aynı hikaye kelimesi kelimesine anlatıldı bence bu çok büyük bir başarı.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49