Bakan Kurum, il il açıkladı. Marmara'da müsilaj seferberliği!

Bakan Kurum Marmara Denizi'nden toplanan müsilaj miktarını açıkladı

GÜNCEL 10.06.2021, 16:19
Bakan Kurum, il il açıkladı. Marmara'da müsilaj seferberliği!

Bakan Kurum, Twitter hesabından, Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorununa ilişkin başlatılan çalışmalarla ilgili açıklamada bulundu.

Bakan Kurum, "Marmara Denizimizi kaplayan müsilajla mücadelemizde, 8 ve 9 Haziran günlerinde toplamda 392 metreküp müsilajı denizimizden toplayarak, bertarafa gönderdik. Marmara Denizi Koruma Eylem Planımızı kararlılıkla uygulayarak, temizliğimize devam edeceğiz. 8 Haziran'da 15 bölgede denizden 235,2 metreküp, 9 Haziran'da 16 bölgede denizden ve karadan 156,6 metreküp müsilajı temizledik. Şehirlerimize göre; İstanbul 103,8 metreküp, Balıkesir 79 metreküp, Kocaeli 56 metreküp, Yalova 53 metreküp, Bursa 50 metreküp, Çanakkale 27 metreküp, Tekirdağ 23 metreküp müsilaj topladık" dedi.

Kurum, Marmara Denizinde bin kişilik ekip, 46 temizleme gemisi ve 27 tekneyle 7 gün 24 saat çalıştıklarını belirterek, "Medeniyetimizin göz bebeği şehirlerimizi, Marmara Denizimizi ve deniz canlılarımızı kaderine terk etmeyerek, kirlilikten kurtaracağız" ifadesini kullandı.

Yorumlar (2)
Müsilajın sebebi ne? 1 hafta önce
Deniz salyası bir sezonda ortaya çıkan ve çevre belediyelerin ihmali olan bir olay mı? Bu oranda sadece bu yıl ortaya çıktı! Marmara daki tüm sanayi tesislerinin arıtma sistemini kim denetleyecek! 19 yıldır bu ülkeyi kim yönetiyor?
Hoca 1 hafta önce
Müsilaj Atıklarını Marmara’ya boşaltan vidanjör tankerler ve güzergahları acilen tespit edilerek caydırıcı cezası behemehal kesilmelidir. İlgili ülkeye gerekli ültimatom verilmeli, bu ülkelere ait gemilerin Marmara denizine girişleri engellenmelidir. Bu tür atık taşıyan vidanjör gemi sahibi ülkeler gemilerini başka güzergahlardan taşımalıdır. Her ülke kendi atığını kendi sınırları içerisindeki “ arıtma tesislerinde” arıtıp işlemelidir. İstanbul boğazı deniz trafiğine kapatılmalı, Kanal İstanbul bir an evvel hayata geçirilmeli, gelip geçenler ulusal ücret tarifesine bağlanmalıdır. Vesselam.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 19 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49