Bakan Kurum'dan 10 bin kişiye iş müjdesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi ile ilgili yatırımın istihdama sunacağı katkıya da değinerek, "Hizmete girdiğinde 10 bin kişi bu tesiste doğrudan çalışacak.Bölgeye çok ciddi istihdam sağlanacak." ifadesini kullandı.

GÜNCEL 24.03.2019, 14:56
Bakan Kurum'dan 10 bin kişiye iş müjdesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ceyhan Petrokimya  Endüstri Bölgesine ilişkin, "Bu dev tesis, yıllık 450 bin ton üretim kapasitesine  sahip olacak. Bu şu demek; yerli üretim yapılacak ve ülkemiz ham madde  ihtiyacında dışa bağımlılığını önemli ölçüde azaltmış olacak." dedi. 

Kurum, beraberindeki AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide  Sarıeroğlu ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ile kentteki  bir otelde düzenlenen Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi Tanıtım Toplantısına  katıldı.

Burada konuşan Kurum, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  sonCezayir ziyaretinde, ülkede polipropilen tesisi kurulacağı müjdesi verdiğini  anımsattı.

Bakan Kurum, bu müjdenin Adana'da çok büyük heyecanla karşılandığını  belirterek, şunları söyledi:

"İnşallah tamamlandığında, hem Çukurovamız hem ülkemiz petrokimya  sektöründe söz sahibi olacak. Bu merkez çok önemli bir proje olarak Adana'da,  Çukurovamızda, Ceyhanımızda yükselecektir. Bu projenin ortaklık anlaşması, 2018  yılında tamamlandı. Artık bugün projenin startını veriyoruz. Bu projeyle Adanamız  çok önemli bir petrokimya tesisine kavuşmuş olacak. Artık vaatler bitti,  uygulamaya geçiyoruz."

"10 bin kişi bu tesiste doğrudan çalışacak"

Bakan Kurum, yatırımın istihdama sunacağı katkıya da değinerek,  "Hizmete girdiğinde 10 bin kişi bu tesiste doğrudan çalışacak. Akabinde, diğer  fabrikalarımız kurulacak. Hem o fabrikalarda çalışanlarla hem de inşaat  bölgesinde çalışanlarla bölgeye çok ciddi istihdam sağlanacak." ifadesini  kullandı.

Projeye dair gerekli çalışmaların, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile  Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca gerçekleştirildiğini anlatan Kurum, şöyle  konuştu:

"Bundan sonraki süreçte Adanamız, Kocaelimiz gibi Marmaramız gibi bu  bölgede hem üretim anlamıyla, hem istihdam anlamında çok öne çıkacak ve bölgeye,  ülkemize katkı sağlayacak konuma gelecek. Yerli üretimi destekleyecek projelerle  ülkemizi her alanda lider konuma getirmek için gayretlerimizi gösteriyoruz. Bu  anlamda her açıdan ülkemize, vatandaşımıza büyük katkılar sağlayacak. Bu  stratejik projenin hayata geçirilmesinde başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere  Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank'a, valimiz, belediye başkanlarımız  ve bakanlıklarımızdaki çalışanlara şükranlarımı sunuyorum."

"Bu proje dışa bağımlılığımızı azaltacak"

Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi hakkında bilgi veren Kurum, şöyle devam etti:

"Bu dev tesis yıllık 450 bin ton üretime kapasitesine sahip olacak. Bu  şu demek; yerli üretim yapılacak ve ülkemiz hammadde ihtiyacında dışa  bağımlılığını önemli ölçüde azaltmış olacak. İlk tesisle birlikte Türkiyemizin  cari açığının azaltılmasına yıllık yaklaşık 2 milyar dolar, bütününde de 4-5  milyar dolara varan bir katkı sağlanacak. Bu rakam bizim için çok değerli. Dışa  bağımlılığımızı azaltacak bu projeyle de görüyoruz ki ekonomimizi her açıdan  güçlü kılacak ve yerlileştirme projesi olacak."

Firmaların ekonomik dalgalanmalardan etkilenmemesi için yerli üretim  yapmalarının önemine değinen Kurum, "Yerli kaynaklarımızı en iyi ve kaliteli  şekilde kullanmak, bu kaynakları üretime çevirmek suretiyle cari açıktaki o  etkiyi en aza indirmek istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"Artık kendi İHA'larımızı SİHA'larımızı üretiyoruz"

Kurum, Türkiye olarak her alanda bağımsızlık mücadelesi verdiklerinin  altını çizerek, dünyada 2008 yılında yaşanan krizi Türkiye'nin başarılı şekilde  atlattığını vurguladı.

Milli geliri arttırdıklarını ifade eden Kurum, savunma sanayisinde  gelinen noktayı da özetleyerek, "Artık kendi İHA'larımızı SİHA'larımızı  üretiyoruz. Biz insansız hava araçlarımızı eğer üretmemiş olsaydık, Afrin'de  Fırat Kalkanı Harekatı'nı yapamazdık, başarılı olamazdık." diye konuştu.

Kurum, IMF'ye olan borcun ödenerek ekonomik bağımsızlığın  sağlandığını, ihracat rakamlarının arttığını, darbelere ve cuntalara boyun  eğilmediğini ifade etti.

"Emlak Katılım Bankasını hayata geçirdik"

Kurum, Türkiye'nin üretim potansiyelini her alanda yukarıya  taşıyacaklarını vurgulayarak, eğitim, yenilikçilik ve kurumsallaşma konusunda da  ülkenin daha ilerlemesini istediklerini bildirdi.

Yatırımların önemine değinen Bakan Kurum, şunları kaydetti:

"Emlak Katılım Bankasını hayata geçirdik. Emlak Katılım Bankasının çok  temel iki vazifesi olacak. Birincisi sosyal konut alanında projeler üretmek.  Diğeriyse sektörümüzü son derece yakından ilgilendiren, bu sektörlerimizin ithal  bağımlılığını azaltacak, ithal malların ülkemizde üretilmesi için çok stratejik  bir rol üstlenecektir. Sanayicimizle bir tesis, bir fabrika kurarken, kullandığı  malzemenin ithal oranını düşüreceğiz ve bu oranı düşürmek için de gerekirse  fabrikalarımızla, sanayicilerimizle ortak fabrikalar açacağız. Gerekirse bu  konuda, bu süreci teşvik etmek adına da her türlü maddi ve teknik desteği  vereceğiz. Bu anlamda Emlak Katılım Bankası da ithal malların burada üretilmesi  adına çok önemli bir süreç başlatacak."

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 04 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49