Bakan Kurum açıkladı: 31 Ekim'de sonra eriyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "İmar Barışı" ile ilgili, "İmar Barışıyla alakalı süreç devam ediyor. 31 Ekim'de başvuru süresi sona eriyor ve 31 Aralık'ta da bedellerin yatırılma süreci sona eriyor." dedi.

GÜNCEL 30.09.2018, 19:08
Bakan Kurum açıkladı: 31 Ekim'de sonra eriyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank ile Mardin Valiliğini ziyaret etti, Belediye Başkan Vekili Vali Mustafa Yaman'la bir süre görüştü. 

Ziyaretin ardından konuşan Kurum, Endonezya’daki depremde hayatını  kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilediklerini ve ülke  olarak Endonezya'nın yanlarında olduklarını söyledi.

İstanbul'da meydana gelen selin de taşkınlara yol açtığını ve 2 evde  hasar meydana geldiğini belirten Kurum, bakanlık ekiplerinin sahada gerekli  tespit ve çalışmaları yaptığını anlattı.

Terör saldırılarının Doğu ve Güneydoğu'da şehirlerde büyük zarara yol  açtığını vurgulayan Kurum, belediyelere gönderilen kaynaklarla bu zararın büyük  ölçüde giderildiğini dile getirdi. Bakan Kurum, şöyle konuştu:

"Geçen hafta Hakkari'deydik, dün Şırnak. Belediyelerimize  gönderdiğimiz paraları şehirlere harcamadılar, halk yerine terör örgütlerine  harcadılar. Tabi devlet onların elini, belini kırdı. Gereken cevabı devletimiz,  güvenlik güçlerimiz verdi. Şimdi de Mardin'de valimiz, belediye başkanlığımızı  yürütüyor. Yine ilçelerimizde kaymakamlarımız, belediye başkanlığı görevini  yürüyor. Devletin gönderdiği kaynağın tamamı halk için harcanıyor. Hepimiz de  şahit oluyoruz ki halk için harcandığı zaman parklar, bahçeler, çocukların  oynayabileceği alanların hepsi Doğu'da ve Mardin'de yapılabiliyor. Mardin halkı  en iyisini layık ve hak ediyor. İnşallah belediye başkanlığı ve valiliğimiz  eliyle yapılması gerekenleri sahada bir bir yapıp halkımızın kullanımına  açacağız."

Kentsel dönüşüm konusunda bütün ilçelerde çalışmaların yürütüldüğünü,  vatandaşlarla iş birliği halinde olunmayan hiçbir projeyi kabul etmeyeceklerinin  altını çizen Kurum, "Kentsel dönüşümde tüm Türkiye'de vatandaşın gönül birliği,  iş birliği, el birliği olmadığı hiçbir projeye bakanlık olarak izin vermeyiz.  Burada çoğunluğu sağladığımız projelerde kentsel dönüşüme gideceğiz. Kentsel  dönüşüm tamamen yerinde hak sahipleriyle uzlaşı içinde olacağız." ifadelerini  kullandı. 

"Terörden zarar gören vatandaşlara  evlerini en kısa zamanda teslim  edeceğiz"

Bakan Murat Kurum, terör saldırılarından zarar gören Nusaybinliler  için yapılankonutlara değinerek, "Nusaybin'de 6 bin 140 konut, toplamda yaklaşık  1,5 milyar değerinde bir yatırım yapıyoruz. Terörden zarar gören bütün  vatandaşlarımıza evlerini en kısa zamanda inşallah teslim edeceğiz. Genel proje  ortalaması yaklaşık yüzde 81 seviyelerinde. Bunun yanında 16 taziye evi  yapıyoruz. 5 cami ve 3 okul inşaatı da devam ediyor. Bunları da inşallah kısa  zaman da bitireceğiz." dedi.

Din, dil, ırk ayrımı gözetmeden tüm mezheplerin yaşadığı Mardin'in,  Güneydoğu'dan tüm ülkeye mesajlar verdiğini aktaran Kurum, bu kadim şehrin  özelliklerini koruyarak turizm ve sanayi şehri olma yolunda yapılacak bütün  çalışmalara destek vereceklerini söyledi.

Bir gazetecinin Mardin Kalesinin turizme ne zaman açılacağı sorusuna  karşılık Bakan Kurum, "Turizm Bakanlığımız ve Milli Savunma Bakanlığımız  çalışmalarını sürdürüyor. O da en kısa zamanda Mardin halkının hizmetine  açılacak. Gereken desteği, yardımı ne gerekiyorsa yapacağız." diye konuştu.

İmar Barışı

Murat Kurum, "İmar Barışına" ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

"İmar Barışıyla alakalı süreç devam ediyor. 31 Ekim'de başvuru süresi  sona eriyor ve 31 Aralık'ta da bedellerin yatırılma süreci sona eriyor.  Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Mardin'de de kaçak binalar mevcut. İmar  Barışımız 31 Aralık 2017 tarihi itibari ile yapılmış bitirilmiş konutları  içeriyor. Mardin'de kaçak binaların tespitini sahada yaptılar. Valiliğimize  bunları bildiriyoruz ve yıkımları gerçekleştirilecek."

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 25 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49