Bakan Koca, Türkiye'de ilk koronavirüs vakasını açıkladı

Sağlık Bakanı Koca Türkiye’deki ilk koronavirüs vakasını açıkladı

GÜNCEL 11.03.2020, 08:15
Bakan Koca, Türkiye'de ilk koronavirüs vakasını açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bakanlıkta yaptığı basın toplantısında, Çin'in Vuhan kentinde 90  gün önce 12 Aralık 2019'da ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün başka pek çok  ülkeye 1-2 hafta içinde bulaşmasına, ardından çok hızlı bir küresel yayılım  göstermesine rağmen Türkiye'nin süreçte büyük bir başarı gösterdiğini söyledi.

Komşu ülkeler ve Avrupa ülkelerinin Türkiye'nin aldığı sıkı tedbirleri  uygulamadığını hatırlatan Koca, "Bizimse salgına karşı yürüttüğümüz strateji ve  disiplinli eylem planında direncimiz hiç azalmadı, kat kat arttı." dedi.

Küresel salgınların kaçınılmaz tarafları olduğuna dikkati çeken Koca,  şöyle devam etti:

"İnsanların ülkeden ülkeye her an hareket halinde olduğu bir dünyada  direnç hangi düzeyde, tedbirler hangi keskinlikte olursa olsun bazı sonuçları  önlemek maalesef mümkün değil. Eğer dünyayla ilişkimizi tümden kesmiş  olabilseydik şu an karşınızda olmazdım. Bu an burada olmamın nedeni, bu saate dek  gösterdiğimiz şeffaflık ve bunun devam edeceğinin teminatıdır. Size üzücü ama  korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum. Bugün akşam saatlerinde koronavirüs  şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı.

Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikayetinin sebebinin araştırılması  sonucu konulmuştur. Hastanın virüsü Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir.  Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir.  Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler bu anlamda gözetim  altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmiştir. Hasta mahremiyetinin korunması  açısından detaylı bilgilerin paylaşılması uygun bulunmamıştır. Bu ülkemizde  görülen ilk vakadır. Verilere göre tanı erken konulmuştur. Virüs bulaşmışsa bu  çok sınırlıdır."

Koca, Türkiye'nin süreç boyunca bu olasılığa hazır olduğunu, yayılmayı  önleyici tedbirler aldığını vurgulayarak, hastalığın ülkenin herhangi bir yerinde  görülme ihtimaline karşı sağlık personeli ve hastane hazırlıklarının çok önceden  bitirildiğini ifade etti.

Bu süreçte yurt dışı ile doğrudan veya dolaylı temasların olası  sonucunun bir örnekte ortaya çıktığını dile getiren Koca, şunları söyledi.

"Yurt dışına lütfen zorunlu olmadıkça çıkmayalım. Bakanlığımızca  bildirilen koronavirüsten korunma kurallarına mutlaka uyalım. Tedbirlerde anahtar  kelimemiz 14'tür. Yurt dışından dönenler için 14 gün kuralı. Dönüşlerinde 14 gün  kendilerini özellikle izole etmelerini istiyoruz. Aynı şekilde büyük  çoğunluğumuzun koronavirüse karşı alacağı tedbirler için de anahtar kelimemiz  yine 14'tür. Elleri tam hijyen sağlayacak şekilde yıkamaktan hangi durumda sağlık  kuruluşuna başvurulacağına dek kurallar şeklinde her şey açıktır."

"Koronavirüse karşı mücadeleyi planladık"

"Bugüne kadar gösterdiğimiz başarı, bundan sonrası için mücadelemizin  kolay olacağının garantisi kabul edilmelidir." diyen Koca, dünyayı uyarırken,  aynı zamanda hazırlandıklarını ve koronavirüse karşı mücadeleyi planladıklarını  ifade etti.

Bakan Koca, şöyle konuştu:

"Vatandaşımızdan beklediğimiz, 14 gün kuralına ve 14 korunma kuralına  uyarak bu mücadeleye güç vermesidir. Bir veya birkaç vaka, salgın olarak  görülmemelidir. Bu durum sadece virüsün ülkemiz sınırlarına girdiği anlamına  gelir. Bu yüksek bir ihtimaldi ve gerçekleşti. İzole edilmiş vakanın şu an tek  anlamı budur. Şimdi yapmamız gereken hayatımızı tedbirler doğrultusunda bir  düzene sokmaktır. Bu küresel soruna karşı ulusal bir mücadele vereceğiz."

Riskin somut, tedbirlerin ise basit olduğunu vurgulayan Koca,  koronavirüsün alınacak tedbirlerden daha güçlü olmadığını dile getirdi.

Koca, bir hastanın topyekun risk olmadığını, karantinaya alınmış bir  hastanın da toplumu tehdit edemeyeceğini söyledi.

Bakan Koca, koronavirüs tanısının konulduğu hastanın hangi ilden  olduğunun sorulması üzerine şunları kaydetti:

"Şeffaf bir şekilde bugüne kadar bu süreci götürmeye çalıştım. Yarın  sabah da açıklayabilirdim, akşam da açıklayabilirdim. Gecenin bu saatinde  açıklamanın bir sebebi vardı, şeffaf davranma çerçevesinde bunu açıklama gereği  hissettik. Özellikle altını çizerek ifade ettiğim bir cümle oldu, hasta  mahremiyeti. Bu dönemde bir ili, bir bölgeyi, bir hastaneyi bu anlamda gündemde  tutmanın doğru olmadığına inanıyorum. Ben bu kadar net ifade ediyorum. Zaten  bununla ilgili uluslararası boyutuyla da bildirilmiş olacak. Bunu da anlayışla  karşılayın."

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 05 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49