Bakan Koca'dan, Hacettepe'nin uygulamasına tepki

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya, Hacettepe Hastanesinin uygulaması soruldu. Bakan Koca "hiçbir kurumumuzda acil veya polikliniğe gelen hiçbir hastamızı geri çevirme noktasında bir yaklaşım içerisinde olmayız, olamayız." dedi.

GÜNCEL 17.03.2020, 08:48
Bakan Koca'dan, Hacettepe'nin uygulamasına tepki

Hacettepe Üniversitesi dün acil olmayan ameliyatları ve poliklinik randevuları iptal ettiğin, acil haricindeki tüm diş randevularını iptal ettiğini açıklamıştı. Hacettepe Hastanesinin, Sağlık Bakanlığından onay almadan münferit bir şekilde bir uygulama yapması bütün sağlık camiasının tepkisini çekmişti. Zira Hacettepe'nin hasta kabul etmemesi halinde, hastalar diğer hastanelere kaydırılmak zorunda kalacaktı.

Bu uygulama dün gece, Bilim Kurulu toplantısı sonrasında, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya soruldu. Bakan Koca, soruyu şu şekilde cevapladı:

"Biz özellikle yoğunluğu daha fazla olan ama bu dönemde üçüncü basamak olup özellikle ihtiyaç olabileceğini düşündüğümüz birtakım hastanelerimizde efektif dediğimiz vakalarla ilgili daha sonra yapılabilirliği söz konusuysa böyle bir yaklaşımı sürdürebiliriz.
Ama hiçbir kurumumuzda acil veya polikliniğe gelen hiçbir hastamızı geri çevirme noktasında bir yaklaşım içerisinde olmayız, olamayız."

Üçüncü basamak: Eğitim ve araştırma hastaneleri
Efektif vaka: Acil olmayan vaka

Sağlık Bakanı ne demek istedi?

Sağlık Bakanı, sert bir açıklama yapmamış olsa da, koordinasyonun Bakanlıkta olması gerektiğine dikkat çekmiştir.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 24 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49