BAKAN KAYA'DAN EVLAT EDİNMEYLE İLGİLİ KRİTİK AÇIKLAMA!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "Bundan böyle evlat edinmede sert bir kural olan 40 yaş sınırını kaldırıyoruz" dedi.

GÜNCEL 03.10.2017, 15:25
BAKAN KAYA'DAN EVLAT EDİNMEYLE İLGİLİ KRİTİK AÇIKLAMA!

İNCELEYECEĞİZ

"40 yaş üzerindeki kişilerin 'acaba yaşlanınca kendilerine bakması için mi çocuk istiyorlar' gibi bir soru kafaları kurcalıyordu. Ancak bu düşüncenin pek doğru olmadığına kanaat getirdik. Bundan böyle sosyal incelemeyle karar vereceğiz. 42 yaşındaki biri bebek istiyor alamıyordu. Halbuki bazı insanlar 45 yaşına kadar bekliyor ancak çocuk sahibi olamıyor. Ama belki çocuğa çok iyi bir aile olacaklar. Öncelikle koruyucu aileyle, kişilerin çocuğa bakıp bakamayacaklarını iyi bir aile olup olamayacaklarını da görmek istiyoruz.

'YUVA' BİTTİ

Çok büyük bir hayır ve geleceğimiz açısından da çok önemli. Sağlıklı ve iyi nesiller yetiştirebilmek için çocukların aile ortamında büyümesi lazım. Biz devlet olarak çocuklara her türlü imkanı sunuyoruz ancak bir aile sıcaklığı farklı. Haziran ayı itibariyle yuva modeli tamamen ortadan kalktı. Artık ranzalar yok. Tüm yuvalar sevgi evleri sitesine dönüştü. Ev tipi modelde çok daha özel bakım alıyorlar. Çocuklar evde daha mutlu derslerinde daha başarılı. Tıp fakültesini kazanan, olimpiyatlarda derece alan oldu.

Biz illere gitmeden önce ekiplerimiz gidip kurum ve kuruluşları dolaşıyorlar. Daha sonra il değerlendirme toplantısı yapıyoruz. En son Gaziantep'te toplantı yaptık. Gördük ki koruyucu aile sayısı istediğimiz gibi artmamış. Valimizle konuştuk. Burada en başta hakim, savcı, doktor, mühendis, öğretmen gibi ulaşabileceğimiz tüm kesimlere bilgilendirme toplantısı yapacağız.

TEŞVİK EDİLECEK

Küçük bir şehirde bir hakiminin, bir işadamının evlat edindiğini düşünsenize, her biri ayrı ayrı kıymetli. Ortaokuldaki bir kızımız Oxford'ta okumak istiyor. Hedefe bakar mısınız? Bu çocuklarımızın aile yanında büyümeleri onları çok daha başarılı kılacaktır. Bizim ilk hedefimiz 0-6 yaş arası çocukları koruyucu aile yanına vermek. Bu alışma dönemi gibi daha sonra da evlat edinme gelecek. İl müdürlerine talimat verdim ve takip ediyorum. Koruyucu aile sayıları artırılacak."

DİYANET'E SORDUK TAMAMEN CAİZ

DİYANET İşleri Başkanlığı ile de görüştük. Çünkü bu konuda vatandaşların yanlış bilgilere sahibi olduklarını öğrendik. Yönetmelik için akıllarda oluşacak soru işaretlerini giderecek bilgi aldık. Diyanetin fetvasına göre, çocuk belli bir yaşa geldiğinde (çocuğun ruhsal açıdan hazır olduğu yaş) evlat edinildiğini söylediğiniz zaman dinen evlat edinmede hiçbir sakınca yok. Tamamen caiz.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 20 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49