BAKAN ALBAYRAK:”TÜRKİYE ALMANYA’YI GERİDE BIRAKTI”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Alnayral Türkiye’nin 2020 yılı Eylül-Ocak ayları arasında 25.9 milyon ton üretim yaparak bu alanda Almanya’yı geride bıraktığını ifade etti.

GÜNCEL 03.11.2020, 21:38
BAKAN ALBAYRAK:”TÜRKİYE ALMANYA’YI GERİDE BIRAKTI”

tele1.com.tr’nin haberine göre Bakan Albayrak, bakanlık binasında AKP’li milletvekilleri ile bir araya geldi. Yaklaşık 3 saat süren toplantıda; Bakan Albayrak, özellikle pandemi sürecinde Türkiye’nin ekonomik durumunu anlattı. Albayrak, “2020 Ocak- Eylül döneminde 25.9 milyon ton üretim ile Türkiye’nin, Almanya’yı geride bıraktı” dedi.

Albayrak şöyle konuştu:

“Türkiye üreterek, katma değer oluşturarak büyüyor. Ekonomideki güçlü toparlanma eğilimi Ekim ayında da devam ediyor. Sanayi üretimi salgın öncesi seviyesinin de üzerinde yükseldi. 2020 Mayıs- Temmuz döneminde 1 milyon istihdam oluşturuldu. PMI Ekim Ayı verilerine göre; son 5 aydır devam eden istihdamdaki iyileşme eğilimi ile istihdam oluşturma hızı son 32 ayın (Şubat 2018’den beri) en yüksek düzeyinde gerçekleşti. 2017 yılı sonundan beri ilk kez tüm sektörlerde istihdam artışı sağlanmıştır. Firmaların üretimi desteklemek için istihdam artırmaya devam etmesi toparlanmanın sürdürülebilirliğine ilişkin güvene işaret etmektedir. Normalleşme döneminde güçlü performans gösteren ihracatta Ekim Ayında 17.3 Milyar dolar ile Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdık. 2020 yıl genelinde Yeni Ekonomi Programı tahminini aşmış olacağız.”

“TÜRKİYE ALMANYA’YI GERİDE BIRAKTI”

Albayrak, 2020 Ocak- Eylül döneminde 25.9 milyon ton üretim ile Türkiye’nin, Almanya’yı geride bıraktığını, dünyanın en büyük ham çelik üreticileri arasında 7’nci sıraya yükseldiğini ve Avrupa’nın en büyük çelik üreticisi konumuna ulaştığı bilgisini paylaştı. Albayrak, milletvekillerinin döviz kurundaki yükselişine ilişkin sorularına ise “Bütün dünyada böyle. Bu süreçte inişler çıkışlar olabilir. En yakın zamanda normalleşir. Önemli olan süreci iyi yönetmek” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (13)
Necip kolaylı 4 hafta önce
Bu yalanlara inanan kaldı mı acaba?
Osman K 4 hafta önce
Bakanım Allah razı olsun, böyle giderse 1tl=10€ olacak. Durmak yok üretime devam.
Batık 4 hafta önce
Konuştukça ülke batıyor.
Misafir 4 hafta önce
Almanyanın tırnağı olamazsınız. Gel de gülme.
MT 4 hafta önce
adamsın adam...
Sinan 4 hafta önce
Almanyanın bütün öğretmenlere dizüstü bilgisayar dağıttığını duydnuz mu?
Her öğrenciye 10 euroya sınırsız internet veridiğini işittiniz mi?
Gerçekçi 4 hafta önce
Üretti ama katma değer konusunda Almanya nın çeyreği olabildi mi hayır.
Maşallah! 4 hafta önce
Neyse geride bıraktı? Gerçek enflasyonu gerçek işsizliği,gerçek korona vakalarını gizleme de mi? Almanya' yı geride bıraktık?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
Namaz Vakti 01 Aralık 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49