Bakan Albayrak'tan enerji için 5 önemli adım açıklaması!

Antalya'da düzenlenen Türkiye Enerji Zirvesi'nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, enerji talebini karşılamak için çalışmaların tamamlandığını belirtti. 2018'e kadar enerji alanında 5 kritik adım atılacağını bildiren Albayrak, "Bu kış büyük bir sıkıntı yaşamazsak, kesintisiz ilk kışımız yaşanmış olacak. Hedefimiz günlük sisteme gaz basabilme kapasitemizi 400 milyon metreküpe çıkarmak" dedi.

GÜNCEL 12.10.2017, 08:52
Bakan Albayrak'tan enerji için 5 önemli adım açıklaması!

Bakan Albayrak 8. Türkiye Enerji Zirvesi'nde önemli açıklamalarda bulundu

DÖVİZ ETKİSİ BİTECEK
Enerjide dönüşümü kamu ve özel sektörün birlikte gerçekleştireceğini anlatan Albayrak, şöyle konuştu: "Mümkün olduğu kadar döviz etkisinden arınmış bir enerji piyasasına dönüşme noktasında kritik adımlar atıyoruz. Sessiz sedasız bu dönüşümü başlattık. Kapasiteyi ve alım garantisi verilen miktarı da anlamlı bir şekilde artırarak, yerli kömürle ilgili başlattığımız teşvik ve destek mekanizmasını 2018 başında devreye alacağız." Bakan Albayrak, elektrik dağıtım sektörünün döviz riskine dayalı ciddi problemler yaşadığını ve stres testinten geçtiğini de ifade ederek, "2018'de sektörün kurumsallaşarak bilançolarının sağlıklı hale gelmesi için yapılacak dönüşümle, 2020 tarife döneminden önce ciddi bir iyileşme öngörüyoruz" dedi.


Bakan Albayrak: "Yeni teşvik ve destek mekanizması 2018 başında devrede"

İTHAL KÖMÜR ÇALIŞMASI
İthal kömür santralleriyle ilgili bir çalışma yapıldığını da açıklayan Enerji Bakanı, "Arkadaşlar önerdi ben de olumlu bakıyorum. İthal santrallerin yerliye dönüşüm oranı nispetince havuzun içerine dahil edilmesi... Ciddi kalorisi yüksek kömür rezervlerimiz var. Özellikle ithal kömür santrali olan firmalar, bu sahalar özelinde bir işbirliğine gittikleri çerçevede onları da dahil edecek bir çalışma olacak. Yılbaşında devreye almak istiyoruz" diye konuştu. Albayrak, 34 milyon metreküp günlük gazlaştırma kapasitesi olan altyapıyı kasımda ikinci FSRU'nun (LNG ve yüzer sıvılaştırma tesisleri), Dörtyol'da devreye alınması ve Marmara Ereğlisi'ndeki kapasite artışıyla 150 milyon metreküpe çıkaracaklarını anlattı.


Bakan Albayrak: "Bu yıl en büyük artışı yaşayacağız"

NÜKLEER SANTRALDE YILSONU TEMEL ATILIYOR
Enerji Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun (TAEK) Akkuyu Nükleer Santrali'ne ilişkin inşaat izni konusunda detaylı bir çalışma yürüttüğünü belirterek, "İnşallah, Akkuyu Nükleer Santrali'nde bu yılsonu veya 2018 başında temel atmak için çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

YEKDEM 2020'DEN SONRA OLMAYACAK
2020 sonrasında Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması'nın (YEKDEM) devamını düşünmediklerini söyleyen Albayrak, "YEKDEM ömrünü tamamladı" dedi. Rüzgârda 2.300 mw'lık portföyün de kısa sürede YEKA modeliyle ihale edileceğini anlatan Albayrak, 2016'da yerli kaynaklardan elektrik üretiminin yüzde 49'a ulaştığını söyledi.Bakan Albayrak, Türkiye'nin ilk derin deniz sondajını Akdeniz'de bu kış veya 2018 başında yapacaklarını belirterek, "Karadeniz'de de benzer çalışmalar yapacağız" dedi.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 22 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49