Bakan Albayrak'tan döviz mesajı... Müdahale edilmeyecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AK Parti milletvekillerine ekonomi konusunda verdiği brifingde çok olağanüstü bir durum olmadıkça döviz kuruna müdahale edilmeyeceği mesajını verdi.

GÜNCEL 04.11.2020, 10:11
Bakan Albayrak'tan döviz mesajı... Müdahale edilmeyecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bakanlık binasında AK Partili milletvekillerine kapsamlı ekonomi sunumu yaptı. Albayrak, salgın koşullarına rağmen bir çok ülkeye göre ekonomik göstergelerin iyi olduğunu belirtti. BBC Türkçe toplantıdan sızan ayrıntıları okurlarına aktardı.

Basına kapalı olarak gerçekleşen ve yaklaşık üç saat süren brifingde Albayrak'ın, ABD seçimleri ve koronavirüs salgını gibi etkenler nedeniyle bütün dünyada benzer dalgalanmaların yaşandığına işaret ederek, çok olağanüstü bir durum olmadıkça döviz kuruna müdahale edilmeyeceği mesajı verdiği belirtildi.

Döviz kurları: Tek gösterge değil

Edinilen bilgiye göre toplantıda, son dönemde döviz kurlarındaki hızlı yükseliş de gündeme geldi. Milletvekillerinin bu konudaki sorularını yanıtlayan Albayrak, dünyada artan belirsizlik nedeniyle döviz kurlarının dalgalı seyrettiğini ifade etti.
Bu durumun Türkiye'ye özgü olmadığını ve tüm dünyada bu tür dalgalanmalar yaşandığını kaydeden Albayrak, bir süre sonra dengeye oturacağını belirtti.

Toplantıya katılan bazı milletvekilleri, Albayrak'ın "olağanüstü bir durum, gelişme olmadıkça dövize müdahale edilmeyeceği" mesajı verdiğini ifade etti.

Albayrak ayrıca, döviz kurlarının ekonominin performansı için tek kriter olmadığını belirterek, ekonominin en önemli üç ayağını oluşturan, istihdam, üretim ve pandemi nedeniyle sıkıntı yaşanmasına karşın istihdamda da birçok Avrupa ülkesine göre daha iyi durumda olunduğunu anlattı.
Ekim ayı ihracatının 17 milyar dolar dolayında olduğunu vurgulayan Albayrak, bunun Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamı olduğuna işaret etti.

Büyüme rakamı: 0'ın üstü, 1'in altı

Pandemi nedeniyle Çin dahil, birçok ülkenin büyüme rakamlarını revize ettiğini ifade eden Albayrak, Türkiye için ise bu rakamın "0'ın üstü, 1'in altı" olarak öngörüldüğünü söyledi.

Konut ve otomobil fiyatarındaki artışı gündeme getirdiler

Toplantıda bazı milletvekilleri, piyasanın canlanması için yaz aylarında düşük faizli kredi uygulamasının konut ve otomobil fiyatlarını yükselttiğine işaret ettiler.

Özellikle ikinci el otomobildeki artışa dikkat çekildi. Bakan Albayrak ise pandemi nedeniyle otomobil üretiminin düştüğünü, ancak şimdi üretimin artmaya başlamasıyla, sıkıntının azalacağı beklentisini dile getirdi.

Albayrak, yükselişin sürmesi halinde yeni bazı önlemlerin devreye sokulabileceğini de vurguladı.

Altyapı yatırım hedeflerini de anlatan Albayrak, 2021'den itibaren demiryolu yatırımlarına ağırlık verileceğini de ifade etti.

Yorumlar (6)
Adem 1 ay önce
Milletin sabrını zorluyor bakan bey doğuda yakıtı dolar olarak verenler ne yapacak o zaman rus kömürünü TL ile alın 10 katı ücret ödemek zorunda kaldık sizin beceriksiz ekonominiz yüzünden.
HİKMET 1 ay önce
SAYIN BAKANIN HER AÇIKLAMASINDAN SONRA DALGA GEÇER GİBİ EKONEMİ ÜRETİM KAN KAYBEDİYOR SAYIN BAKANIM LÜTFEN BEYANAT VERMEYİNİZ.BÜYÜME DENİLİYOR. 5 YILDIR NE ÜRETTİK MERAK EDİYORUM KAÇ TANE HELİKOPTER KAÇ UÇAK NEYSE SUSMAK LAZIM
Mustafa 1 ay önce
Hazine, 2018 yılı için köprü ve otoyolları yapan müteahhit firmalara döviz kurundaki artış nedeniyle 3,6 milyar TL yerine 5,6 milyar TL ödedi.
Kurdaki artıştan kaynaklanan “2 milyar TL” fark tabi ki vatandaşın cebinden çıktı.
Dolar ve Euro ile işimiz yok diyenlere duyurulur.
YETERSİZ KALDIN 1 ay önce
Saf saf konuşuyor.
Batıyoruzzzzz
muallim 1 ay önce
Bankalardaki döviz hesapları ile merkez bankası döviz rezervlerini karşılaştırın sayın bakan zaten müdahale edemezsiniz. herkes bankalardan dövizini çekmeye kalksa ödeyemezsiniz. merkez bankası konkordato ilan eder liütfen istifa edin de sizde millettr kurtulsun
Ilhan 1 ay önce
İstesen de edemezsiniz.çünkü sıfırı tükettiniz.çünkü dövizin yükselmesi şantiyeci müteahhitlere yarıyor.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs aşısı yaptırır mısınız ?
Namaz Vakti 04 Aralık 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49