Bakan açıkladı. 24 saat hizmet verecek...

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, "Vatandaşlarımıza daha etkin hizmet verebilmek, ulaşılabilirliğimizi artırmak için '172 Alo Meteoroloji Çağrı Merkezi' kuruyoruz. Böylece üretilen hizmet ve ürünler vatandaşlarımıza 24 saat aralıksız iletilecektir." dedi

GÜNCEL 24.03.2019, 08:52
Bakan açıkladı. 24 saat hizmet verecek...

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Vatandaşlarımıza  daha etkin hizmet verebilmek, ulaşılabilirliğimizi arttırmak için 172 Alo  Meteoroloji Çağrı Merkezi kuruyoruz. Böylece üretilen hizmet ve ürünler,  vatandaşlarımıza 24 saat aralıksız iletilecektir." dedi. 

Dünya Meteoroloji Günü dolayısıyla Uludağ'da bir otelde düzenlenen  etkinlikte konuşan Pakdemirli, bu tür kutlamaları, milli meteoroloji teşkilatının  hizmetlerinin tanıtılması adına önemsediğini, meteoroloji ve diğer disiplinler  arasındaki ilişkilere dikkat çekilmesi noktasında değerli bulduğunu söyledi.

Etkinliklerde bu yılın temasının "Güneş, Dünya ve Hava" olarak  belirlendiğini aktaran Pakdemirli, "Günümüzde dünya, daha önce hiç olmadığı kadar  hızlı bir biçimde dönüşmekte, hızlı bir biçimde değişmektedir. Hızlı nüfus  artışı, artan enerji kullanımı ve sanayileşmeyle birlikte güneş, dünya, hava  etkenleri ve değişkenleri, bütün hayati faaliyetleri doğrudan etkilemektedir.  Buna bağlı olarak milletler ve devletler, meteorolojik olaylara bağlı doğal  afetlerin tesirleriyle daha yakından ilgilenmektedir.Davos'ta düzenlenen Dünya  Ekonomik Forumu tarafından her yıl yayımlanan Küresel Riskler Raporu'nun  zirvesinde, 3 yıldır 'şiddetli meteorolojik hadiseler' yer alıyor. Ayrıca bu  yılki raporda, 'iklim değişikliğini engelleme ve adapte olma çabalarının  başarısız olma ihtimali' ve 'doğal afetler' gibi başlıklar, ilk 5 madde içinde  yer almıştır." diye konuştu.

Pakdemirli, meteorolojik ve iklimsel verilerin, tüm sektörlerde hava  koşullarına bağlı faaliyetlerin planlanmasında önemli rol oynadığını dile  getirdi.

Üretim faaliyetleri, yaşantı ve konforun iklime bağlı olduğunu  vurgulayan Pakdemirli, şöyle devam etti:

"Toplumun tamamının meteorolojik hadiseler doğrultusunda planlama  yapabiliyor olması, ekonomik hayata önemli ölçüde fayda sağlamaktadır. İklime  karşı değil de tam tersine iklimle uyumlu hareket edersek, ekonomik  kayıplarımızın kazanca döneceği aşikardır. İşte böyle bir dünyada, Meteoroloji  Genel Müdürlüğümüz; ulaştırma, tarım, ormancılık, enerji, çevre, şehircilik,  adalet, sağlık, turizm, spor gibi sektörlere verdiği hizmetlerle ulusal  ekonomimize önemli katkılar sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, Türk Silahlı  Kuvvetlerine hava, kara ve denizde verdiği destekle de yurt savunmasına katkıda  bulunmakta ve doğal afetlerin önlenmesi ve zararlarının azaltılması konularında  da ilgili paydaşları desteklemektedir. Yani biz meteorolojiye yalnız karnımızın  doyması, tenceremizin kaynaması meselesi olarak bakmıyoruz ya da biz  meteorolojiye 'yarın şemsiye mi alsak kalın mı giyinsek' gibi küçük bir zaviyeden  de bakmıyoruz. Meteorolojinin ortaya koyduğu tahminler ve veriler, artık  günümüzde spordan ekonomiye, şehircilikten savunmaya kadar bütün ulusal ve  uluslararası faaliyetleri yönetiyor, yönlendiriyor."

Yağış tahminlerinde yüzde 91,4 isabet

Bakan Pakdemirli, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün, gözlem sistemlerinin  ülke sathına yayılması ve sürekli faal tutulması için gayret sarf ettiğini ve  teknolojik altyapısını sürekli güçlendirdiğini belirtti.

Ülke geneline yayılmış 1866 gözlem sistemiyle, 7 gün 24 saat esasına  göre çalışarak meteorolojik hadiseleri takip ettiklerini bildiren Pakdemirli, "Bu  kapsamda 9 Şubat'taAntalya Havalimanı'nda açılışını gerçekleştirdiğimiz Alçak  Seviye Rüzgar Kırılımı Uyarı Sistemi gibi uçuş güvenliğine katkıda bulunan  yatırımları da hayata geçirdik." ifadesini kullandı.

İklim olaylarını tahmin etmenin ne kadar önemli olduğunu bildiklerini  anlatan Pakdemirli, şunları kaydetti:

"2018 yılı yağış tahmin tutarlılığı yüzde 91,4 olarak gerçekleşirken,  sıcaklık tahmin tutarlılığında yüzde 87,2 ile şu ana kadar en yüksek tutarlılık  oranına ulaşılmıştır. 2018 yılında 798 adet kuvvetli meteorolojik hadise için  erken uyarı yayınlanmıştır. Yüksek tutarlılık oranlarının kullanılabileceği en  önemli sektörlerin başında tarım sektörü gelmektedir. Türkiye Ziraat Odaları  Birliği ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında imzalanan iş birliği protokolü,  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin getirdiği bakış açısıyla ilk defa  Bakanlığımız döneminde gerçekleştirilen bir uygulamadır. Böylelikle meteorolojik  erken uyarı bilgilerini Türkiye Ziraat Odaları Birliği üyesi 4,8 milyon çiftçinin  cep telefonuna gönderiyoruz. Yine Bakanlığımız döneminde uygulamaya konulan Meteo  Uyarı var. 34 Avrupa ülkesi tarafından belirlenen standartlara uygun olarak artık  meteorolojik uyarılar renk kodlarıyla veriliyor. İlçe bazında verilen uyarılar  böylelikle çok daha kolay anlaşılıyor. Yine bizim dönemimizde ilk defa  Cumhurbaşkanımız ile birlikte 'Vira Bismillah' diyerek açtığımız balık sezonunda,  meteorolojik uyarıları tam 2 bin 500 balıkçımızın cep telefonuna göndermeye  başladık. Tabii bu arada 2018 yılı içinde saniyede 167 trilyon işlem  gerçekleştiren süper bilgisayar sistemimiz hizmete girdi. Bu sistemle sayısal  hava tahmin modellerimizi daha yüksek çözünürlükte çalıştırarak tüm ilgili  sektörlerin ihtiyaç duyduğu meteorolojik desteği sağladık, sağlamaya devam  ediyoruz."

"Vatandaşlarımızı yakında polenlere karşı uyaracağız"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın "Antarktika'daki söz sahibi ülkelerden biri olma" vizyonunu esas  aldıklarına dikkati çekti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün, Antarktika'daki araştırma  faaliyetlerine destek olarak bir mühendisini bu bölgeye yapılan 3. Bilim  Seferi'ne dahil ettiğini ve orada gözlem istasyonu kurduğunu hatırlatan  Pakdemirli, "Ülkemizde, hortum hadisesinin en sık görüldüğü Fethiye-Anamur  arasındaki bölge için hortumların tespiti, takibi ve tahmini amacıyla gözlem  sistemleri altyapısı, sayısal hava tahmin model çalışmaları ve vatandaşların  farkındalığının artırılması konularında çalışmalar başlatılmıştır. Meteoroloji  Genel Müdürlüğümüz ayrıca, denizcilerimiz için tahmin ve uyarıları hazırlamakta,  bunları kamuoyu ile paylaşmaktadır." bilgilerini paylaştı.

Pakdemirli, turizm ve seyahat gibi birçok alanda da faaliyetler yürütüldüğüne değindi.

Denizlerde ve kara sularında seyreden Türk ve yabancı bayraklı  gemilerin seyir güvenliğine yardımcı olmak amacıyla Meteoroloji Genel Müdürlüğü  tahmin ve erken uyarılarını Piri Reis denizcilik sayfası altında sunmayı  planladıklarını aktaran Pakdemirli, sözlerini şöyle tamamladı:

"Vatandaşlarımıza daha etkin hizmet verebilmek, ulaşılabilirliğimizi  artırmak için 172 Alo Meteoroloji Çağrı Merkezi kuruyoruz. Böylece üretilen  hizmet ve ürünler, vatandaşlarımıza 24 saat aralıksız iletilecektir. Genel  Müdürlüğümüz bünyesinde tıbbi meteoroloji alanında değerlendirilebilecek  çalışmalar yapılmaktadır. Bunların başında aşırı sıcak ve soğuk hava dalgalarına  yönelik tahmin ve uyarılar gelmektedir. İlkbahar ve yaz mevsiminde zaman zaman  ülkemizi etkileyen ve kalp ve solunum yolu rahatsızlığı olanlar, hamileler,  çocuklar ve yaşlılar ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için risk teşkil eden çöl  tozlarının taşınımı konusunda da tahmin ve uyarılar yapılmaktadır. Son olarak  Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz ile Ege Üniversitesi iş birliğiyle polen ölçümleri  yapılıyor?. Meteorolojik gelişmeler ve polen hareketleri inceleniyor?. Proje ile  vatandaşlarımızı yakında polenlere karşı uyaracağız."

"İklim değişikliğinin nedenlerini azaltmaya başlamanın tam zamanı"

Dünya Meteoroloji Örgütü Genel Sekreter Başdanışmanı Ivan Cacic de  havanın insanoğlu için kutsal bir hediye olduğunu belirtti.

Başta karbondioksit olmak üzere sera gazı emisyonlarının, Sanayi  Devrimi'nden itibaren ve özellikle son 50 yıldaki muazzam artışıyla bu kutsal  hediyenin gölgelendiğini söyleyen Cacic, "Bu sera gazı emisyonlarındaki artışın  negatif etkisi olan iklim değişikliğine küresel olarak halihazırda şahit  oluyoruz. Seller ve kuraklık gibi şiddetli meteorolojik ve hidrolojik hadiselerin  sıklığında ve şiddetinde artış var. Kuşkusuz, gezegenimizi iyileştirmek için  iklim değişikliğinin nedenlerini azaltmaya başlamanın tam zamanı." görüşlerini  aktardı.

Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun ise Meteoroloji Genel  Müdürlüğünün hem güneşin gücünden yararlanmak hem de olumsuz etkilerinden  insanları korumak için hizmetler ve danışmanlık sunduğunu söyledi.

Coşkun, 7 gün 24 saat gözlem hizmetleri verdiklerine değinerek, "İnsan  faaliyetleriyle bağlantılı iklim değişikliği, endüstri çağının başlamasıyla  meydana gelmiştir. Sonuç olarak kutuplarda buzlar eriyor, okyanuslar ısınıyor ve  deniz seviyesi yükseliyor. Bunların hepsi de sırasıyla şiddetli hava olaylarını  artırmaktadır. Güneş enerjisi daha ucuz ve daha yaygın hale gelmektedir. Güneş  enerjisi, elektrik üretmede, ısıtmada ve suyun tuzdan arındırılmasında giderek  daha çok kullanılıyor. Güneşten enerji üretimi, büyük ölçüde hava koşullarına  bağlıdır. Bu nedenle, güvenilir meteorolojik tahminler, enerji şebekesini  dengelemek için vazgeçilmezdir." açıklamasında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü personelinden oluşan grubun konser verdiği  etkinlikte, fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 04 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49