Aşı olana sokak serbest! İşte kademeli açılma planı

Bugün 1 Haziran'a kadar sürecek 'kademeli normalleşme' dönemi başladı. İçişleri Bakanlığı genelgesine göre 65 yaş üstü iki doz aşısını olanlara akşam 21.00'e kadar sokak serbest. Aşısını olmayan 65 yaş üstü ise sadece saat 10.00-14.00 arası sokağa çıkabilecek...

GÜNCEL 17.05.2021, 11:25 17.05.2021, 11:41
Aşı olana sokak serbest! İşte kademeli açılma planı

Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre: Yeni dönemde 65 yaş ve üzeri olan kişilere aşı kriteri getirildi. Buna göre iki doz aşısını yaptıran 65 yaş ve üzeri kişiler, eskiden uygulanan belli saatlerde sokağa çıkma yasağından muaf tutuldu. Bu grup, diğer yaştakilerle aynı uygulamaya tabi olacak.

Hakkı olmasına rağmen aşı olmayan 65 yaş ve üzeri kişiler ise hafta içi sadece 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

18 yaş altı gençler ve çocuklar için ise ayrı bir uygulamaya gidilmedi. Bu kişilere daha önce uygulanan belli saatlerde sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

Hafta içi, hafta sonu ayrımı olmaksızın 65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altı kişiler şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş) kullanamayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca yüz yüze eğitimin devamına karar verilen sınıf seviyeleri ile destekleme ve yetiştirme kursları-takviye kurslarında eğitim gören 18 yaş altı öğrenciler, durumlarını belgelendirmeleri şartıyla toplu ulaşım araçlarını kullanabilecek.

Turistlere yasak yok

Geçici ve kısa süreli turistlik amaçlı Türkiye'ye gelenler, yasaktan muaf olacak.

İkamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri dahil olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dışında bulunan yabancılar da sokağa çıkma yasağı kapsamında olacak.

1 Haziran'a kadar kapalı kalacak yerler

Kademeli normalleşme döneminde 1 Haziran tarihine kadar birçok işyeri kapalı kalacak. Gazino, taverna, birahane, nargile salonu, kafeler, sinema salonları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi, internet kafe-salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları, halı saha, yüzme havuzu, spor salonları, hamam, sauna ve masaj salonları, lunaparklar ve tematik parklar 1 Haziran'a kadar faaliyet gösteremeyecek.

Şehirlerarası seyahat serbest

- Kademeli normalleşme sürecinde hafta içi sabah 05.00 ile 21.00 saatleri arasında özel araçlarla şehirlerarası seyahat yapılabilecek.

- Özel araçlarla seyahat edenlerin muafiyet kapsamında olup olmadıkları kontrol edilecek, geçerli bir mazereti ya da muafiyeti bulunmayan kişilerin seyahatlerine izin verilmeyecek.

-Şehir içi ve şehirlerarası toplu taşıma araçları için yüzde 50 kapasite sınırlamasına devam edilecek.

- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan gün ve saatlerde, zorunlu haller dışında toplu taşıma araçları dışında şehirlerarası seyahate izin verilmeyecek.

- Uçak, otobüs, tren, gemi aracılığıyla şehirlerarası seyahat yapılabilecek. Bilet, rezervasyon kodunu ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

- Özel araçlarla yasağın olduğu gün ve saatlerde şehirlerarası seyahat edilemeyecek (Hafta içleri 21.00 ile 05.00 saatleri arası, hafta sonu cumartesi-pazar gününün tamamı).

AVM'ler haftaiçi açık

Alışveriş merkezleri (AVM) ise hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, hafta sonları ise kapalı olacak. Marketler zorunlu temel ihtiyaçlar kapsamındaki ürünler dışındaki ürünlerin satışını tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan hafta sonlarında yapamayacak.

Hafta sonu pazar yok

Kademeli normalleşme döneminde pazar yerleri hafta içi 07.00-19.00 arasında açık olacak, hafta sonları ise pazar yeri kurulmayacak.

Market Saatleri

Sokağa çıkma yasağının olduğu cumartesi ve pazar günleri gazete bayileri, market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacak.

Kişiler adreslerine en yakın yerlerde, araç kullanmamak şartıyla zorunlu ihtiyaçlarını alabilecekler.

Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere-adrese servis şeklinde de satış yapabilecek. Hafta içi tüm işyerleri (istisna getirilenler hariç) 07.00-18.00 saatleri arası olacak.

Nikah törenleri ve düğünler Haziran'da
Kademeli normalleşme döneminde, evlendirme işlemleri yapılabilecek. Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler ile nişan ve kına gibi etkinlikler 1 Haziran'a kadar düzenlenemeyecek.

Kuaförler açıldı
Tam kapanma döneminde faaliyetlerine ara verilen perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat, berber, terzi gibi dükkanlar ile büro ve ofis gibi işyerleri hafta içi 07.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

Restoran ve kafelerde gel al servisi
Yeni dönemde yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane, tatlıcı) iç veya dış alanlarında masada müşteri kabul edemeyecek.

Yeme-içme yerleri hafta içi 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servisi yapabilecek.

Hafta sonları ise 07.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis yapabilecekler.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 19 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49